FIFA spúšťa nový projekt. Slabším tímom má pomôcť dostať sa na MS

Zápas Alžírska s Pobrežím Slonoviny.
Zápas Alžírska s Pobrežím Slonoviny. (Autor: TASR)
SITA|27. feb 2024 o 15:39

Cieľom projektu je pomôcť jednotlivým výberom, aby nazbierali skúsenosti aj hernú prax.

ŽENEVA. Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) spojila sily so Saudskou Arábiou a už v marci spúšťa seriál prípravných medzištátnych stretnutí určených pre národné tímy z nižších priečok svojho rebríčka.

Cieľom projektu je pomôcť týmto tímom získať skúsenosti a hernú prax, aby v budúcnosti mali vyššiu šancu prebojovať sa napríklad aj na majstrovstvá sveta.

Súčasťou premiérovej edície bude 20 národných výberov, ktoré v marci odohrajú súboje v Alžírsku, Azerbajdžane, Saudskej Arábii či na Srí Lanke.

Medzi nimi sú len štyri výbery, ktoré v minulosti už hrali na MS - Alžírsko, Bolívia, Bulharsko a Juhoafrická republika.

Saudská Arábia bude dejiskom dvoch štvorčlenných skupín, zostávajúce spomenuté dejiská budú hostiť jednu skupinu. Všetky súboje seriálu FIFA Series sa uskutočnia od 18. do 26. marca.

V Alžírsku sa okrem domáceho výberu predstavia aj reprezentácie Andorry, Bolívie a Juhoafrickej republiky.

V Azerbajdžane si domáci tím zahrá proti Bulharom či tímom Mongolska a Tanzánie, na Srí Lanke miestne družstvo hostí výbery zo Stredoafrickej republiky, Bhutánu a Papuy-Novej Guiney.

V Saudskej Arábii si zahrajú v jednej skupiny tímy z Kambodže, Kapverd, Rovníkovej Guiney a Guayany, v druhej Vanuatu, Guinea, Brunej a Bermudy. Niektorým tímom dokonca FIFA preplatí cestovné náklady spojenú s účasťou.

V histórii futbalových MS sa šampiónmi stali len výbery z Európy a Južnej Ameriky, pričom len tri tímy mimo týchto kontinentov sa dostali do semifinále - USA v roku 1930, Kórejská republika v 2002 a Maroko v roku 2022.

Najbližší svetový šampióna bude mať premiérovo až 48 účastníkov namiesto doterajších 32, čo je šance pre výbery, ktoré na tomto fóre ešte nikdy nehrali.

"Pre jednotlivé členské asociácie je to príležitosť vycestovať do Saudskej Arábie a hrať na ich pekných štadiónoch.

Pred Saudskú Arábiu je to možnosť nazbierať skúsenosti pri organizácii rôznych zápasov," uviedol Kenny Jean-Marie za FIFA.

Medzinárodná futbalová federácia ďalšiu edíciu seriálu plánuje organizovať v marci 2026 a jej súčasťou by malo byť viac ako súčasných 20 národných výberov.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Reprezentácie»FIFA spúšťa nový projekt. Slabším tímom má pomôcť dostať sa na MS