Štvrtok, 16. septembra, 2021Meniny má Ľudmila

Gretzky sa vracia k hokeju, posilní manažment svojho prvého klubu v NHL

Wayne Gretzky. (Autor: TASR/AP)
TASR|13. okt 2016 o 10:51

Päťdesiatpäťročný Gretzky plánuje v budúcnosti tráviť v Edmontone viac času a pomáhať organizácii.

EDMONTON. Wayne Gretzky sa po siedmich rokoch vracia do hokejového diania. Legendárny kanadský útočník posilnil manažment Edmontonu Oilers, teda klubu, v ktorom zažil najkrajšie obdobie svojej hráčskej kariéry.

Ako oznámil klub na svojej webstránke, "The Great One" sa stal tesne pred štartom jubilejnej stej sezóny NHL partnerom a podpredsedom klubu.

Vracia sa tam, kde začínal

Gretzky naposledy zastával oficiálnu funkciu v profilige v roku 2009, keď bol hlavným trénerom Phoenixu Coyotes. Teraz sa vracia do Edmontonu, kde absolvoval prvých deväť sezón svojej fenomenálnej hráčskej kariéry. S Oilers získal štyrikrát Stanleyho pohár, v roku 1988 však nasledovala jeho šokujúca výmena do Los Angeles.

Gretzky pri svojej soche. (Autor: SITA/AP)

"Počas uplynulých troch či štyroch rokov som mal niekoľko ponúk na návrat do NHL. Zobral som si čas na rozmyslenie a napokon sa rozhodol. Som hrdý na to, že som späť ako 'olejár'. Oilers sú skvelá organizácia. K tomuto kroku ma čiastočne motivovala skutočnosť, že tu majú rozbehnutých veľa dobrých projektov. Cieľ je jasný - vyhrať s klubom Stanleyho pohár," povedal pre web klubu, ktorého dres oblieka aj slovenský obranca Andrej Sekera.

Chce tam tráviť viac času 

Päťdesiatpäťročný Gretzky plánuje v budúcnosti tráviť v Edmontone viac času a pomáhať organizácii. Bude mať podobnú pozíciu ako viceprezident klubu Kevin Lowe, funkcia "partner" má označovať, že nemá v organizácii finančný podiel.

Ako zdôraznil majiteľ Oilers Daryl Katz, Gretzky nebude nijakým spôsobom zasahovať do práce generálneho manažéra Petra Chiarelliho.

Gretzky v drese Edmontonu

Najlepší hráč profiligovej histórie nechýbal v noci na štvrtok na slávnostnom ceremoniáli pri príležitosti súťažného krstu novej arény Rogers Place. Bol aj pri odhalení jeho sochy, ktorá si našla svoje miesto pred novou Sieňou slávy Oilers.

"Vždy sme cítili, že Edmonton je jeho domovom. Na tento deň sme čakali dlho. Rodina Oilers je poctená, že môže Wayna privítať späť v oficiálnej pozícii v našej organizácii, v ktorej sa začala jeho legendárna kariéra a ktorej bude pomáhať s návratom na výslnie," vyhlásil Katz.

Súvisiace články