Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Björgenová si myslí, že sa to dá. Nóri môžu na MS vymazať legendy

Nórka Marit Björgen. (Autor: SITA/AP)
Miloslav Šebela|Publikované 18. feb 2015 o 17:57

Šesť štartov nepremenil na majstrovstvách sveta na šesť zlatých medailí v histórii majstrovstiev sveta v klasickom lyžovaní ešte nik.

FALUN, BRATISLAVA. Na dvoch predchádzajúcich majstrovstvách sveta vyhrala takmer všetko, čo mohla. V Osle v roku 2011 a rovnako vo Val di Fiemme 2013 získala Marit Björgenová štyri zlaté medaily a jednu striebornú.

Hoci má teraz Nórka už 34 rokov, prežíva jednu z najlepších sezón. Vo Svetovom pohári valcuje súperky vo všetkých disciplínach.

Vyhráva v šprintoch i v dlhých behoch. Z 21 pretekov vyhrala až 13­-krát. Jej najhorší výsledok v sezóne? Štvrté miesto.

Ako­tak s ňou v tejto sezóne držia krok iba krajanky.

Medaily nepadnú na krk samy

Nórski novinári sa svojej legendy pýtali, či si trúfa získať na šampionáte titul v každej zo šiestich disciplín.

„Treba mať formu, dobré lyže aj šťastie, ale verím, že sa to dá dokázať,“ odvetila podľa denníka Dagbladet Björgenová.

„Som favoritkou vo viacerých disciplínach, ale mimoriadne sa mi v tejto sezóne darilo v šprinte. Rada by som začala majstrovstvá zlatom.“

Práve šprint voľnou technikou je prvou bežeckou disciplínou MS. Finále sa pobeží dnes od 15.15 h (naživo vysiela Eurosport).

Jej súperkou v boji o titul bude najskôr niektorá z krajaniek. Vo svetovom pohári patrí prvých šesť miest Nórkam. V šprintoch sa darí v tejto sezóne Maiken Fallovej a Ingvild Östbergovej.

„Sú tu aj ďalšie silné súperky, napríklad Švédka Kallová. Je to pre mňa dôležité pripomenutie toho, že medaily mi nepadnú na krk samy od seba,“ vraví. Hlad po úspechoch má napriek tomu, že má už 29 medailí z olympijských hier a olympiád.

Northuga naštartoval krach

Nórka je už dnes ikonou. Vo Falune sa môže stať najúspešnejšou bežkyňou v histórii MS. Zatiaľ má 12 zlatých medailí, o dve viac má bývalá ruská lyžiarka Jelena Välbeová.

Podobný osud ako Välbeovú čaká aj Björna Dählieho. Slávny Nór má

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.