Pondelok, 14. júna, 2021Meniny má Vasil

Bystričania Zedník a Országh s platom na súd

TASR|16. júl 2004 o 11:12

New York 16. júla (TASR) - Slovenskí hokejisti Richard Zedník a Vladimír Országh podľa kanadských médií nepristúpili na základné ponuky Montrealu Canadiens, ...

New York 16. júla (TASR) - Slovenskí hokejisti Richard Zedník a Vladimír Országh podľa kanadských médií nepristúpili na základné ponuky Montrealu Canadiens, resp. Nashvillu Predators a ich agenti dali podanie na arbitrážny súd, ktorý určí výšku ich platu v novej sezóne. Cesty oboch Bystričanov však môžu byť rozdielne, tak ako sú rozdielne aj ich platové nároky v kvalifikovaných ponukách na nový kontrakt.

Zedníkov agent David Schatia upozornil, že rokovania o novej zmluve s vedením Habs budú pokračovať. Po 1. júli sa jeho klient ocitol v kategórii obmedzených voľných hráčov a keďže v uplynulej sezóne zarobil o 20.000 dolárov viac ako bola priemerná ročná mzda v NHL (1,830.000 dolárov), funkcionárom Canadiens stačilo ponúknuť rovnakú plácu ako vlani, aby si udržali právo na jednu zo svojich najväčších opôr. Ak by Zedníkov uplynulý kontrakt nepresahoval hranicu ligového priemeru, klub by mu bol povinný navýšiť minimálne desať percent zo starej zmluvy. Országh vlani zarobil 700.000, teraz má minimálny nárok na 770.000, ale jeho agent Steven Kotlowitz vidí hodnotu vo výrazne vyšších finančných sférach. Preto aj profetuje, že s manžmentom Predators sa stretnú na arbitráži: "Vlad si je plne vedomý tohto procesu a jeho okolností."

Návrhy zmlúv, ktoré rezultujú z augustových rozhodnutí nezávislých sudcov, môžu byť maximálne dvojročné a ak klub výrok neakceptuje do 72 hodín od rozsudku, môže sa hráč slobodne dohodnúť s iným klubom. Rovnako ako obaja stredoslováci a pred nimi aj Zdeno Chára sa už pred uzávierkou podpisov základných ponúk v noci na piatok rozhodlo viacero hokejistov - útočník Colorada Alex Tanguay, center Vancouveru Brendan Morrison, jeho spoluhráč brankár Dan Cloutier a až štvorica zo San Jose - brankári Jevgenij Nabokov a Vesa Toskala, obranca Scott Hannan a útočníci Nils Ekman a Scott Parker.

Naopak arbitráži sa vyhol taktiež veľký počet hráčov, ktorí na poslednú chvíľu pečatili návrhy klubov podpismi. St. Louis sa dohodl s brankárom Patrickom Lalimom a útočníkom Jamalom Mayersom. Chicago si udržalo Erica Dazeho a Kyla Caldera a Ottawa získala podpisy od obrancu Briana Pothiera a Martina Pruseka, ktorý bude sekundovať krajanovi Dominikovi Hašekovi. Edmonton sa dohodol s krídelníkom Bradom Isbisterom a perspektívnou dvojicou Janim Ritom a Jasonom Plattom. Poľský útočník Krzysztof Oliwa sa nechal prehovoriť na účinkovanie v drese New Jersey. Carolina na dva roky zlákala voľného hráča Františka Kaberleho a obnovila kontrakty na ďalšie na dva roky s obrancom Nicom Wallinom a brankárom Martinom Gerberom, v drese Atlanty budú v prípade štartu NHL pokračovať vo svojej kariére Francis Lessard a Tommi Santala. V Nashville zostane obranné duo Mark Eaton a Shane Hnidy, v Pittsburghu Rico Fata a Lasse Pirjetä a v Los Angeles krídelník Jeff Cowan.

Súvisiace články