Pondelok, 14. júna, 2021Meniny má Vasil

Hádzanárov povedie Heister

Rastislav Hríbik|24. aug 2006 o 00:00

BRATISLAVA - Novým trénerom reprezentácie mužov sa po včerajšom zasadnutí správnej rady Slovenského zväzu hádzanej stal Zoltán Heister. Vo funkcii vystrieda Petra Hatalčíka, ktorý sa so zväzom na novej zmluve nedohodol. Po troch rokoch pri reprezentácii .

BRATISLAVA - Novým trénerom reprezentácie mužov sa po včerajšom zasadnutí správnej rady Slovenského zväzu hádzanej stal Zoltán Heister. Vo funkcii vystrieda Petra Hatalčíka, ktorý sa so zväzom na novej zmluve nedohodol. Po troch rokoch pri reprezentácii napokon podpísal ročný kontrakt s kuvajtským klubom Al Fahaheel.

"Očakával som podobný výsledok. Keď ďalší z kandidátov Ján Hianik oznámil, že zo zdravotných a pracovných dôvodov nemá záujem viesť reprezentáciu, rozhodli sme o zvolení Heistera jednoznačne," prezradil nám šéf slovenskej hádzanej Pavol Derfényi. "Doterajší tréner Peter Hatalčík si však dvere k návratu k reprezentácii určite nezavrel. Keď sme sa teraz stretli, obaja sme vyjadrili ľútosť nad tým, že sme nemali odvahu ešte raz sa kontaktovať a dohodnúť," poznamenal Derfényi.

Štyridsaťpäťročný podnikateľ Zoltán Heister dostal dôveru aj napriek tomu, že nikdy netrénoval seniorské extraligové mužstvo. Rozhodli jeho úspechy v mládežníckych kategóriách. "S kadetmi bol na majstrovstvách Európy dva razy na šiestom mieste, V Luxembursku i Belehrade. Slovensko pod jeho vedením skončilo šieste i na minulotýždňovom európskom šampionáte do 20 rokov v Rakúsku," vysvetľoval Derfényi.

Hatalčík sa stoličku reprezentačného trénera rozhodol opustiť, keďže nová ponúkaná zmluva obsahovala finančne nevýhodnejšie podmienky. "Z niečoho musím živiť rodinu," vysvetľoval dôvody, prečo uprednostnil Kuvajt. Heistera táto otázka príliš netrápila. "Už ako mládežnícky tréner som do hádzanej viac peňazí dával, ako bral. Fakt, že ma správna rada zvolila, však za prekvapenie nepovažujem. Istý som si však nebol," vravel.

Heister má na vytvorenie nového realizačného tímu čas do 13. septembra. Funkciu juniorského trénera už ďalej vykonávať nebude. "Sústredím sa len na seniorov. Odporučil som, aby pri junioroch zostal môj doterajší asistent Juraj Jurajov, ktorý mi vypomáhal štyri a pol roka."

Prvý zraz má Heister v pláne v októbri, keď bude i oficiálne vymenovaný do funkcie. Prvou vážnou skúškou jeho kvalít bude postúpiť z januárovej prvej fázy kvalifikácie ME 2008 v Nórsku. V konkurencii Bielorusov, Moldavčanov a Cyperčanov to znamená skončiť do druhého miesta.

"Za silnejšieho súpera považujem len Bielorusov, mali by sme to zvládnuť," verí si tréner, ktorý vyznáva inú filozofiu než jeho predchodca. "Na niektorých postoch omladím káder. Chcem zostaviť perspektívny tím, ktorý bude schopný prebojovať sa raz na olympijské hry. Pokúsim sa s mužstvom pracovať tak, ako som robil doteraz v mládežníckych kategóriách," vyhlásil Heister.

Súvisiace články