Streda, 4. augusta, 2021Dnes je Deň Matice slovenskej, Meniny má Dominika, Dominik

Boogaard trpel mozgovou chorobou

SITA|6. dec 2011 o 10:59

Nedávno zosnulý hokejista Derek Boogaard trpel degeneratívnou chronickou mozgovou chorobou - encefalopatiou.

NEW YORK. Nedávno zosnulý hokejista Derek Boogaard, ktorý sa nevyhýbal v NHL pästným súbojom, trpel degeneratívnou chronickou mozgovou chorobou - encefalopatiou. Podľa denníka New York Times je choroba takmer totožná s Alzheimerovou a spôsobujú ju opakované údery do hlavy.

Dvadsaťosemročnému Boogaardovi, ktorý zomrel v máji po užití tabletiek opiátu oxykodónu v kombinácii s alkoholom, našli encefalopatiu pri pitve mozgu. Chorobu môžu diagnostikovať len po smrti pacienta. Podľa lekárky Ann McKeeovej, riaditeľky Centra pre výskum mozgu, symptómami tejto choroby sú strata pamäte, impulzívnosť, zmena nálad a závislosť. Ak by Boogaard žil, jeho ochorenie by prešlo až do demencie. V jeho veku však tento objav bol prekvapujúci.

Boogaardova rodina venovala jeho mozog na ďalší výskum univerzite v Bostone. Derek Boogaard odohral svoj posledný zápas v NHL päť mesiacov pred smrťou. V závere uplynulej sezóny absentoval pre problémy po otrase mozgu, ktorý utrpel pri bitke s Mattom Carknerom z Ottawy. S Rangers mal zmluvu ešte na tri sezóny, vlani v júli podpísal štvorročný kontrakt na 6,5 milióna dolárov. V NHL bol známy ako bitkár, počas kariéry sa pobil 70-krát.

Súvisiace články