Piatok, 15. októbra, 2021Meniny má Terézia

Borussia i Demo úspešne finišovali

Ján Mikula|19. dec 2003 o 00:00

Nitriansky rodák, ofenzívny stredopoliar IGOR DEMO je po Miroslavovi Karhanovi druhým Slovákom vo futbalovej nemeckej Bundeslige. Už piatu sezónu hrá v Borussii Mönchengladbach, ktorá má štadión pod Bökelbergom, z toho dve sezóny v II. lige. V nej nastrie


Slovenský futbalový reprezentant Igor Demo (vpravo hore) v drese klubu nemeckej bundesligy Borussia Mönchengladbach sa so spoluhráčmi Jeffom Strasserom (vpravo) a Nigérijčanom Pascalom Ojigwem teší z gólu, ktorý strelil Borussii Dortmund na štadióne Bökelberg v Mönchengladbachu. Demo v 11. minúte otvoril skóre zápasu na 1:0. FOTO - ARCHÍV TASRNitriansky rodák, ofenzívny stredopoliar IGOR DEMO je po Miroslavovi Karhanovi druhým Slovákom vo futbalovej nemeckej Bundeslige. Už piatu sezónu hrá v Borussii Mönchengladbach, ktorá má štadión pod Bökelbergom, z toho dve sezóny v II. lige. V nej nastrieľal 13 gólov a pomohol k postupu. Patrí k stabilným členom zostavy, v jesennej časti stál pre zranenie v piatich zápasoch. Potom hral striedavo celé duely a striedal, lebo sa šetril po zranení. Demo aj Borussia mali úspešný finiš. V strede jesene obrali doma o bod Bayern (0:0), ale najúspešnejších bolo záverečných päť zápasov. Borussia najskôr vyhrala na ihrisku Karhanovho Wolfsburgu 3:1, v zäpatí doma s Kaiserslauternom 2:1. Po prehre 1:2 v Gelsenkirchene so Schalke nasledovala výhra doma nad Borussiou Dortmund 2:1 a v záverečnom kole ďalšia na ihrisku Mníchov 1860 2:1. Demo dal Dormundu gól v poslednom kole prihral na víťazný van Lendtovi. Demov tím je na 13. priečke, tri priečky nad zostupovým pásmom.

Ste spokojný s takýmto záverom?

„Na výsosť. Potrebovali sme body ako soľ. Po niekoľkých mesiacoch hrá mužstvo tak, ako sme si želali. Pocítilo to aj hľadisko. Má kapacitu 34-tisíc divákov a na nás chodí tých 29-tisíc pravidelne."

V čom nastal obrat?

„Výmenou trénera. Odišiel Ewald Lienen a prišiel Holger Foch. S novým trénerom prišla atraktívnejšia hra a konečne aj víťazstvá. Vyhrali sme dva razy na ihriskách súperov. Získali sme 19 bodov a hoci je to v závere tabuľky veľmi nabité, toto boli dôležité body. Mníchov 1860 a my máme teraz rovnaký počet bodov."

Proti Dortmundu ste boli mužom zápasu, dali ste gól, režírovali ste hru. Proti Kollerovi a Rosickému vám to v poslednom čase ide. Koller vás vychválil a vraj nechápe, ako je to možné, že sa vám darí práve proti Dortmundu.

„Dortmundu som dal za posledný rok tri góly. Na jar a teraz v lige a medzitým v pohári. Proti tomuto mužstvu sa dokážeme vytiahnuť, a mne sa teraz aj darilo. Sú to prestížne zápasy. Som rád vždy, keď sa podarí dať gól v takom zápase."

Zaujímavé je, že zdolávate mužstvá, v ktorých sú kolegovia zo slovenskej alebo československej reprezentácie. Wolfsburg s Karhanom, Kaiserslautern s Lokvencom, Dortmund s Kollerom a Rosickým.

„Ešte aj v tíme Mníchova 1860 hrá Čech Týce. Ktovie, prečo sa to práve proti týmto mužstvám podarilo, ale dôležité je, že sme zabrali."

V Mníchove ste boli tiež mužom posledného okamihu.

„Nastupoval som, po dohode s trénerom, až na posledných desať minút, aby som ako ďalší ofenzívny člen v strede posilnil nátlakovú hru. V 83. minúte som nacentroval na hlavu van Lendta, ktorý je so siedmimi gólmi naším najlepším strelcom, a ten rozhodol o troch bodoch."

Dlhý čas ste stáli pre zranenie. Čo vám bolo?

„Mal som natrhnuté väzivo v členku a to chcelo čas na vyliečenie. V zime by som sa mal dať úplne do poriadku a verím, že na jar to bude s formou ešte lepšie."

Tím posilnil v strede jesene Ostravčan Svěrkoš. Ako sa uviedol?

„Skvele. Už dal dva ligové a tri pohárové góly. Je to mladý, perspektívny chalan, v Bundeslige si určite urobí meno."

V pondelok 22. decembra vyhlásia futbalistu roka. V elitnej desiatke ste aj vy. Tipnete si, na ktorom mieste ste skončili?

„Nie, a nie je to ani dôležité. Vážne je, že som medzi desiatkou, že som zostal v povedomí tých, čo hlasovali."

Kto bude novým futbalovým kráľom?

„Netrúfam si tipovať."

Svojho času ste nosili v reprezentácii kapitánsku pásku. S príchodom nového trénera myslíte aj na možnosť opätovnej reprezentácie?

„Isteže. Záleží však na tom, či nastane dôvera medzi mnou a novým trénerom Galisom. Osobne som tipoval na tento post, medzi ním a Grigom rozhodovalo to, kto má väčšie skúsenosti a úspechy. A tie má za sebou Galis."

vizitka Igor Demo, nar. 18. 9. 75 v Nitre, vysoký 185 cm, váha 78 kg. Ženatý, manželka Alica, dcérka Nina.

Kariéra: od 1993 - Nitra, 1.7. 1994 - Slovan, 1. 7. 1997 - PSV Eindhoven (Hol.), 1999 - Borussia Mönchengladbach.

Reprezentácia SR: 14 zápasov - 3 góly.

Bundesliga: 12 gólov, 1 v tomto ročníku (v II. lige 13 gólov). Aj s pohárovými gólmi spolu 30 zásahov v Nemecku

Post: stredopoliar, číslo 6.

Úspechy

FC Nitra - ako 17-ročný 14 ligových zápasov, 1 gól.

Slovan - dva razy majster, raz 2. miesto, raz víťaz SP a raz Matičného pohára, 77 zápasov, 12 gólov. V predkole LM hral proti Bor. Dortmund (2:1 a 0:3), Kaiserslauternu (2:1 a 0:3), v Pohári UEFA proti Trabzonsporu (2:1 a 0:4).

Eindhoven - víťaz Superpohára 1997, 2. v lige a účasť v LM 1998. Hral so Stammom, Zendenom, Jonkom, Nilisom.

Borussia - postup do Bundesligy 2001.

Bilancia v tejto sezóne: 12 zo 17 zápasov, spolu 752 minút, 1 gól.

FOTO - ARCHÍV BORUSSIE

Súvisiace články