Štvrtok, 21. októbra, 2021Meniny má Uršuľa

COMNEBOL navrhol pre MS 2006 v Nemecku 36 účastníkov

TASR|7. mar 2003 o 18:46

Zürich 7. marca (TASR) - Medzinárodná futbalová federácia FIFA v piatok na zasadaní výkonného výboru rozhodla, že finálový turnaj majstrovstiev sveta ...

Zürich 7. marca (TASR) - Medzinárodná futbalová federácia FIFA v piatok na zasadaní výkonného výboru rozhodla, že finálový turnaj majstrovstiev sveta sa v roku 2014 uskutoční v Južnej Amerike. Zástupcovia Juhoamerickej futbalovej konfederácie (COMNEBOL) zároveň požiadali FIFA, aby na MS 2006 v Nemecku rozšírili počet účastníkov na 36 reprezentácií.

Naposledy sa na juhoamerickom kontinente konali MS v roku 1978 v Argentíne. Rozhodnutie je v súlade so zavedením rotačného systému šampionátov, v roku 2006 ho bude hostiť Nemecko, v roku 2010 sa MS uskutočnia na africkom kontinente. "Podľa rotačného systému budú MS 2014 v Južnej Amerike. Nikdy som netvrdil, že juhoamerická ekonomika bola v minulosti pod veľkým tlakom," povedal Sepp Blatter. Svetový šampionát sa v Južnej Amerike uskutočnil štyrikrát, v Európe deväťkrát, v Severnej a Strednej Amerike trikrát a v Ázii raz.

Na požiadavku COMNEBOL-u o rozšírenie počtu účastníkov MS o štyri mužstvá už v Nemecku reagovala FIFA diplomaticky, keď návrh odošle na posúdenie nemeckých organizátorov, ktorí majú zaujať príslušné stanovisko.

Južná Amerika, ktorá mala v minulosti automaticky zaistené štyri miesta plus súboj v oceánskej kvalifikácii, stratila pol miesta na MS v decembri minulého roku na zasadaní v Madride na úkor zástupcu Oceánie (OCF). FIFA vtedy navyše rozhodla, že i Brazília ako úradujúci majster sveta, musí do kvalifikácie.

"Južná Amerika nesúhlasí s rozdelením miest pre účastníkov, ktoré sa dohodlo v decembri na stretnutí v Madride. Preto teraz prichádzajú do Európy s návrhom, aby v Nemecku hralo 36 tímov. My to berieme na vedomie. Ako dôkaz ústretovosti, posielame tento návrh nemeckej strane. Organizátori MS 2006 ho musia posúdiť cez optiku marketingu, televíznych práv, kapacít štadiónov a otázok bezpečnosti a poslať späť do Zürichu," povedal Blatter.

Podrobnejšie závery k juhoamerickému návrhu ohľadom počtu rozšírenia účastníkov MS 2006 prijme výkonný výbor FIFA na jeho ďalšom zasadaní 3. mája 2003.

Súvisiace články