Pondelok, 29. novembra, 2021Meniny má Vratko

Forsberg vyhral Art Rossa, Hejduk Maurica Richarda, Demitra 6. v bodovaní

TASR|7. apr 2003 o 02:52

New York 7. apríla (TASR) - Dvaja hviezdni hokejisti Colorada získali hneď po odohratí posledného zápasu základnej časti NHL prvé významné trofeje. ...

New York 7. apríla (TASR) - Dvaja hviezdni hokejisti Colorada získali hneď po odohratí posledného zápasu základnej časti NHL prvé významné trofeje. Švéd Peter Forsberg vyhral prestížnu Art Ross Trophy za prvenstvo v kanadskom bodovaní (29 gólov + 77 asistencií) a Čech Milan Hejduk dostane v júni na slávnosti odovzdávania sezónnych ocenení Maurice Richard Trophy za najvyšší počet gólov (rovných 50).

Obaja členovia elitnej formácie Avalanche navyše figurujú suverénne na čele tabuľky pravdy, prvý Forsberg dosiahol na útočníka unikátnych 52 plusových bodov v 75 zápasoch, Hejduk rovnaký počet v 82 zápasoch. Tretí v poradí, švédsky obranca Detroitu Nicklas Lidström má 40 plusiek.

Forsberg získal svoju prvú trofej Arta Rossa, hoci už takmer desaťročie patrí k najjagavejším hviezdam NHL a jeho pôsobivý herný register mu u analytikov zabezpečil neoficálny titul najkomplexnejšieho hokejistu NHL. Tvorivý center mal však smolu na zranenia, to posledné (odtrhnutá slezina) ho prinútilo vlani oddychovať počas celej základnej časti. V play off však už nastúpil a podobne ako rok i dva roky predtým mal najlepší bodový priemer na zápas v celej nadstavbe. V práve skončenej základnej časti má jeho priemer (106 bodov v 75 zápasoch) úctyhodný koeficient 1,41. Druhý v poradí kanadského bodovania, jeho krajan Markus Näslund nazbieral v 82 zápasoch 104 bodov a trofej mu unikla v poslednú noc. V nej mal Forsberg bilanciu 1+2, Näslund sa nepresadil a zopakoval si pozíciu z vlaňajška (vyhral Jarome Iginla). Krídelník Vancouveru prišiel v posledných dňoch aj o strelecký titul, ktorý mu mohutným finišom práve za pomoci Forsbergových prihrávok vyfúkol Hejduk.

Zo Slovákov skončil v produktivite najvyššie Pavol Demitra zo St. Louis (93 bodov v 78 zápasoch), v tabuľke kanonierov patrí Mariánovi Hossovi štvrté miesto za 45 gólov.

Súvisiace články