Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Medaila aj pre štvrtého

Publikované 28. jún 2007 o 00:00

Európsky šampionát hádzanárok do 17 rokov, ktorý sa zajtra začína v Bratislave, ocení kolekciou špeciálnych medailí aj tím na 4. mieste.

BRATISLAVA. Už zajtra sa v bratislavských halách Sibamac Arena NTC a Pasienky začnú majstrovstvá Európy hádzanárok do 17 rokov. Slovenky, ktoré si za hlavný cieľ stanovili postup zo skupiny, sa postupne stretnú s Bulharskom, Rakúskom a Francúzskom.

Sen o piatej priečke

Zverenky trénera Róberta Popluhára odohrajú všetky svoje zápasy v hale na Pasienkoch.

Pred dvoma rokmi skončila slovenská sedemnástka na výbornej piatej priečke, ktorá je stále najlepším umiestnením slovenskej reprezentácie na vrcholnom fóre v samostatnej ére.

„Som presvedčený, že sa podarí zo skupiny postúpiť. Je to náš minimálny cieľ a tajne dúfam, že sa naplní to, čo sa stalo v roku 2005 vo Viedni, kam sme odchádzali ako outsideri a skončili na piatom mieste,“ povedal prezident Slovenského zväzu hádzanej Pavol Derfényi.

„V tomto roku vytvoril hádzanársky zväz zlepšené podmienky pre všetky mládežnícke kolektívy, dievčatá sú na Európe, chlapci idú na svet. Spravili sme všetko pre to, aby mali dobrú prípravu. Teraz čakáme na úspechy.“

Bez Zácsikovej

Tréner Ľubomír Popluhár sa musel vyrovnať s početnými zraneniami, ktoré postupne pripravili tím až o šesť spojok vrátane Sandry Zácsikovej. Talentovaná hráčka požiadala o maďarské občianstvo.

„Máme veľa hráčok z rôznych klubov. V kádri má zastúpenie jedenásť klubov, osem zo Slovenska a tri zo zahraničia. Jadro družstva tvoria predovšetkým hráčky z Partizánskeho, k tým pridávame ostatné. Verím, že dva roky prípravy sa prejavia aj na palubovke,“ zdôveril sa Popluhár. „Pre dievčatá to bude náročné najmä psychicky. Herne na tom nie sme najhoršie. Uvidíme, či to dokážeme zvládnuť aj v hlave.“

Za kľúčový zápas považuje sobotňajší duel s Rakúskom, ktorý asi rozhodne o druhom postupujúcom. Predtým však treba zdolať Bulharsko.

Šampionát, ktorého rozpočet prevýšil 10 miliónov korún, bude mať dve zaujímavé novinky. Prvý raz v histórii dostane naj­slušnejšie družstvo s najmenším počtom vylúčených hráčok a červených kariet ocenenie fair play, ktoré mu odovzdá predseda SOV František Chmelár.

Medaily z Kremnice

Kuriozitou je aj štvrtá kolekcia medailí, ktorá pripadne najmenej úspešnému semifinalistovi.

„Európska hádzanárska federácia stále chcela štvrté družstvo nejakým spôsobom oceniť a stále mala predstavu, že by to mala byť medaila. My sme hovorili o tom, že dáme pohár alebo pamätnú plaketu. Keď boli neústupčiví, tak sme sa rozhodli, že vytvoríme aj tú štvrtú. Komunikovali sme s Kremnicou, ktorá v kovovej medaile nevidela problém. Máme teda štyri kolekcie medailí, “ vysvetlil Derfényi.


Program SR

Zajtra o 18.00 h: SR - Bulharsko, sobota o 18.00 h:Rakúsko - SR, nedeľa o 18.00 h: Francúzsko - SR.


Nominácia brankárky: Voguntoyová (Györ), Súlovská (Partizánske), Medveďová (B. Bystrica), hráčky v poli: Michnová, Košíková, Blažeková, Ščasná (všetky Partizánske), Horňáková (Michalovce), Puškášová (Nitra), Birkušová (Trenčín), Gogolová (Vác), Szarková (Šurany), Veselková (Močenok), Vavríková (ŠKP Bratislava), Ganzerová (Hrabůvka), Nosková (Brezová pod Bradlom)


Súvisiace články