Pondelok, 2. augusta, 2021Meniny má Gustáv

Procházková na MS skončila. Ochorela

Alena Procházková. (Autor: SITA)
TASR|28. feb 2011 o 09:39

Pre slovenskú jednotku v behu na lyžiach sa 48. majstrovstvá sveta v nórskom Osle skončili už po prvých dvoch disciplínach.

OSLO. Alena Procházková, ktorá sa v úvodných šprintoch MS voľnou technikou zaskvela finálovou účasťou a šiestou priečkou, z ďalších bojov vypadla pre vírusové ochorenie.

Procházková: Je to na zlosť

Na pondelok mala pôvodne naplánovaný štart na 10 km klasickou technikou s intervalovým štartom. V tejto svojej silnej disciplíne si trúfala na dobrý výsledok.

"Tešila som sa na tieto preteky. Veď je to po šprinte moja druhá najobľúbenejšia disciplína. Je to na zlosť. Príde vrchol sezóny, na ktorý sa pripravujem celý rok, a teraz toto... No nič s tým neurobím, potrebujem sa dať do poriadku, aby som mohla štartovať vo finále Svetového pohára," pridala 26-ročná Banskobystričanka.

"Alena je chorá. Má virózu a na preteky na MS už nenastúpi," informoval TASR jej tréner Ján Valuška.

Po šprinte jeho zverenkyňa ešte absolvovala v sobotu aj skiatlon, kde dosiahla solídnu 21. pozíciu. "Už do skiatlonu išla s tým, že sa necíti najlepšie. Boli sme aj za českým doktorom, keďže naša výprava tu z finančných dôvodov nemá vlastného, ktorý povedal, že ide o zapálený nosohltan a dal jej aj nejaké lieky. Situácia sa ale nezlepšila, pridala sa zvýšená teplota a nemalo význam riskovať zhoršenie zdravotného stavu. Máme v úmysle ešte úspešne zvládnuť záver Svetového pohára i finálový seriál SP vo Švédsku a rozhodli sme sa neriskovať," vysvetlil Valuška.

Do týždňa treba byť fit

Napriek viacerým pozitívnym výsledkom Procházkovú sužujú v tejto zime časté ochorenia. Už začiatkom roka musela len dve etapy pred koncom ukončiť svoje výborne rozbehnuté účinkovanie na Tour de Ski, kde ju vyradil zápal priedušiek.

V pláne mala okrem pondelkových pretekov aj záverečný maratón na 30 km voľnou technikou s hromadným štartom. Zvažovali tiež účasť v tímšprinte spolu s Katarínou Garajovou. Spolu s trénerom teraz ostávajú v nórskej metropole.

"Máme tu zaplatené ubytovanie do nedele, hneď na budúci týždeň sú vo fínskom Lahti preteky Svetového pohára. Neoplatí sa nám nikam cestovať. Na tri - štyri dni vypustím tréningy, budem oddychovať. Verím, že zvyšok sezóny už potom absolvujem bez väčších problémov," dodala Alena Procházková.

Ján Valuška aj so svojimi technikmi Benediktom Procházkom a Danielom Novotom budú k dispozícii mužskému družstvu.

"Práve odchádzam do našej servisnej bunky v Holmenkollene, kde budú muži testovať lyže na utorkové preteky na pätnásť kilometrov klasickou technikou. Radi im pri tom pomôžeme. Uvidíme, ako bude pokračovať Alenina liečba. Ak bude v poriadku, v nedeľu odcestujeme do Lahti," uzavrel Ján Valuška.

Súvisiace články