Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Okradli nás, vykrikovali Španieli

Oliver Roggisch (vľavo) a Sebastian Preiss sa snažia zblokovať pokus Španiela Rolanda Uriosa. Zo štvrťfinále MS v hádzanej Nemecko – Španielsko 27:25. (Autor: REUTERS)
Rastislav Hríbik|Publikované 31. jan 2007 o 23:00

Španielski hádzanári titul majstra sveta neobhája. Vo štvrťfinále podľahli domácemu Nemecku. To bude hrať o medaily s Francúzmi, v druhom semifinále sa stretne Dánsko s Poľskom.

„Bola to krádež. Obyčajná krádež,“ komentoval štvrťfinálovú prehru úradujúcich majstrov sveta s Nemeckom (25:27) kapitán španielskych hádzanárov David Barrufet.

Tridsaťpäťročný brankár FC Barcelona nevedel prehltnúť výkon nórskych rozhodcov Abrahamsena a Kristiansena. Pred úžasnou 19–tisícovou návštevou v Kolíne vraj odvádzali v prospech domácich viac, ako bolo únosné. „Pískali škandálne. Som skalopevne presvedčený, že tentoraz o osude zápasu rozhodli oni,“ vylieva si zlosť na stránkach španielskeho denníka Marca.

„Mohli nám povedať, že prvoradý je biznis a Nemcov potrebujú vo štvrťfinále. Ostali by sme doma,“ pridal sa ku kritike aj bývalý reprezentant Lorenzo Rico. „Myslel som si, že rozhodcovia nájdu v sebe viac odvahy čeliť tlaku domáceho publika. No vždy, keď sme sa na domáci tím dotiahli, vylúčili nám hráča alebo zapískali sedmičku. Nedovolili nám nič,“ sucho konštatoval španielsky kouč Juan Carlos Pastor.

Pivo až po finále

Nemci si kritiku porazeného súpera príliš nevšímali, svorne oslavovali postup do semifinále. „Už len dva kroky nás delia od vysneného zlata,“ tešil sa Pascal Hens, hráč HSV Hamburg.

Hádzanárska bundesliga je považovaná za najkvalitnejšiu súťaž na svete, no Nemci na titul svetových šampiónov čakajú už 67 rokov. Vyhrali hneď 1. MS v roku 1938, no okrem nich vtedy v Halle štartovali už len Dáni a Švédi. Po druhom titule siahali pred štyrmi rokmi v Portugalsku, no finále s Chorvátskom nezvládli.

„Za zdolanie Španielov by sme si jedno pivko určite zaslúžili, ale dáme si ho, až keď zvládneme aj kolínske finále. S takouto podporou publika je to reálne,“ tvrdí opora TBV Lemgo Florian Kehrmann.

Nemcov dnes v Kolíne čakajú Francúzi, ktorí vyradili olympijských víťazov z Chorvátska.

Islandská smola

Štvrťfinále prinieslo dramatické zápletky. Poliaci Rusov i Dáni húževnatých Islanďanov zdolali o jediný gól. Severské derby dokonca muselo rozhodnúť predĺženie. O postupe Dánov rozhodol Madsen päť sekúnd pred koncom, keď sa predtým Gudjonssonova rana zastavila na žrdi. „Čo mám k tomu povedať. Mali sme hroznú smolu. Čo z toho, že som dal 15 gólov, ďalej ide súper,“ smútil Gudjonsson v interview pre islandský denník RÚV.

Aj víťazné ťaženie Poliakov je prekvapením. Veď na posled­ných MS v Tunisku vôbec neštartovali.


Fakty MS v Nemecku

Štvrťfinále: Poľsko - Rusko 28:27 (16:14), Nemecko - Španielsko 27:25 (15:12), Francúzsko - Chorvátsko 21:18 (10:9), Dánsko - Island 42:41 po predĺžení (34:34, 16:17).

P rogram semifinále – dnes o 17.30 h: Nemecko - Francúzsko (Kolín), o 20.00 h: Poľsko - Dánsko (Hamburg)

O 5.-8. miesto – dnes o 15.00 h: Španielsko - Chorvátsko (Kolín), o 17.30 h Rusko - Island (Hamburg).

Autor: Rastislav Hríbik

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.