Nedeľa, 26. septembra, 2021Meniny má Edita

Tenisový fyzioterapeut Ďuriš má ruky, ktoré vidia

Zdenek Ďuriš mal včera v opatere aj tenistku Nikolu Vajdovú, ktorá hrá na turnajoch ITF. (Autor: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)
Sportnet|3. feb 2011 o 20:09

Fyzioterapeut slovenského tímu pozná aj svaly olympijských víťazov. Vyhráme 3:2, tipuje Zdenek Ďuriš pred dnešným žrebovaním zápasu Slovensko – Česko.

BRATISLAVA. Má ruky, ktoré vidia - vravia športovci o fyzioterapeutovi Zdenkovi Ďurišovi. Poznajú ho olympijskí víťazi vo vodnom slalome, medailisti v rýchlostnej kanoistike, futbalisti, hokejisti, ale najdlhšie je pri tenistoch. Nenápadný päťdesiatnik s okuliarmi je aj teraz v realizačnom tíme reprezentácie Slovenska v Pohári federácie na víkendový zápas 1. kola svetovej skupiny s Českom v Bratislave.

Pomáhal aj Baghdatisovi

S mužmi v Davisovom pohári začínal od vstupu do súťaže v roku 1994, k ženám v Pohári federácie sa pripojil o šesť rokov neskôr a s prestávkami pomáha tenistom dodnes.

„Po olympiáde v Aténach 2004 prišiel na turnaj Tatrabanka Open vtedy ešte neznámy cyperský tenista Marcos Baghdatis," spomínal Ďuriš. „Bol po svalovom zranení, prišiel sa do Bratislavy rozohrať. Zdiagnostikoval som ho, každý deň sme cvičili. Zo dňa na deň sa cítil lepšie. Hoci bol v tretej stovke svetového rebríčka, Marcos turnaj vyhral - vo finále zdolal Dominika Hrbatého."

Slovenského fyzioterapeuta vzápätí angažovali do tenisovej akadémie Patricka Mouratoglu v Paríži. Po dvoch rokoch vo Francúzsku ešte jednu sezónu sprevádzal Baghdatisa, finalistu Australian Open 2006, na turnajoch ATP. Osobne pozná viac svetových tenistov.

Ďuriš sa špecializuje na svalové preťaženia. Z praxe pozná zopár talentovaných tenistov, čo pre nesprávny tréning museli s vrcholovým športom skončiť a dnes hrajú len rekreačný tenis.

„Športovec musí mať svalovú rovnováhu, inak sa telo vychýli. Štrukturálne poruchy môžu viesť až k anatomickej deformácii," upozorňoval. „Vždy je dôležitá prevencia. Náprava môže prísť neskoro."

Svaly dá do rovnováhy

Bývalý odborný asistent pre masáže a regeneráciu na FTVŠ na katedre biologicko-lekárskych vied a motoriky tvrdí, že nie je umenie liečiť - umenie je správne diagnostikovať.

Po vlaňajšom barážovom zápase Pohára federácie Srbsko - Slovensko (2:3) si vypočul slová uznania od Daniely Hantuchovej.

„Rameno vydržalo, mohla som naplno servovať, čo bol základ mojej hry," vravela hlavná postava postupu slovenského tímu do svetovej skupiny. Fyzioterapeut jemnými prstami zistil, že pri servise Hantuchovej jedno očko vo svalovom reťazci nefungovalo. Bránilo jej v pohybe.

„Našťastie nešlo o zápal," vrátil sa Ďuriš v zápasu v Belehrade. „Svaly sme dostali do vyrovnanosti. Rameno sme zatejpovali, cvičeniami sme ho nenechali stuhnúť." Pri poslednom daviscupovom zápase Bielorusko - Slovensko (1:4) vlani v Minsku podobne pomohol Martinovi Kližanovi.

Hantuchová ako v Srbsku

Počas prípravy na stretnutie Slovensko - Česko zostáva Zdenek Ďuriš pokojný. „Na Daniele Hantuchovej vidím veľkú túžbu po víťazstve - podobne ako vlani v Belehrade," vravel o pocitoch pred víkendovým zápasom.

„Cibulková má okolo seba skvelý tím, pred domácim publikom sa vie vyhecovať. Magda Rybáriková sa po návrate z Austrálie pomalšie dostáva do rytmu a mladá Jana Čepelová sa môže tento týždeň veľa naučiť."

Dnes je v Sibamac aréne žrebovanie zápasu 1. kola svetovej skupiny. Fyzioterapeut reprezentácie Slovenska uznáva veľkú silu tímu Česka, no pri tipovaní nezaváhal: „Vyhráme 3:2."

Súvisiace články