Prekvapenie v NBA. Najlepší tím základnej časti končí v prvom kole

Radosť basketbalistov Miami Heat.
Radosť basketbalistov Miami Heat. (Autor: TASR/AP)
TASR|27. apr 2023 o 07:07 (aktualizované 27. apr 2023 o 12:11)

New York a Miami idú do 2. kola.

NEW YORK. Basketbalisti New Yorku Knicks a Miami Heat si vybojovali postup do 2. kola play-off NBA.

Knicks triumfovali v piatom súboji 1. kola na palubovke Clevelandu 106:95 a celú sériu vyhrali 4:1 na zápasy.

Hráči Miami vyradili v piatich zápasoch najlepší tím základnej časti Milwaukee, postup do semifinále Východnej konferencie spečatili v noci na štvrtok víťazstvom na pôde Bucks 128:126 po predĺžení. K úspechu Heat prispel Jimmy Butler 42 bodmi.

Butler sa prihlásil o slovo

Miami pritom 2,1 sekundy pred koncom štvrtej štvrtiny prehrávalo 116:118. Tréner hostí Erik Spoelstra si vybral timeout a po dohode stratégie, ktorej cieľom bolo prihrať čakajúcemu Butlerovi, sa Heat podarilo vyrovnať a vynútiť si tak predĺženie.

"Trénovali sme variácie tejto hry s množstvom rôznych hráčov. Chcel som to urobiť inak, no on (Butler) mi povedal, aby som ho nechal byť tým hráčom. Povedal, že si nemám robiť starosti a že to zvládne," citovala Spoelstru agentúra AP.

Milwaukee, ktoré patrilo k favoritom prebiehajúcej sezóny, sa tak so súťažou rozlúčilo pred domácim publikom.

Bucks nestačil ani výkon Jannisa Antetokunmpa, ktorý nazbieral 38 bodov a 20 doskokov. Podľa Gréka však nemožno hovoriť o zlyhaní.

"V športe neexistuje zlyhanie. Sú dobré a zlé dni. Niektoré môžete byť úspešní, niektoré nie. O tom je šport. Nie vždy vyhráte," uviedol po zápase.

Hviezdou syn známeho otca

New York si víťazstvom v Clevelande vybojoval len druhý postup do konferenčného semifinále v uplynulých 20 rokoch. Najproduktívnejším hráčom bol Jalen Brunson s 23 bodmi.

Víťazstvo v sérii malo preňho osobný význam, keďže v rokoch 1999 až 2001 hrával za Knicks jeho otec Rick Brunson.

"Dnes som na to myslel. Je naozaj skvelé, že tu hrával môj otec. Neviedol tento tím, ale bol v tíme, ktorý sa dostal do finále. Je to naozaj špeciálne," vyhlásil 26-ročný rozohrávač.

Krok od postupu do 2. kola je obhajca titulu Golden State, Warriors vyhrali v Sacramente 123:116 a v sérii vedú 3:2 na zápasy.

Najviac bodov zaznamenalo "zlaté trio" Stephen Curry, Draymond Green a Klay Thompson.

"Skúsenosti, ktoré za uplynulé desaťročie nazbierali v mnohých veľkých zápasoch, sú určite užitočné. Myslím si, že dnes večer odviedli skvelú prácu. Zostali pokojní, aj keď sa Sacramento rozbehlo a v záverečných piatich minútach predviedlo dobrú hru," reagoval tréner Warriors Steve Kerr.

"Bola to pre nás veľká noc. Z každého na lavičke aj na palubovke môžete cítiť pocit úspechu. Toto sme potrebovali," dodal Curry.

Memphis sa udržal v hre o postup, keď v piatom stretnutí štvrťfinále Západnej konferencie zdolal doma Los Angeles Lakers 116:99 a znížil stav série na 2:3.

Domácich viedli Desmond Bane s 33 bodmi a desiatimi doskokmi a Ja Morant s 31 bodmi a desiatimi doskokmi.

V drese Lakers zaznamenal Anthony Davis 31 bodov a 19 doskokov, LeBron James zaznamenal "len" 15 bodov.

"Nie je to o tom, čo robíme AD a ja, ale o tom, ako môžeme vyhrať basketbalové zápasy. Dnes som hral mizerne, v šiestom zápase budem lepší," uviedol James po stretnutí.

NBA - 1. kolo play-off - štvrtok:

Cleveland - New York 95:106

Najviac bodov: Mitchell 28, Garland 21, LeVert 17 - Brunson 23, Barrett 21, Quickley 19

/konečný stav série: 1:4, New York postúpil do konferenčného semifinále/

Milwaukee - Miami 126:128pp

Najviac bodov: Antetokunmpo 38 (20 doskokov), Middleton 33, Lopez 18 (10 doskokov) - Butler 42, Vincent 22, Adebayo 20 (10 doskokov, 10 asistencií)

/konečný stav série: 1:4, Miami postúpilo do konferenčného semifinále/

Memphis - LA Lakers 116:99

Najviac bodov: Bane 33 (10 doskokov), Morant 31 (10 doskokov), Jackson 18 (10 doskokov) - Davis 31 (19 doskokov), Reaves 17, James 15 (10 doskokov)

/stav série: 2:3/

Sacramento - Golden State 116:123

Najviac bodov: Fox 24, Monk 21, Sabonis 21 (10 doskokov) - Curry 31, Thompson 25, Green 21

Domov»Halové športy»Basketbal»Prekvapenie v NBA. Najlepší tím základnej časti končí v prvom kole