Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Pobláznili všetkých

Michael Kraus pije šampanské po finálovom súboji s Poľskom. Nemci vyhrali 29:24 a stali sa po tretí raz majstrami sveta v hádzanej. (Autor: REUTERS)
Rastislav Hríbik|Publikované 6. feb 2007 o 00:00

Nemeckí hádzanári pobláznili triumfom na MS celú krajinu. Aj Jensa Lehmanna, ktorý tento šport neuznával.


Milujeme vás, chlapci - velebí Bild nemeckých hádzanárov, ktorí sa po 29 rokoch vrátili na svetový trón.

„Očarili nás drzé sedmičky Tota Jansena, tvrdé rany a divoký účes Pascala Hensa, šialené góly krídelníka Floriana Kehr­manna, myšlienky tvorcu hry a miláčika žien Michaela Krausa či neúnavný boj Christiana Schwarzera. Má už 37 rokov, no bojoval za dvoch,“ pokračuje nemecký denník.

Dav aj na radnici

Zverenci Heinera Branda pobláznili celú krajinu. I ľudí, ktorým tento šport pred začiatkom svetového šampionátu veľa nehovoril. „Nebol som priaznivcom hádzanej, ale už som sa aj ja nakazil hádzanárskym vírusom,“ povedal pre Bild brankár londýnskeho Arsenalu Jens Lehmann.

Finálový triumf nad Poľskom 29:24 sledovalo 16,17 milióna Nemcov, čo je najvyššia sledovanosť hádzanárskeho priameho prenosu v histórii. Na marketingovom trhu to predstavuje neuveriteľných 58,3 percenta.

Čerství majstri sveta oslavovali do rána. Dvadsaťpäť kíl ťažkú bronzovú trofej v cene 8–tisíc eur hrdo ukázali v nedeľu večer aj tridsiatim tisíckam fanúšikov pred kolínskou radnicou.

Každému 15–tisíc eur

Pre Heinera Branda to boli historické chvíle. V roku 1978 sa stal majstrom sveta ako hráč, teraz oslavoval ako tréner. Nik iný pred ním takéto unikátne double nedosiahol.

„Nepredpokladal som, že je čosi také možné,“ vravel dojatý Brand. „Žasnem, čo sme s týmto malým športom dokázali,“ dodal tréner, ktorý netajil, že k titulu pomohlo jeho výberu aj povestné šťastie.

Hráči trénerovi ďakovali po svojom. Na palubovku kolínskej haly nastúpili na slávnostné vyhlásenie s namaľovanými fúzikmi, ktoré už dlhé roky krášlia Brandovu tvár. Za titul dostane každý hráč 15-tisíc eur a ako tvrdí Bild, „zaslúžia si každý cent. My by sme im dali aj stotisíc“.

Poliaci: mali sme na nich

Poliaci hrali prvé finále MS v živote, no i tak boli po päťgólovej prehre evidentne sklamaní. „Aj striebro je veľká vec, no teraz prevláda smútok za premárnenou šancou. Ak by Jurasikov pokus štvrťhodinku pred koncom neskončil na žrdi, ale v sieti, bolo by 22:22 a už by sme ich mali,“ tvrdil po zápase pre Gazetu Wyborczu poľský tréner Bogdan Wenta.

„Mohli sme sa tešiť my. Nem­ci nehrali nič svetoborné, no my sme si akurát vo finále vybrali svoj naslabší deň. Škoda,“ povzdychol si krídelník Michal Jurasik.

Súvisiace články