DETROIT. Dvestopäťdesiatdva dní uplynulo od prvého októbrového buly v pražskej ouvertúre medzi tímami Tampa Bay - New York Rangers až po júnové rozuzlenie finále play-off v podaní Detroitu a Pittsburghu. Obaja finalisti potiahli sériu do maximálneho možného termínu, v piatok uvidí zaplnená Joe Luis Arena zápas, o ktorom sa zvykne vravieť, že v ňom pôjde o všetko.
Siedme finále play-off zvyknú Američania nazývať "All or Nothing game", čiže zápasom buď - alebo. Bude to súboj, v ktorom víťaz berie všetko a zdolaný sa už nebude môcť spoľahnúť na žiadny opravný termín. Zo slovenského pohľadu sa natíska otázka: budú sa prvýkrát v histórii tešiť z pohára lorda Stanleyho dvaja Slováci v jednom tíme (Marián Hossa, Tomáš Kopecký s Detroitom), alebo sa ho po 14 rokoch v profilige dočká Miroslav Šatan v drese Pittsburghu?
História favorizuje Detroit, Pittsburg vie prekvapiť
Len pätnástykrát v 91-ročnej histórii NHL sa bude hrať vo finále rozhodujúci siedmy duel. Zo štatistík jednoznačne plynie obrovská výhoda pre domáci tím, ktorý sa po siedmom zápase radoval v 12 prípadoch, zatiaľ čo hostia len dvakrát. Red Wings nahráva štatisticky na víťazný gól aj ich skvostná domáca bilancia v ostatnom období. Proti Penguins majú z finálových súbojov z tejto a predchádzajúcej sezóny sumárne domáce skóre 5:1 na zápasy a 11:2 na góly. Navyše v práve vrcholiacom play-off prehrali doma jediný raz - v 2. kole proti Anaheimu 3:4 po predĺžení (celkovo 11:1).
História, aj tá nedávna, teda favorizuje Detroit, no Pittsburgh môže prekvapiť. Už sa to "tučniakom" v tohtoročnom play-off raz podarilo, keď v semifinále Východnej konferencie zvíťazili v rozhodujúcom siedmom zápase na ľade Washingtonu presvedčivo 6:2. Zatiaľ čo Red Wings podávali počas celej sezóny vyrovnané výkony bez väčších výkyvov, Penguins sa dlho nevedeli dostať do vlaňajšej formy.
Tréner Bylsma naštartoval Pittsburgh
Keď 14. februára podľahli na ľade Toronta 2:6, vedenie odvolalo strojcu lanského úspechu Michela Therriena a nahradilo ho ambicióznym Danom Bylsmom. A ten priviedol mužstvo, ktorému vtedy chýbalo 5 bodov na postup do play-off, až do rozhodujúceho siedmeho finále. "Patrilo nám vtedy desiate alebo jedenáste miesto v konferencii a boli sme na tom zle. Potom prišlo niekoľko našich zápasov na súperovom ľade a hneď prvé tri z nich sme vyhrali. Urobili sme v tíme niekoľko zmien, prišli skúsení hráči Guerin a Adams a zrazu sme začali stúpať výsledkovo aj herne. Pre mňa to bol jeden z rozhodujúcich momentov sezóny," komentoval obranca Rob Scuderi.
Ak Penguins v piatok zvíťazia, stanú sa historicky len druhým tímom, ktorému sa podarilo zvrátiť finále z 0:2 na zápasy a dotiahnuť ho k víťazstvu na súperovom ľade. Doteraz jedinými takými šťastlivcami boli hráči Montreal Canadiens v roku 1971. "Nikdy som nebol dobrý v hádaní výsledkov dopredu, takže nebudem tipovať," odbil tradičné novinárske šteklenie pred piatkom tréner Pittsburghu D. Bylsma. "Šanca je však vždy a teraz obrovská. Stačí sa pozrieť na to, kde sme boli 15. februára na začiatku našej cesty a aké boli vtedy na nás vypísané kurzy...," dodal veľavravne Bylsma.
