Hudáček reaguje: Vždy som bol proti vojne na Ukrajine a ničím som nepodporil ruský režim

Július Hudáček v drese Spartaku Moskva.
Július Hudáček v drese Spartaku Moskva. (Autor: TASR)
Sportnet|10. jan 2024 o 19:06

Slovenský brankár opustil Kladno, chytá v Nemecku.

BRATISLAVA. Hokejový brankár Július Hudáček reagoval na udalosti z posledných dní vyhlásením. Tvrdí v ňom, že sa stal obeťou nenávistnej kampane.

Hudáček sa minulý týždeň dohodol na zmluve s českým Kladnom. Po troch dňoch však klub kontrakt so Slovákom rozviazal.

Hudáček bol voľný, minulú sezónu strávil v ruskej KHL v drese kazašského Barysu Astana, v tejto sezóne zatiaľ nikde nechytal. Kladno ho angažovalo potom, čo sa tímu zranila brankárska jednotka Adam Brízgala.

Situácia však v Česku okamžite vyvolala vlnu kritiky na sociálnych sieťach. Proti angažovaniu slovenského brankára protestovala aj časť priaznivcov klubu, ktorí avizovali bojkot domácich zápasov.

Nepáčilo sa im, že ich klub angažoval brankára, ktorý chytal v ruskej KHL aj po tom, ako vo februári 2022 rozpútali Rusi vojnu na území Ukrajiny.

Klub následne reagoval rozviazaním zmluvy s Hudáčkom. Ten sa už upísal Frankfurtu v najvyššej nemeckej súťaži.

Do KHL by šiel znovu

"Hráč deklaroval, že chce ísť do Ruska. A keď to neklaplo, podpísal s Kladnom. Nedokážem si predstaviť hráča, ktorý chce ísť dobrovoľne hrať do krajiny, ktorá hrozí západnej civilizácii jadrovými zbraňami.

Keby to bol 22-ročný chlapec, ktorý zarába 50-tisíc a zrazu mu ponúknu milióny, tak to pochopím. Poviem si: si hlúpy, tak tam choď. Hudáček však hráva celú kariéru v Európe za veľké peniaze. Niečo také nepotrebuje," povedal o Hudáčkovi bývalý český útočník Jakub Koreis v štúdiu O2.

Hudáček pôsobil v KHL posledných šesť sezón v Čerepovci, Spartaku Moskva, Dyname Riga. V lete 2022, už po ruskej invázii na Ukrajine, sa upísal kazašskému tímu Barys Nur-Sultan (Astana). 

"Volali mi a som rád, že môžem ísť do takého veľkého klubu ako je Barys. Riešil som morálnu dilemu. Ale či ja ako brankár alebo akýkoľvek iní hokejisti budeme hrať v KHL, myslím si, že toto neovplyvní, či vojna na Ukrajine bude alebo nebude a či bude ruská agresia pokračovať alebo nie," komentoval vtedy pre RTVS.

Po sezóne v Astane bol bez kontraktu, ponuky, ktoré mal z Česka, Nemecka a Rakúska ho nezaujali. Dodal, že do KHL by šiel znovu.

"Dosiaľ vždy, keď som tam chytal, všetko fungovalo na sto percent. Všetci legionári, ktorí tam pôsobili, boli zo športového hľadiska spokojní. Mám na mysli zázemie, kvalitu súťaže aj financie. Nič sa na tom nezmenilo ani počas vojny. Zahraniční hráči tam podpisujú zmluvy aj naďalej," povedal pre Športweb.

Hokej je Putinov nástroj

Krátko po ruskej invázii na Ukrajinu vo februári 2022 poslala Ruská hokejová federácia klubom KHL list, v ktorom im prikazuje podporovať "špeciálnu vojenskú operáciu."

Kluby dostali inštrukcie, že musia distribuovať medzi divákmi v hľadisku propagandistické letáky a plagáty. Okrem toho mali počas zápasov vysielať odkazy na informačných obrazovkách nad ľadovou plochou. Propágacia bola povinná a kluby ju mali dokumentovať.

V reakcii na ruskú vojnu proti Ukrajine vystúpili zo súťaže fínsky Jokerit Helsinki a lotyšské Dinamo Riga. Zo zahraničných klubov zostal v nej len bieloruský Minsk, kazašská Astana a čínsky Kunlun, ktorý však hráva v Rusku. 

"Hráči, ktorí idú do KHL, majú na zreteli skôr hokej a vlastný zárobok. Vojna ich netrápi. Alebo peniaze sú pre nich dôležitejšie než samotná vojna. Samotné kluby nevyužívajú na podporu vojny priamo hráčov. Faktom však je, že legionári, ktorí do Ruska prichádzajú, legitimizujú Rusko a jeho politiku. Čím viac je legionárov, tým viac legitimizujú ruské zločiny a politické ambície," vysvetlil švédsky novinár Karl Mansson, ktorý sa venuje správam z ruského športu.

Po vypuknutí vojny zažila KHL masívny exodus približne 150 zahraničných hráčov, najmä Švédov, Fínov, Čechov či Lotyšov. Aj preto v KHL znížili kvótu cudzincov z piatich na troch.

Sportnet.sk prináša Hudáčkovo stanovisko v plnom znení a bez úprav.

