Čiľania vyhrali štvorhru aj celý zápas

SITA|12. feb 2006 o 11:50

RANCAGUA 12. februára (SITA) - Slovensko prehralo daviscupový súboj 1. kola svetovej skupiny v Čile a v septembri bude hrať v baráži o zotrvanie medzi šestnásťčlennou elitou. Rozhodla o tom už sobotňajšia ...

RANCAGUA 12. februára (SITA) - Slovensko prehralo daviscupový súboj 1. kola svetovej skupiny v Čile a v septembri bude hrať v baráži o zotrvanie medzi šestnásťčlennou elitou. Rozhodla o tom už sobotňajšia štvorhra, ktorú na antuke štadióna Medialuna Monumental v Rancague vyhral favorizovaný domáci pár Fernando González - Nicolas Massú nad dvojicou Lukáš Lacko - Michal Mertiňák v štvorsetovom boji za 197 minút 6:2, 7:5, 3:6, 6:4 a získal pre Čile rozhodujúci tretí bod. Olympijskí víťazi z Atén 2004 kontrolovali vývoj stretnutia v prvých dvoch setoch, potom sa novozložený slovenský pár zbavil rešpektu zo súpera a napriek celkovej prehre zahral veľmi dobre. Lacko, ktorý zaskočil za zraneného Dominika Hrbatého, absolvoval v 18 rokoch solídny debut v najprestížnejšej mužskej tenisovej tímovej súťaži. Čile postúpilo do 2. kola resp. štvrťfinále prestížnych bojov o šalátovú misu po 24 rokoch, Slovensko bude hrať po dvoch rokoch baráž o účasť vo svetovej skupine.

Stretnutie Čile - Slovensko vyvrcholí v nedeľu od 20.00 h SEČ záverečnými dvojhrami, v ktorých by sa podľa pôvodného žrebu mali stretnúť dvojice González - Hrbatý a Massú - Mertiňák. Za rozhodnutého stavu je však vysoko pravdepodobné, že kapitáni oboch tímov Hans Gildemeister a Tibor Tóth siahnu k zmenám a dajú prednosť náhradníkom.

Čile - Slovensko 3:0 po štvorhre

Fernando González, Nicolas Massú - Lukáš Lacko, Michal Mertiňák 6:2, 7:5, 3:6, 6:4 za 197 minút

Slovenský pár nastúpil v tomto zložení po prvý raz a úvod zápasu napriek snahe nezachytil. Neistý Mertiňák debutanta Lacka v I. sete príliš výkonom nepodržal. Čiľania sa rýchlo ujali vedenia 3:0 a napokon pri podaní Lacka využili po polhodine tretí setbal na zisk setu v pomere 6:2. Domáci hráči hnaní dopredu 12-tisícovou kulisou boli lepší aj na začiatku druhého setu. Hrali sústredene a z druhého podania Slovákov agresívne obhadzovali. Táto taktika im vychádzala do stavu 4:1. Potom víťaz debla ne nedávnom turnaji ATP v Záhrebe Mertiňák spresnil hru a výsledkom bol prvý brejk pri Gonzálezovom servise na 3:4. Vzápätí však prehral svoje podanie aj Lacko a Massú podával na víťazstvo v sete. Slovákom sa však po skvelom výkone tiež vydaril rebrejk a pri servise Mertiňáka dokonca odvrátili štyri setbaly a vyrovnali na 5:5. Záver setu však predsa len zvládli lepšie domáci, keď za stavu 6:5 využili slabší Lackov servis a ujali sa vedenia 2:0 na sety. Tretí set bol vyrovnaný do stavu 3:3, keď začal mať navrch prekvapujúco slovenský pár. González opäť prehral svoje podanie a Lacko vzápätí potvrdil brejk na 5:3. Pri podaní Massúa sa blysol aj Mertiňák a po ďalšom brejku získali Slováci set na 6:3. Úvodný gem IV. setu zahrali slovenskí tenisti ako z veľkej knihy. Po viacerých skvelých zásahoch na sieti sa čistou hrou ujali vedenia 1:0. Potom sa ale Čiľania vrátili do zápasu. Začali sa hecovať, tvrdo obhadzovať a solídne podávať. V piatom geme uchmatli servis Mertiňákovi, ale Slováci odpovedali rebrejkom pri podaní Massúa, keď pri záverečnej výmene skvele zahral na sieti Lacko. Pri následnom podaní mladého Piešťanca sa odohral tvrdý boj o každú loptu. Obe dvojice si vytvorili po päť možností na získanie siedmeho, tzv. Tildenovho gemu a napokon ho na svoju stranu dostali Čiľania. Vzápätí González vyhral svoje podanie a rovnako tak Mertiňák - 4:5. V závere už Massú ukontroloval čílske víťazstvo, ktoré prišlo po premenenom druhom mečbale a rozpútalo prvé oslavy medzi skandujúcimi fanúšikmi na štadióne v Rancague.