Babcock a Bylsma už spolu 7. zápas prehrali, teraz sa bude jeden tešiť
Hokejisti Detroitu bývajú v play-off spravidla takí dobrí, že nemajú veľa skúseností s rozhodujúcim zápasom série "Best of seven". Od roku 1997 to bude len tretíkrát, keď sa pobijú vo vyraďovacej časti v siedmom dueli, pričom jeden takýto zápas už zvládli aj v tomto roku v 2. kole konferencie proti Anaheimu (4:3). "Nikdy som v takejto situácii nebol. Veľmi sa však teším na tento zápas. Zrejme neexistuje pre športovca väčšia výzva ako práve takýto zápas," nechal sa počuť skúsený útočník Red Wings Kris Draper, ktorý má na konte štyri víťazné prstene.
"Nemusíme sa baviť o tom, koho po piatku čaká krajšie leto. Na druhej strane, treba si vážiť aj všetko to, čo sme už dokázali. Hokejisti ďalších 28 tímov teraz iba sedia pred televízormi a v duchu si vravia, ako radi by si to s nami vymenili," uviedol kouč Detroitu Mike Babcock.
Práve trénerov oboch finalistov spája v súvislosti s rozhodujúcim zápasom jedna zaujímavá historická paralela. V roku 2003, keď o víťazovi rozhodoval rovnako siedmy zápas a tešil sa v ňom domáci tím New Jersey, boli obaja na druhej strane barikády. Babcock stál na lavičke Anaheimu a Bylsma bol jedným z jeho útočníkov, konkrétne brániacim krídlom. Vtedy pred 6 rokmi obaja po finále smútili, teraz sa bude jeden z nich radovať. Bylsma neprišiel s ničím originálnym, keď povedal, že piatkový zápas môžu rozhodnúť detaily. "Možno príde nejaká šanca, ktorú treba využiť, možno príde strela, ktorú bude treba zblokovať. Možno to bude vo vyrovnanom súboji o jedinej možnosti, o strčení jednej hokejky navyše do strely, ktorá môže rozhodnúť," predostrel svoje pocity Bylsma. Babcock kontroval slovami: "Je to zápas, ktorý pre množstvo hokejistov bude znamenať niečo ako pridanú hodnotu v ich kariérach. Neplatí to však len o hráčoch, ale aj o tréneroch, funkcionároch, všetkých, ktorí sa podieľali na fungovaní našej organizácie."
Súboj číslo 7 medzi Detroitom a Pittsburghom je na programe v piatok o 20.00 h miestneho času, čiže o 2.00 h SELČ už v sobotu nadránom.
Obetavého Sýkoru vyradilo zranenie, Šatan do hry
Českého útočníka z tímu hokejistov Pittsburghu Penguins Petra Sýkoru vyradilo z rozhodujúceho siedmeho duelu finále play off NHL v Detroite zlomenina na pravej nohe. Jeho miesto by mal tak opäť zaujať slovenský pravý krídelník Miroslav Šatan.
Práve Šatan musel v zápase číslo 6, ktorý Pens doma nad obhajcom vyhrali 2:1 a vyrovnali stav série na 3:3, Sýkorovi uvoľniť miesto v tíme. Tridsaťdvaročný rodák z Plzne si privodil zranenie pri obetavom zblokovaní strely Krisa Drapera. Strela príklepom zasiahla Sýkora do členka, ale Sýkora napriek zraneniu ešte stihol posunúť puk von z obranného pásma.
Český útočník sa zranil v jedinom zápase, do ktorého vo finále nastúpil, pretože dovtedajší priebeh série sledoval len ako náhradník. Sýkora opúšťal štadión Mellon Arena na barlách a členok mal stiahnutý spevňujúcou sponou.
