Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

Beckovi zistili anaboliká, má stop na dva roky

_novy|Publikované 14. feb 2006 o 00:00

BRATISLAVA - Nešlo o fámy, ako blufoval Karol Beck. Žiaľ, všetko, čo sa šepkalo, sa potvrdilo: jeden z tvorcov historického postupu ...

Karol Beck počas tréningu na septembrové semifinálové stretnutie Davisovho pohára proti Argentíne v Bratislave. FOTO SME - PAVOL MAJER

BRATISLAVA - Nešlo o fámy, ako blufoval Karol Beck. Žiaľ, všetko, čo sa šepkalo, sa potvrdilo: jeden z tvorcov historického postupu slovenského tenisu do finále Davisovho pohára mal pred semifinálovým súbojom s Argentínou vlani v septembri pozitívny dopingový test. A dva roky bude pykať.

Trest oznámila včera na svojej internetovej stránke Medzinárodná tenisová federácia s dodatkom, že platí od 1. novembra 2005. Zároveň uviedla, že zistenou látkou bol clenbuterol, ktorý patrí v aktuálnom zozname zakázaných látok Svetovej antidopingovej agentúry do skupiny tzv. iných anabolických látok spolu so zeranolom a zilpaterolom. Teda nie marihuana či stimulancium, za čo by dostal miernejší trest, ale anaboliká s najtvrdším postihom.

Clenbuterol, ako nám potvrdil generálny sekretár Antidopingového výboru Miroslav Motyčík, odhalili predvlani u dvoch slovenských športovcov: okrem postihnutej atlétky Lenky Gajarskej (zabránilo jej to v štarte na aténskej paralympiáde) aj tenistovi Dávidovi Šebökovi.

Beck oznámil, že vysvetlenie k prípadu podá dnes na tlačovej konferencii. Pred trojčlenným nezávislým antidopingovým tribunálom tenisovej federácie na čele s Charlesom Flintom sa však vyjadril už 17. januára. Z desaťstranového zverejneného rozsudku vyplýva, že Beck podal dve verzie, ako sa zakázaná anabolická látka mohla dostať do jeho tela. V noci z 15. na 16. septembra 2005 si vraj bol vypiť a zatancovať v dvoch bratislavských kluboch, kde mu mohol niekto dať látku do nápoja. Motív? Žiarlivosť na partnerku. Oznámil to aj polícii, ale s oneskorením. Príležitosť bola, no motív aj dôkazy chýbajú, usúdil tenisový tribunál. Navyše, podanie prišlo s oneskorením a podozrenia na vinníkov nemali solídnu bázu.

Druhá možnosť, ktorú Beck pripustil, bola, že si omylom vzal liek, ktorý jeho matka užíva na astmu a máva ho v kúpeľni na rovnakej poličke. Priložil aj matkino, ba aj otcovo podporné vyjadrenie. Zároveň vyhlásil, že by si nikdy vedome nevzal zakázanú látku. Tribunál mu prirátal k dobru, že odmenu za úspech v Davisovom pohári venoval Slovenskému tenisovému zväzu na podporu mladých hráčov. Ale to bolo málo na zmiernenie trestu.

Beckovi odoberú všetky body a finančné prémie vo výške 42 935 dolárov, ktoré získal na turnajoch ATP po odbere vzorky. Slovenský tenista sa proti rozhodnutiu ešte môže odvolať, má na to tri týždne od doručenia rozhodnutia.

Clenbuterol? Pred Beckom ho zistili Puertovi

Clenbuterol "preslávila" chýrna východonemecká atlétka Katrin Krabeová, na ktorú antidopingoví komisári poľovali dlhší čas. Napokon ju jeden vystriehol na sústredení v Južnej Afrike a analýza mimosúťažnej vzorky ukázala, že berie práve clenbuterol, bežne ordinovaný ako antiastmatikum.

"Donedávna figuroval v dvoch skupinách, aj ako anabolikum, aj ako stimulancium. Dnes je v kategórii iné anabolické látky," vysvetľuje generálny sekretár Andiopingového výboru SR Miroslav Motyčík. "Užíva sa na liečbu alergií a astmatických ťažkostí. V športe sa zneužíva pre svoj stimulačný a vo väčšom množstve aj anabolický efekt. Športovci, ktorí majú problémy s astmou či alergiou, v prípade, že majú takú diagnózu, môžu požiadať o terapeutickú výnimku." Beck ju nemal, ako nám potvrdil. Zrejme ničím takým netrpí. Nemal ju ani iný špičkový tenista Mariano Puerta, ktorý za clenbuterol dostal v roku 2003 deväťmesačný trest. Bol to jeho prvý dopingový prehrešok. Za ďalší mu vlani tenisová federácia naparila trest osem rokov. Medzičasom však ITF pritvrdila v sankciách, lebo dopingových prípadov v tenise pribúda a sadzobníkom sa priblížila norme svetovej antidopingovej agentúry WADA.

Látku, ktorá sprostredkúva lepšie prekrvenie, prechod kyslíka, stabilizuje svalovú hmotu a pomáha aj v regenerácii, na olympiáde ako prvému objavili v Barcelone 1992 americkému atlétovi Judovi Loganovi. Na posledných OH v Aténach ju zistili v moči dvoch atlétov: Bielorusa Lesničeho a Uzbečky Ščerkinovej. Rok pred OH ju našli aj bieloruskej senzácii aténskeho šprintu Julii Nesterenkovej, ale šlo o neakreditované laboratórium v Poľsku a Bielorusi sa tvárili, že sa nič nestalo. Jeho prejavy? Nespavosť, búšenie srdca, sucho v ústach, potenie. Možné dôsledky? "Najvážnejším je možný vznik arytmie, ba až hypertrofie srdca," dodáva Motyčík.

(mo)

Súvisiace články