Majstri z Belehradu sa opäť stretli. Jurkemik: Slováci môžu uspieť, ani od nás nikto nič nečakal

Ladislav Jurkemik (vľavo) a Ján Švehlík si prezerajú repliku Pohára víťazov z ME v Belehrade 1976.
Ladislav Jurkemik (vľavo) a Ján Švehlík si prezerajú repliku Pohára víťazov z ME v Belehrade 1976. (Autor: TASR)
TASR|4. apr 2024 o 14:55

Majstri Európy hodnotia šance Slovenska na EURO 2024.

BRATISLAVA. Futbaloví majstri Európy z Belehradu 1976 majú od Slovenska na tohtoročnom šampionáte v Nemecku rôzne očakávania.

Jozef Čapkovič, ktorý má na konte okrem zlata s Československom aj Pohár víťazov pohárov so Slovanom Bratislava, vidí E-skupinu ako vyhovujúcu.

Slováci začnú turnaj 17. júna vo Frankfurte proti favoritovi skupiny Belgicku.

"Máme skupinu, ktorá by nám mala vyhovovať. V mojich očiach je reálny postup. Je tam Belgicko, ale boli aj lepšie mužstvá a dalo sa nad nimi vyhrať.

Musia sa o to len pričiniť všetci v tíme," uviedol Čapkovič pre TASR na štvrtkovom stretnutí so šampiónmi z ME 1976.

Snímka zo stretnutia majstrov Európy z Belehradu 1976.
Snímka zo stretnutia majstrov Európy z Belehradu 1976. (Autor: TASR)

Slovákov čakajú na šampionáte aj stretnutia s Ukrajinou a Rumunskom. S týmto súperom nehral slovenský tím ostrý zápas vyše 20 rokov a s Belgičanmi nikdy, no niekdajší ľavý obranca Slovana to neberie ako problém.

"Nejde o to, či máme alebo nemáme nahraté, či sme s nimi hrali alebo nie. To je vec trénerov, ktorí sledujú súperov. Momentálne sa hovorí napríklad o tom, že tréner je v Neapole aj národnom mužstve.

V tom nevidím problém. To sú výhovorky, ktoré sa hovoria dopredu, keby sme náhodou nepostúpili," dodal Čapkovič.

Jurkemik: Ak budú zdraví, môžu uspieť

Jeho tím zdolal v belehradskom finále Západné Nemecko 5:3 v rozstrele z 11 metrov po remíze 2:2 v riadnom hracom čase a predĺžení.

Jedným z úspešných exekútorov bol Ladislav Jurkemik, ktorý nastúpil do zápasu ako striedajúci hráč. Svoju jedenástku premenil aj o štyri roky neskôr, v úspešnom zápase o bronz na ME 1980 proti Taliansku.

Ten vidí Slovensko na tých najvyšších priečkach.

"Myslím si, že je prvoradé, aby dôstojne reprezentovali Slovensko. Keď budú zdraví všetci hráči a ťahúni, môžu uspieť. Nikto to od nich nečaká, rovnako, ako od nás na ME 1976. Všetci sa na to tešia a ja si myslím, že urobia dobré meno Slovensku," povedal Jurkemik pre TASR.

So svojimi niekdajšími spoluhráčmi nesúhlasil Ján Pivarník, ktorý bol na ME 1976 v pozícii pravého beka. Ten berie ako úspech už samotný postup na tretie EURO za sebou a pred E-skupinou má väčší rešpekt.

"Prvý krok sme už urobili, bol veľký a úspešný. Nemáme ľahkú skupinu a umiestnenie v najlepšej dvojke bude náročné, viac ako kvalifikácia.

Belgicko a Ukrajina sú veľmi silné, ukáže sa naša forma. V kvalifikácii sme mali na začiatku slabšiu formu, ako vždy s novým trénerom, nakoniec sa to však podarilo," zhodnotil Pivarník.

Hlavný stan bude v Mainzi

Slováci si rozložia svoj hlavný stan na tretích ME v ére samostatnosti v Mainzi. Zápasy v základnej skupine hrá okrem Frankfurtu aj v Düsseldorfe.

"Celá príprava začala bežať už minulý rok, keď sme sa kvalifikovali. Momentálne je zabezpečená už celá. Či už kemp pred ME, alebo samotný pobyt v Nemecku. V prvom rade sme museli počkať na žreb, predtým sme mali rôzne alternatívy.

Nakoniec sme sa rozhodli pre Mainz, ktorý spĺňa všetky naše požiadavky a je logisticky najlepším riešením," povedal generálny sekretár Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Peter Palenčík.

Skupina Slovenska na EURO 2024

Nachádzate sa tu:
Domov»EURO 2024»Majstri z Belehradu sa opäť stretli. Jurkemik: Slováci môžu uspieť, ani od nás nikto nič nečakal