Djokoviča podporila aj srbská premiérka: Je to škandalózne

Novak Djokovič. (Autor: TASR/AP)
TASR|16. jan 2022 o 14:45 (aktualizované 16. jan 2022 o 16:30)

Srb ešte v nedeľu odletel z Austrálie.

BELEHRAD. Štátni predstavitelia Srbska vyjadrili podporu tenistovi Novakovi Djokovičovi, ktorého deportovali z Austrálie.

Líder svetového rebríčka plánoval štartovať na turnaji Australian Open a bojovať o rekordný 21. grandslamový titul v kariére, no v nedeľu neuspel s odvolaním voči zrušeniu víza a musel opustiť krajinu.

"Myslím si, že toto rozhodnutie je škandalózne," povedala srbská premiérka Ana Brnabičová pre agentúru AP v reakcii na udalosti v hostiteľskej krajine.

"Som sklamaná a myslím si, že sa ukázalo, ako fungujú zákony v iných štátoch. Je pre mňa neuveriteľné, že v priebehu niekoľkých dní prišlo k dvom úplne opačným súdnym rozhodnutiam," doplnila.

Za "Nolem" stojí aj Srbská tenisová federácia, ktorá označila rozhodnutie súdu za politické: "Toto rozhodnutie ukrátilo všetkých o možnosť sledovať Novakov boj o desiaty titul na Australian Open a 21. grandslamový titul," uviedla.

Svetovej jednotke vyjadrila podporu aj jeho rodina. "Sme veľmi sklamaní z rozhodnutia federálneho súdu a zo skutočnosti, že Novak musí opustiť Austráliu," uviedla rodina vo vyhlásení: "Sú to ťažké chvíle, najmä pre Novaka.

My ako jeho najbližšia rodina mu teraz musíme poskytnúť ešte väčšiu podporu ako kedykoľvek predtým. Veríme, že z tejto situácie vyjde silnejší a že čas ukáže, aký je veľký šampión a človek."

Djokovič opustil Austráliu v nedeľu neskoro večer linkou do Dubaja. Zatiaľ nebolo jasné, či cestuje do rodnej krajiny, do španielskej Marbelly alebo do Monaka.

Srbský prezident Aleksandar Vučič s ním podľa vlastných slov v nedeľu hovoril a odkázal mu "že sa nemôže dočkať jeho príchodu do Srbska, kde bude vždy vítaný."

Deportáciu označil za škandalóznu aj Srbský olympijský výbor. "Napriek tomuto škandalóznemu rozhodnutiu veríme, že Novak opäť vyšiel ako víťaz."

Verejne reagoval aj na kontroverzný verdikt: "Myslia si, že ponížili Djokoviča týmto zlým zaobchádzaním počas desiatich dní, ale ponížili sa sami. Djokovič sa môže vrátiť do svojej vlasti so vztýčenou hlavou."

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: