Slováci nastúpia proti svetovej špičke. Takéto zápasy nám môžu iba pomôcť, hovorí kapitán

Slovenskí hádzanári.
Slovenskí hádzanári. (Autor: TASR)
TASR|2. jan 2024 o 16:34

Na turnaji v Španielsku odohrajú tri zápasy za tri dni.

BRATISLAVA. Slovenskí hádzanári sa od štvrtka do soboty predstavia na kvalitne obsadenom turnaji štyroch krajín v meste Granollers. Nastúpia postupne proti Srbsku, domácemu Španielsku a Poľsku.

Všetci súperi sa nachádzajú v záverečnej fáze prípravy na nadchádzajúce majstrovstvá Európy, ktoré odštartujú v Nemecku 11. januára.

Realizačný tím na čele s trénerom Fernandom Gurichom bude mať tentoraz k dispozícii 18-členný kolektív. Z kádra, ktorý štartoval na Karpatskom pohári, pokračuje sedem hráčov, jedenásť je nových.

V Rumunsku dostali príležitosť hráči zo širšieho kádra, tím podľahol Gruzínsku 27:32 a Grécku 23:35.

Program Slovenska na turnaji v Španielsku

štvrtok 4. januára, 20:15: Slovensko - Srbsko

piatok 5. januára, 20:00: Španielsko - Slovensko

sobota 6. januára, 16:45: Poľsko - Slovensko

V Španielsku by sa slovenská reprezentácia mala prezentovať v najsilnejšom zložení, z opôr chýba iba Marek Hniďák, ktorý je po operácii ruky.

"Pre nás to bude veľmi dobrá príležitosť, keďže potrebujeme hrať proti kvalitným protivníkom a naberať skúsenosti. V Španielsku budeme mať na toto optimálnu možnosť," povedal na utorkovom brífingu v Bratislave asistent trénera Pavol Polakovič.

Jedným z hráčov, ktorý absolvuje obe reprezentačné akcie na prelome rokov je aj Jakub Prokop, ktorý sa so 17 gólmi stal najlepším strelcom Karpatského pohára.

"Určite by som to vymenil za lepšie výsledky. Hrať s takým oslabeným a úzkym kádrom dva zápasy za sebou bolo veľmi náročné, obzvlášť proti tímom, ktoré sú v kompletnej zostave a v plnej príprave na ME. Tak to aj dopadlo. Osobne som však rád, že som tam bol a mohol sa rozohrať. V klube sme totiž hrali posledný duel 13. decembra.

Samozrejme, uvedomujeme si, že nás čaká svetová špička. So Srbmi a Španielmi máme nejaké skúsenosti, proti Poliakom som ja nikdy nehral. Sme tu kompletne iný tím, tak uvidíme, aké výsledky sa nám podarí uhrať," povedal hráč na pozícii ľavej spojky.

V Španielsku už nebude chýbať kapitán tímu Ľubomír Ďuriš. "Čakajú nás ťažkí súperi, ale takéto zápasy nám môžu iba pomôcť. Ideme tam zdokonalovať náš systém. Posledné kvalifikačné zápasy proti Kosovu nám ukázali, že zlepšiť potrebujeme asi všetko. Doma sme ich dokázali zdolať suverénne, no u nich sme prehrali.

Treba zlepšiť aj mentálnu stránku a hlavne pracovať v obrane. Ak budeme v nej úspešní, dokážeme si potom vypracovať aj šance v útoku. Títo súperi budú niečo úplné iné, každé malé zaváhanie hneď využijú," povedal hráč Považskej Bystrice.

Všetky zápasy na turnaji odvysiela v priamom prenose RTVS.

Nominácia hádzanárov Slovenska na turnaj v Španielsku

brankári: Igor Čupryna (Tatran Prešov), Marián Žernovič (St. Gallen)

pivoti: Šimon Macháč (MŠK P. Bystrica), Matúš Moravčík (Dukla Praha), Jakub Tóth (Brno)

krídla: Juraj Briatka (Hollabrunn/Rak.), Erik Fenár (Tatran Prešov), Dávid Mišových (Dessau-Rosslauer), Lukáš Péchy (Sporta Hlohovec)

spojky: Ľubomír Ďuriš, Andrej Sloboda (obaja MŠK Považská Bystrica), Lukáš Urban (Prešov), Jakub Prokop, Tomáš Smetánka (obaja Nava/Šp.), Martin Potisk (Gyöngyös), Marek Korbel (Brixen/Tal.), Marek Hlina (Dukla Praha), Mikuláš Kucsera (Zubří)

Nachádzate sa tu:
Domov»Halové športy»Hádzaná»Slováci nastúpia proti svetovej špičke. Takéto zápasy nám môžu iba pomôcť, hovorí kapitán