Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

Americké NTC pomenovali po Billie Jean Kingovej

SITA|29. aug 2006 o 09:27

NEW YORK 29. augusta (SITA) - Areál US Open, známy aj ako americké Národné tenisové centrum, od pondelka oficiálne nesie meno legendy tohto športu, Billie Jean Kingovej. Držiteľke 39 grandslamových titulov ...

NEW YORK 29. augusta (SITA) - Areál US Open, známy aj ako americké Národné tenisové centrum, od pondelka oficiálne nesie meno legendy tohto športu, Billie Jean Kingovej. Držiteľke 39 grandslamových titulov z dvojhry, štvorhry a mixu a neochvejnej bojovníčke za zrovnoprávnenie ženského tenisu s mužským sa dostalo tejto pocty na zaplnenom štadióne Arthura Ashea v prestávke pred začiatkom večerného programu počas prvého dňa na tohtoročnom US Open.

Na slávnostnom premenovaní 46,5-akrového pozemku budov a parkov nechýbali veľkí americkí šampióni z minulosti John McEnroe, Jimmy Connors, Chris Evertová a Venus Williamsová, ale ani súčasný newyorský starosta Michael Bloomberg, či jeho predchodca David Dinkins. Umelkyňa Diana Rossová pri tejto príležitosti zaspievela skladbu „Žiadna hora nie je dostatočne vysoká...“

"Veľmi nepreženiem, keď poviem, že Billie Jean Kingová je jednou z najväčších postáv v histórii ženského športu,“ vzdal poctu krajanke John McEnroe. Víťazka 67 turnajov vo dvojhre Kingová sa v histórii tenisu preslávila aj tým, že ako prvá žena absolvovala - a úspešne - súboj pohlaví. V roku 1973 v Houstone zdolala Bobbyho Riggsa a ovplyvnila tým svetový ženský tenis viac, ako ktokoľvek iný. Zaslúžila sa tiež o vznik Ženskej tenisovej asociácie (WTA), dnes strešného orgánu svetového ženského tenisu.

"Billie Jean bola človekom, ktorý ma s výnimkou mojej rodiny v živote najviac ovplyvnil. Tridsať päť rokov bola mojou mentorkou. Vďačím jej za veľa,“ nechala sa oslavne počuť Chris Evertová. Šéf exekutívy Americkej tenisovej asociácie (USTA) Arlen Kantarian poznamenal, že od začiatku nebolo pochýb o tom, po kom pomenujú tenisový komplex na US Open. „Kingová je veľká šampiónka, ale jej dosah na spoločnosť je oveľa širší, než len v oblasti športu. Spolu s ňou sme dnes ocenili tisícky detí, ktoré sa v nej vidia,“ uviedol Kantarian.


Súvisiace články