Gasquet zdolal Wawrinku v piatich setoch, bude hrať s Djokovičom

Richard Gasquet má na tohtoročnom Wimbledone výbornú formu.
Richard Gasquet má na tohtoročnom Wimbledone výbornú formu. (Autor: SITA/AP)
TASR|8. júl 2015 o 21:59

Veľmi som túžil po víťazstve v tomto súboji. Po tom, ako som nevyužil náskok 5:3 v piatom sete, to bolo náročné, ale neprestával som bojovať. Ešte náročnejšie by totiž bolo stráviť prehru, vravel po úspechu Gasquet.

Wimbledon - štvrťfinále

(dotácia 26,75 milióna libier, tráva)

Richard Gasquet (Fr.-21) - Stan Wawrinka (Švaj.-4) 6:4, 4:6, 3:6, 6:4, 11:9

/za 207 minút/

LONDÝN. Francúzsky tenista Richard Gasquet uspel v stretnutí stredajšieho štvrťfinále dvojhry mužov na treťom grandslamovom turnaji sezóny Wimbledone v Londýne.

Nad favorizovanou švajčiarskou štvorkou podujatia Stanom Wawrinkom zvíťazil po tuhom boji za 207 minút 6:4, 4:6, 3:6, 6:4, 11:9.

"Veľmi som túžil po víťazstve v tomto súboji. Po tom, ako som nevyužil náskok 5:3 v piatom sete, to bolo náročné, ale neprestával som bojovať. Ešte náročnejšie by totiž bolo stráviť prehru," vravel Gasquet.

Z prieniku do semifinále v britskej metropole sa raduje po ôsmich rokoch. Medzi najlepšími štyrmi na Majors bol aj na US Open 2013.

V piatok sa stretne so srbským lídrom svetového rebríčka a obhajcom trofeje Novakom Djokovičom. Vo vzájomných súbojoch má s ním skóre 1:11.

Zostrih zo zápasu.

Gasquet prehral pätnásť z predchádzajúcich šestnástich súbojov s členmi Top 10. Výnimkou bol vlaňajší daviscupový triumf nad Čechom Tomášom Berdychom.

Na tráve v minulosti dosiahol iba jeden úspech proti niektorému z členov prominentnej desiatky. Bolo ním prekonanie Američana Andyho Roddicka pred ôsmimi rokmi vo štvrťfinále Wimbledonu.

Vlani v druhom kole turnaja podľahol Austrálčanovi Nickovi Kyrgiosovi v piatich setoch.

Richard Gasquet mal po postupe veľkú radosť. FOTO - SITA/AP.

V štatistike proti Wawrinkovi sa Gasquet ujal vedenia 2:1. Revanšoval sa mu za frustrujúci nezdar 7:6 (5), 6:4, 4:6, 5:7, 6:8 z osemfinále Roland Garros 2013.

Okrem stredy zvíťazil už pred deviatimi rokmi v parížskej hale Palais Omnisports v Bercy.

Hrdina Australian Open 2014 a RG 2015 Wawrinka štartoval v All England Clube jedenásty raz. Vo štvrťfinále bol aj vlani - nestačil v ňom na krajana Federera.

Stan Wawrinka po tuhom boji neuspel. FOTO - SITA/AP.

V minulosti sa Wawrinka päťkrát (2005, 2007, 2010, 2012, 2013) lúčil na tomto podujatí v prvom kole.

Aj po medzinárodných otvorených majstrovstvách Anglicka 2015 bude platiť, že double Roland Garros - Wimbledon zvládli v tzv. Open Ere iba štyria tenisti - Rod Laver (1969), Björn Borg (1978 - 1980), Rafael Nadal (2008 a 2010) a Roger Federer (2009).