"Vedel som, že vo finálovej sérii nedostanem veľa priestoru a tak sa ja stalo. Keď som však dostal šancu, tak som chcel urobiť niečo pre mužstvo, priniesť niečo pozitívne. A prišlo to spolu s tou zblokovanou strelou. Cítim sa lepšie, ako keby to skončilo gólom," skonštatoval pre pittsburghské média Sýkora, ktorý v základnej časti sezóny strelil 25 gólov, no v play off nehral pre zranenie od druhého zápasu série 2. kola s Washingtonom.
TASR
V zámorí sa špekuluje o výmene Gáboríka za Danyho Heatleyho
Hoci takmer celá zámorská hokejová obec žije záverom sezóny NHL, ktorá v týchto dňoch vrcholí finálovými bojmi o zisk Stanleyho pohára medzi Detroitom a Pittsburghom, tamojšie médiá sa venujú už aj posezónnym prestupovým špekuláciám. Medzi nimi patrí k najhorúcejším témam aj budúci osud slovenského útočníka Mariána Gáboríka, ktorý médiá momentálne spájajú s možným pôsobením v Ottawe Senators.
S touto špekuláciou prišiel rešpektovaný server bleacherreport.com, podľa ktorého môže niekoľkomesačný Gáboríkov prestupový príbeh vyústiť do výmeny za ottawského ostrostrelca Danyho Heatleyho. Takáto výmena by podľa komentátora Nicka Maxona mala zmysel pre obe strany, čo podopiera viacerými argumentmi. Obaja hráči patria vo svojich kluboch dlhodobo k lídrom, na ktorých výkonoch stoja výsledky jednotlivých tímov. Platovo sú na tom momentálne rovnako (obaja zarábajú 7,5 milióna dolárov za sezónu) a ich štatistiky sú tiež veľmi podobné. Gáborík v sezóne 2007/2008, svojej poslednej zdravotne bezproblémovej, nastrieľal 42 gólov, ku ktorým pridal 41 asistencií. Heatley ukončil uplynulý ročník s bilanciou 39+33. Oba tímy by tak po výmene aj naďalej mohli svoju hru stavať na dvoch výnimočných útočníkoch, okolo ktorých sa dá vybudovať úspešné mužstvo.
Minnesota má zároveň jeden mimoriadne veľký argument navyše v prospech takejto výmeny. Gáboríkovi totiž v klube končí zmluva, od 1. júla sa môže stať voľným hráčom. V prípade dohody s Ottawou by tak divosi z tejto takmer bezvýchodiskovej situácie ešte dokázali vytĺcť veľký kapitál. No ani pre senátorov nie je výmena úplne zlým riešením. Heatlyho viaže ku klubu ešte štvorročný kontrakt, čo znamená každoročné vyplácanie 7,5 milióna. Hoci sa nedá predpokladať, že Gáboríkov plat pôjde výrazne dolu, jeho zdravotné problémy z posledných mesiacov ponúkajú priestor na rokovania o výške kontraktu. Gáborík pôsobí v Minnesote od začiatku svojej zámorskej hokejovej kariéry. V roku 2000 si ho Wild vybrali už v prvom kole draftu ako celkovo tretieho hokejistu v poradí (dvojkou bol práve Dany Heatley, jednotkou Rick DiPietro), čím sa stal najvyššie draftovaným slovenským hráčom v histórii. Hneď v nasledujúcej sezóne začal hrať v prvom tíme Minnesoty, pre ktorú rovnako išlo o prvú sezónu v NHL. Gáborík zaznamenal raketový štart do súťaže, strelil vôbec prvý gól Minnesoty v profilige a v nováčikovskej sezóne zaznamenal výborných 36 bodov za 18 gólov a rovnaký počet asistencií. V nasledujúcich rokoch potvrdil svoje postavenie najlepšieho hráča divochov a jedného z najlepších strelcov celej súťaže, keď štyrikrát prekonal 30-gólovú hranicu.
TASR