Novinárka Katie Strang píšuca pre The Athletic vyrukovala na svetlo sveta s poriadne znepokojivými informáciami. Detaily, ktoré vzišli z jej článku, vrhajú absolútne zlé svetlo na Arizonu Coyotes. Existencia klubu je v podstate od začiatku poškvrnená finančnou nestabilitou, malým hokejovým trhom, nezáujmom či porušovaním pravidiel. A zdá sa, že sa tento kolotoč u "kojotov" stále neskončil.
Pred pár rokmi boli Arizona Coyotes označovaní za hokejových revolucionárov. Zdalo sa, že klub nielenže povstal, ale priniesol do sveta NHL a hokeja nové veci. A čo bolo hlavné, do púšte sa mala príchodom Alexa Meruela, ktorý klub kúpil v roku 2019, dostať definitívna stabilita.
Ale realita sa zdá byť odlišná.
Klub v tomto roku oslavuje 25. výročie sťahovania sa z Winnipegu. Pôvodní Jets boli z Kanady do podstatne iného prostredia presťahovaní v roku 1996. A v podstate od začiatku misie v Phoenixe sú Coyotes spájaní so špekuláciami ohľadne ďalšieho sťahovania. Hrá v tom rolu viacero faktorov, patria medzi ne nehokejové prostredie či už toľkokrát spomenutá finančná nestabilita.
Pamätníci si iste dobre spomínajú na dni, keď musela krachujúcu organizáciu zachraňovať liga. Fanúšikovia v Arizone sa preto dnes chytajú každého svetielka na konci tunela. Naposledy sa ním stal Meruelo, ale v akom rozsahu dokáže pomôcť organizácii?
Na jeho osobu sa v ostatnom období valí špina od bývalých zamestnancov. Niektorí tvrdia, že im dodnes neboli vyplatené peniaze, ktoré sa organizácia zaviazala platiť za ich služby. Iní sa so sťažnosťami údajne obracali aj na samotné ligové vedenie.
"Skupina vo vedení klubu sa vôbec nespráva primerane, nemajú rešpekt voči ľuďom ani svojím partnerom," povedal pre The Athletic človek, ktorý mal tú česť s Meruelom a spol. spolupracovať. Čo sa týka celkového dlhu Yotes, ten sa podľa právnikov pohybuje v státisícoch amerických dolárov.
Obvinenia sa netýkajú iba "neviditeľných" pracovníkov. Klub nemal byť dôsledný ani vo vyplácaní výplat hráčov od začiatku hrania v bublinách. V tomto prípade sa angažovali aj zástupcovia hokejistov z organizácie NHLPA.
Vedenie Coyotes ďalej musí čeliť obvineniam týkajúcich sa pracovného prostredia, vyhrážania či dokonca sexuálneho obťažovania.
Generálny manažér Coyotes, Bill Armstrong, po nástupe do funkcie rozposlal zamestnancom kancelárie oddelenia hokejových operácií e-mail, v ktorom ich mal rázne varovať pred vynášaním akýchkoľvek informácií z prostredia klubu pod hrozbou výpovede. Armstrong sa obhajuje tým, že sa len bál, žeby mu mohol niekto vykradnúť dôležité dokumenty z počítača.
Klub sa pohybuje na poriadne tenkom ľade. Nedávno boli Coyotes suspendovaní za nelegálne testovanie schopností prospektov pred draftom. Jedinou povolenou aktivitou podobného rázu je v NHL tzv. Draft Combine. Vedenie klubu sa však rozhodlo urobiť si vlastný "combine", v rozpore s regulami NHL.
V dôsledku toho volili Coyotes na drafte 2020 prvýkrát až zo 111. priečky. Vo štvrtom kole sa ich draftovou jednotkou stal Mitchell Miller, usvedčený z tvrdej šikany. Zástupcovia klubu o jeho minulosti vedeli, napriek tomu ho zvolili. Obhajovali sa tým, že ho chcú prevychovať a že si zaslúži druhú šancu. Napokon s ním prerušili väzby. Miller aktuálne nehráva, hoci je spájaný s KHL.
V jeho profile na Eliteprospects nájdete veľavravný odkaz "Stop bullying" (stop šikane).
Na fakty spomenuté v článku The Athletic zareagovala organizácia protiútokom. Veria, že nejde o objektívnu žurnalistiku. Podľa nich sa jedná o štvavú kampaň proti vlastníkovi Coyotes, Alexovi Meruelovi, jeho najbližším spolupracovníkom aj dlhoročným zamestnancom.
Vedenie klubu dodáva, že sú stále na ceste, ktorou napravia chyby predošlých "gazdov". Zároveň si myslia, že sa míľovými krokmi posunuli vpred k statusu stabilnej, rešpektovanej a úplne profesionálnej organizácie. Vzťahy s novinármi zostávajú naštrbené. "Zakiaľ preskúmame všetky možnosti, akými môžeme odvetiť na obvinenia zo strany The Athletic, neposkytneme žiadne ďalšie stanovisko," uzatvárajú Coyotes v tlačovej správe.