Modlil sa, aby už ten kopec skončil. Kubiš svojím výkonom prerástol jeho tím

Lukáš Kubiš v drese najlepšieho domáceho jazdca na pretekoch Okolo Slovenska 2023. (Autor: Ján Melicher)
Miroslav Kováčik|15. sep 2023 o 18:38

Matúša Štočeka vyzliekol z dresu pre najlepšieho Slováka.

MARTIN. "Nevešiame hlavy, pred nami sú ešte tri etapy. Nebude to jednoduché, ja musím útočiť, jemu stačí brániť," hovoril Lukáš Kubiš po 2. etape Okolo Slovenska na margo súboja o dres pre najlepšieho domáceho jazdca.

V úvode tej tretej stratil na Matúša Štočeka ďalšie dve sekundy, keďže úradujúci slovenský šampión bodoval na rýchlostnej prémii v Lúčkach.

Drobné manko sa síce prehĺbilo, no bol to napokon Kubiš, ktorý v Martine spokojne mával fanúšikom v bielo-modro-červenej trikolóre.

Rodák zo Zvolena ešte vylepšil svoje umiestnenie zo štvrtkovej etapy (7. miesto, pozn.) a cieľom prešiel na výbornom piatom mieste.

"Myslím si, že tento deň bol jeden z najlepších v mojej cyklistickej kariére. Som veľmi rád, pretože boli predo mnou len jazdci z World Tour," povedal v cieli.

Šetril silami a bol pripravený

Cyklisti na trase z Ružomberka do Martina prekonali aj najvyšší bod tohtoročných pretekov Okolo Slovenska. Kopec v Zázrivej bol však umiestnený ďaleko pred cieľom, a tak nemal zásadný vplyv v hre o víťazstvo.

Oveľa podstatnejší bol Beliansky kopec - 1200 metrov dlhá "stena" s priemerným sklonom 9,1 percenta vrcholila iba 11,5 kilometra pred cieľom.

Líder banskobystrickej Dukly tu očakával aktivitu popredných tímov, a tak sa počas celej etapy snažil neplytvať silami. Vynikajúco zvládol aj pozičnú jazdu a keď sa zvýšilo tempo, bol pripravený.

"Myslím si, že to bol Pinot, ktorý to napálil. Ja som mal spolu s dvoma jazdcami Jumba trošku medzeru. Musím povedať, že som sa modlil, aby už ten kopec skončil. Bolo to absolútne peklo," priznal.

Účastník olympijských hier v Tokiu však zabojoval a zvládol to. Beliansky kopec prešiel v kontakte s najlepším a mohol pomýšľať aj na víťazstvo.