Stanovisko Júliusa Hudáčka

"V súvislosti s udalosťami posledných dní a negatívnou mediálnou kampaňou, ktorá je proti mne vedena, chcem týmto stanoviskom uviesť veci na pravú mieru a vyvrátiť tie najhoršie lži a nezmysly. Robím tak najmä kvôli svojej rodine a mojim deťom, ale aj s ohľadom na kohokoľvek iného, kto by sa mohol v podobnej situácii veľmi ľahko ocitnúť.

V prvom rade chcem jasne a dôrazne prehlásiť, že som a vždy som bol úplne jednoznačne proti vojne na Ukrajine. Rovnako tak chcem úplne jednoznačne zdôrazniť, že som nikdy, verbálne, ani žiadnym gestom ani ničím iným nevyjadril podporu ruskému režimu. To je holý fakt a snaha podsúvať mi čokoľvek iné, je účelová manipulácia.

Samozrejme, v niekoľkých rozhovoroch som sa vyjadroval k môjmu osobnému životu v Rusku, ktorý som tak ako hokejista (spolu so stovkami ďalších hokejistov z Česka, Slovenska, Fínska, Švédska, Kanady atď.) viedol. Bol to život kvalitný a normálny, ktorý sa odohrával primárne v klube a s vlastnou rodinou, ako to v živote hokejistu býva všade na svete.

Napriek tomu som sa, bohužiaľ, stal obeťou nenávistnej kampane, v ktorej si ľudia typu pána Koreisa či Radosy vybíjajú svoje frustrácie na mojej osobe a pod zástavou strážcov falošnej morálky ničia životy a kariéry normálnych hokejistov. Keby išlo len o mňa, asi by som nad tým mávol rukou. Ja som svojím pôsobením dokázal, že hrať hokej viem, že sa vždy bijem za svoj tím, na ľade aj mimo neho odovzdávam to najlepšie, čo vo mne je a hlavne ctím zásady fair play. V športe aj v živote.

Bohužiaľ útoky na mňa prerástli z hokejového prostredia do celej spoločnosti a stali sa ukážkovým prípadom, ako je možné zničiť kariéru človeka a napríklad mu ukončiť pracovnú zmluvu, aj keď ju nijako neporušil. A to len kvôli domnelým názorom a evidentnému ohováraniu v médiách. V mojich 35 rokoch si s tým už viem poradiť, ale čo by niečo podobné urobilo s kariérou 20-ročného hokejistu, je zrejmé. Doba, keď ľudia boli za svoje i len domnelé názory vyhadzovaní z práce, nie je tak vzdialená a ja sa do nej určite nechcem vracať.

V roku 1989 si naši rodičia vybojovali demokraciu, slobodu slova a tak isto slobodu cestovať a žiť a pracovať v krajine podľa svojho rozhodnutia. Ja rešpektujem názory ostatných a veľmi si prajem, aby sa s podobným rešpektom pristupovalo ku všetkým. Aj k tým, ktorí na hranie v KHL či akúkoľvek inú prácu v Rusku majú odlišný názor.

Osobne poznám mnoho ľudí, ktorí aj v momentálnej situácii pracujú v Rusku – doktori, učitelia, právnici či podnikatelia. Síce nie sú pod takým mediálnym lynčom ako my hokejisti, ale bol by som veľmi nerád, keby napríklad doktor, ktorý lieči pacientov v Rusku, bol vyhodený z práce keď sa po nejakej dobe vráti na Slovensko či kamkoľvek inam. Pretože je to rovnaké, ako keby ste niekoho vyhodili len kvôli jeho rase, náboženskému presvedčeniu alebo sexuálnej orientácii, čo je v rozpore s Listinou základných práv a slobôd.

V mojom prípade je situácia o to absurdnejšia, pretože v roku 2022 som odišiel hrať do Kazachstanu, do tímu Barys Astana. Kazachstan je samostatným štátom, Astana jeho hlavným mestom. Samozrejme, klub hrá súťaž KHL aj proti množstvu ruských klubov. Ide však o kazašský klub a môj život v Kazachstane. Ak je toto dôvod k verejnému lynčovaniu, potom si myslím, že svet nie je v poriadku.

Preto prosím novinárov, hokejových odborníkov, komentátorov a významné hokejové osobnosti, aby dôkladne zvážili, čo píšu a hovoria, pretože to má obrovský dopad. Slovo mnohokrát raní viac ako fyzické násilie. Využite svoju verejnú silu na šírenie pozitívnych vecí a nie na šírenie nenávisti, lží a ohovárania.

Pôvodne som chcel nad celou touto podivnou mediálnou kauzou mávnuť rukou a nekaziť si čas podobnými toxickými fanatikmi, ako sú páni Koreis či Radosa. Ale po tom, čo prišla s plačom domov aj moja malá dcéra, som svoje rozhodnutie zmenil a rozhodol sa brániť. Ako týmto verejným prehlásením, tak aj právnou cestou. Zlu, ohováraniu aj obyčajným lžiam a manipuláciám je nutné sa brániť. A ubezpečujem pána Radosu, že vysúdené peniaze venujem na dobročinné účely."

Július Hudáček


Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»Česko»Česká hokejová extraliga»Hudáček reaguje: Vždy som bol proti vojne na Ukrajine a ničím som nepodporil ruský režim