Štvrtok, 24. júna, 2021Meniny má Ján

Zápasník si chcel vymazať prehru. Zlý photoshop ho však odhalil

Toto veru arménskemu bojovníkovi nevyšlo. (Zdroj: Tapology.com)
Adrián Mečiar|9. jún 2021 o 09:57

Nešikovný photoshop bol odsúdený na neúspech.

MOSKVA. Pokiaľ chce mať bojovník dobrú bilanciu, zväčša sa spolieha na jednoduchú matematiku. Musí vyhrať čo najviac zápasov a naopak, čo najmenej ich prehrať.

Avšak očividne existujú aj iné spôsoby, ako si vylepšiť skóre. Našťastie, zlý photoshop medzi tieto spôsoby zatiaľ nepatrí.

Problémy databáz v MMA

V MMA nepoznáme čosi ako jednotný portál, ktorý by zhromažďoval všetky výsledky a bilancie bojovníkov.

Existuje viacero portálov, no vo všeobecnosti sú medzi fanúšikmi, promotérmi a samotnými bojovníkmi uznávané najmä platformy Sherdog a Tapology.

Bohužiaľ, ani tam často nie sú presné informácie. Promotéri neuvedú dostatočné údaje, alebo môžu pochybiť aj administrátori databáz.

Klasického počítačového škriatka zrejme môžeme nájsť napríklad za výhrou Václava Mikuláška nad Thomasom Robertsenom. Teda, minimálne podľa Sherdogu.

Aj na Sherdogu sa občas vyskytnú chyby. Samozrejme, duel po nešťastnom Mikuláškovom zranení vyhral Robertsen. (Zdroj: Sherdog.com)

Takéto prípady sú bežné, občas naozaj pochybí ľudský faktor.

Lenže v istých situáciách to pokojne môže byť aj úmysel. Prečo? Skutočnosť je taká, že podujatia menších organizácií logicky nie sú také sledované ako galavečery známejších líg.

Na niektorých turnajoch dodnes nemusí byť prítomná kamera. Administrátori tak často ani nemajú možnosť, ako skontrolovať výsledky, čo obdržia.

Musia dôverovať promotérom či komisii, ktorá im zašle výsledkovú listinu. A to môže viesť k pokusom o zmanipulovanie výsledkov a bilancií jednotlivých zápasníkov.

Zlý photoshop neuspel

Nanešťastie, niekedy sa dá takýmto pokusom zamedziť. Hlavne, keď ide o dosť nešikovnú aktivitu.

Portál Tapology na sociálnych sieťach informoval o prípade, ako si chcel svoju bilanciu vylepšiť arménsky zápasník Artur Oganesyan (4-2 MMA) trénujúci v Moskve.

Administrátorov sa snažil presvedčiť o tom, že mu jednu z prehier pripísali omylom. Do daného súboja vraj nikdy nenastúpil. Podložil to aj dôkazom.

Prostredníctvom nástroja na úpravu fotografií pozmenil originálny plagát k jeho duelu. Svoju tvár nahradil niekým úplne iným a argumentoval, že to jednoducho nie je on.

Vľavo je originálny plagát. Vpravo verzia, ktorú poslal arménsky zápasník po úprave photoshopom. (Zdroj: Tapology.com)

Zamestnanci portálu si však vyhľadali originálnu grafiku a ihneď vedeli, koľká bije.

Nielenže požiadavke arménskeho bojovníka o odstránenie prehry z bilancie nevyhoveli, ale tiež k jeho profilu pridali varovanie.

Promotérov a fanúšikov má upozorniť, že sa Oganesyan vedome pokúsil o nepravdivú úpravu svojho skóre.

Na Oganesyanov profil pribudlo varovanie, ktoré upozorňuje na jeho nečestné konanie. (Zdroj: Tapology.com)

Administrátori Tapology ešte na sociálnych sieťach dodali, že majú k dispozícii aj záznam duelu. Artur Oganeyan tak ani napriek snahe nezmení minulosť.

Naďalej bude platiť, že 22. júla 2018 prehral so Sadiralim Zhaloobayom na škrtenie v prvom kole.

Ak si chce tento bojovník vylepšiť bilanciu, bude musieť viac trénovať. Či už zápasenie, alebo prácu s photoshopom.

Respektíve, promotérom nebude ukazovať svoj profil na Tapology, ale radšej bilanciu na Sherdogu.

Tam mu zatiaľ svieti pekné skóre 3-0.

Profil Artura Oganesyana na Sherdogu bude potrebovať úpravu. (Zdroj: Sherdog.com)
Adrián Mečiar je súčasťou redakcie Svet MMA je od roku 2017. Zaujímajú ho inšpiratívne príbehy z prostredia bojových športov, stará sa o YouTube kanál, kde je autorom magazínu Týždeň V klietke. Okrem MMA sleduje najmä basketbal, ale aj ďalšie športy.

Súvisiace články