Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Hádzanári majú Ukrajinu

Ukrajinec Jurij Petrenko (vľavo) bráni v streľbe Islanďanovi Snorrimu Gudjonssonovi. Zo stretnutia MS Ukrajina - Island 32:29. (Autor: REUTERS)
Sportnet|Publikované 26. jan 2007 o 23:00

Trénera Slovenska Zoltána Heistera viedenský žreb potešil.

VIEDEŇ, BRATISLAVA. Poslednou prekážkou slovenských hádzanárov v boji o účasť na budúcoročných ME v Nórsku budú reprezentanti Ukrajiny, účastníci prebiehajúcich MS v Nemecku. "Dostali sme azda najprijateľnejšieho súpera z nasadenej šestice," domnieva sa tréner Slovenska Zoltán Heister. Práve Ukrajinu si najviac želal. "Ako jediná z prvého koša nepostúpila ani do nadstavbovej fázy prebiehajúcich MS. Aj tak je to veľmi náročný súper," dodal.

Žuravľov: Fandím Slovákom

Ukrajinci mali v základnej B-skupine smolu. Zdolali Austráliu (37:18) i Island (32:29), no napriek tomu skončili v skupine s Francúzskom o skóre na treťom mieste a medzi najlepších osem nepostúpili. "Aj tak je to silný a vyvážený tím. Majú dobrý prechod do protiútoku a najmä spojke francúzskeho Dunkerque Jurijovi Petrenkovi nerobí veľký problém dávať góly aj na postavenú obranu," hodnotí sily súpera asistent prešovského Tatrana Jurij Žuravľov. Narodil sa v ukrajinskej Novej Kachovke, no už dlhé roky žije a trénuje v Prešove. "Nebude to pre mňa jednoduchá situácia, ale budem fandiť Slovákom. Predsa len, tu je už môj domov," tvrdí 42-ročný Žuravľov.

"Menšou výhodou pre Slovákov je fakt, že odvetu hrajú doma, no Ukrajinci hrávajú v popredných zahraničných kluboch a len tak sa nezložia. Netrúfam si v tejto chvíli favorizovať nikoho. Bude záležať od momentálneho stavu," dodal "Dedo", ako ho v klube prezývajú.

Heister chce Bratislavu

Prvý zápas odohrajú oba tímy 9. alebo 10. júna na Ukrajine, odvetu o týždeň neskôr na Slovensku. "To, že hráme odvetu doma, je istou výhodou, no musíme predovšetkým zvládnuť prvý zápas. Ak v ňom urobíme dobrý výsledok, tak aj odveta bude ľahšia," myslí si Heister. Priznal, že odvetný duel by chcel umiestniť do Bratislavy. "Bratislavská palubovka bola pre mňa úspešná v dvoch minulých kvalifikáciách pri mládežníckych výberoch. Preto by som najradšej nič nemenil."

Slováci od osamostatnenia odohrali s Ukrajinou 11 duelov, vyhrali tri. Všetky na domácej palubovke. Ten posledný v novembri 1998 v Šuranoch 22:20. Vyraďovací spôsob použila Európska hádzanárska federácia naposledy, o ME 2010 do Rakúska sa bude bojovať v skupinách.

(rh, tasr)

Poľsko - Holandsko, Litva - Maďarsko, Ukrajina - SLOVENSKO, Slovinsko - Macedónsko, Lotyšsko - Česko, Bielorusko - Švajčiarsko, Švédsko - Rumunsko, Portugalsko - Čierna Hora, Srbsko - Island.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.