Hlasy zo slovenského tábora:

Tibor Tóth (kapitán): "Čile bolo už na začiatku zápasu favoritom, hralo doma a v najsilnejšej zostave. My sme sem prišli v nie najlepšej zostave, k tomu ešte to Dominovo zranenie s lakťom. Mohli sme domácich ešte trochu viac potrápiť, ale vyhrali zaslúžene. Ukázali, že sú to dobrí hráči, napriek tomu ani jeden zápas nebol úplne jasný.

Lukáš Lacko ma vo štvorhre milo prekvapil. Veľmi dobre hral na volejoch, aj returnoval, mal rýchly forhend a myslím si, že zaskočil aj Čiľanov. Čo sa týka nedeľňajších dvojhier, Domino nemôže hrať, určite nastúpia Lacko a Bruthans. Nevieme však proti komu, lebo Čiľania už tiež zrejme nepostavia Gonzáleza s

Michal Mertiňák: "Na to, že sme hrali spolu štvorhru po prvý raz, to nebolo zlé. Mne sa hralo celkom dobre.

Zo začiatku to bolo trošku horšie, boli sme slabší na sieti aj na servise. Potom sa to ale zlepšilo. Zápas sa lámal vo štvrtom sete, keď nás za stavu 3:3 brejkli. Škoda toho. Vtedy hrali Čiľania veľmi nepríjemne a tvrdo. Celkovo sme v Čile nemali veľa šancí na úspech. Boli sme oslabení o Becka a oni sú doma na antuke veľmi nepríjemní. Mohli sme len prekvapiť a tentokrát sa nám to nepodarilo. Ja som zo svojich vystúpení nebol nervózny. Už som hral v úlohe dvojky v Luxembursku, takže tlak som nepociťoval a snažil sa hrať na sto percent."

Lukáš Lacko: "Zo začiatku to bolo trošku nervózne, premiéra je vždy zvláštna. Po pár gemoch to zo mňa spadlo, sústredil som sa na hru a bol to celkom dobrý tenis. Čiľania sú skvelí hráči, ale sú určite poraziteľní. Ja som čakal, že bude väčší rozdiel medzi tým, čo hrajú oni a ja, ale ukázalo sa, že ten rozdiel až taký veľký nebol. S Mišom sme hrali spolu po prvý raz, a hoci sme verili, že môžeme zvíťaziť, nepodarilo sa nám to. Proti nám bolo viacero faktorov. Čiľania hrali doma, Domino mal problémy s lakťom, smola sa nám lepila na päty, ale s tým sa nedá nič robiť."

Hlasy z čilského tábora:

Nicolas Massú: „Sme šťastní. Už dlho hráme spolu s Fernandom tenis za svoju krajinu a a teraz sme v Davisovom pohári dosiahli konečne úspech. Keď sme začínali v Americkej zóne, vedeli sme, že výkonnostne patríme vyššie, ale dlho sa nám akosi nedarilo preraziť nepriaznivé okolnosti a súperov. Teraz išlo všetko hladko a máme veľkú radosť z postupu. Zároveň sa tešíme na Američanov, ktorí, dúfam, zdolajú Rumunov. Radi by sme si zahrali proti Roddickovi a Agassimu a zdolali ich u nich doma. To by bolo ako sen.“

Fernando González: „Máme teraz výborný tím a som presvedčený, že dokáže ešte oveľa viac. Pokúsime sa vyhrať celý Davis Cup. V tejto súťaži sme už s Nicom vyhrali nejaké veľké zápasy a môžeme aj ďalšie.“

Hans Gildemeister (kapitán): „S Fernandom a Nicom môžeme hrať vyrovnanú partiu s kýmkoľvek. Títo dvaja nás už raz poriadne prekvapili, keď v rozpätí 48 hodín získali na olympijských hrách tri medaily. Teraz zabezpečili hladké víťazstvo 3:0 nad Slovenskom a majú aj na Američanov. Nič však netreba podceniť a poriadne sa na najbližší zápas pripraviť. Veľa bude záležať od toho, aký povrch proti nám vyberú. Najprv však musia ešte zdolať Rumunov.“