ŠÉFOVIA Vyshnevskyi – Skvašík, MLADÝ ADEPT Balko

Šéfredaktor|6. júl 2018 o 00:00

Sninské resumé od trénera Jozefa Štafuru.

Suma sumárum sezóny 2017/2018 je pre MFK Snina 4. miesto s 57 bodmi. Povieme: Spokojnosť! Možno sa však pousmiať, lebo pred rokom to bolo 3. miesto. I keď, bodov len 42... - Prevažne sme predvádzali vyrovnané výkony, menší herný i výsledkový deficit nás zastihol v závere jesennej časti, na ktorý vplýval počet nízky hráčov. Káder sme vtedy látali – plátali, ale jarná odveta už opäť nastolila dobre nasmerovaný futbalový kurz. Keď si konkrétne porovnáme obe sezóny, umiestnili sme sa iba o jednu priečku horšie, ale získali sme o pätnásť bodov viac, čo je päť víťazstiev. Vnímam to ako pozitívny priepastný skok. Cieľ – umiestniť sa do 5. miesta sme splnili,“ začal debatu Jozef Štafura.

Jarná odveta sa niesla aj v duchu nečakaných výsledkov. Asi iba málokto očakával, že Snina získa všetky tri body na vranovskom trávniku, ktorý dovtedy valcoval a bol pasovaný do úlohy hlavného adepta na postup. Vyhrali ste aj v Stropkove, ktorý bol tiež dlho lídrom. - Najmä prvý polčas bol z našej strany veľmi dobrý. Po prestávke sa už k pár šanciam dostali aj domáci, ale víťazstvo sme z rúk nepustili. V Stropkove to bol otvorený futbal, domácim už vtedy prakticky o postup nešlo, boli v podobnej pozícii ako my. Efektivita však bola jasne na našej strane.“

Z opačného súdka patrila napr. remíza v Sabinove (3:3) či dokonca prehra vo Svite (0:2)... - Sviťania zažili obrovský pád. Pred rokom končili sezónu s rovnakým počtom bodov ako my, boli za nami na 4. mieste iba vinou horšieho skóre a teraz nazbierali o polovicu bodov menej. Áno, s nami vyhrali. V odvete ukázali húževnatosť v boji o záchranu, i keď im to napokon nestačilo. Akoby sme s týmto súperom nedokázali hrať, doma sme vyhrali najtesnejšie, gólom v poslednej minúte.“

V domácom prostredí tiež nepotešili dve bezgólové „plichty“. So Svidníkom či Veľkými Revištiami sa isto dalo (malo) vyhrať... – „Boli to podobné zápasy, do prestávky sme súperov priam drvili, šancí sme mali nespočetne. V druhých polčasoch sa otriasli aj súperi, ba mali blízko ku gólu a za stavu 0:0 mohli rozhodnúť vo svoj prospech. Aj sme sa chvíľami triasli o výsledok, ale rozhodnúť mal určite prvý polčas. Potom by žiadna dráma neexistovala. Stratili sme zbytočne štyri body.“

Z viacerých strán prichádzali v sezóne pochvalné zvesti o kvalite sninského kádra i jeho zložení, keď gro tvoria sninskí odchovanci, k nim zapadli dvaja ukrajinskí legionári. - Pamätám si stav, keď som v polovici jesene minulej sezóny k mužstvu prišiel. Predposledné miesto, tri body v tabuľke, psychika na bode mrazu. Krôčik po krôčiku sme sa driapali hore, pomaly, ale svedomito. Som typ trénera, ktorý dbá, aby tréningový proces mal patričnú dávku - účasť hráčov, práca s loptou, ale aj kondičná stránka. Stavil som však aj na charakter mužstva, hráčom som veril a tí začali ukazovať svoje danosti výkonmi i výsledkami.“

Ak budeme hľadať vodcu, opory mužstva, začať treba kanonierom. Oleg Vyshnevskyi s 32 gólmi bol suverénom súťaže, lídrom mužstva. - Stabilizoval som zostavu, kostra bola pevná, niektorí hráči potrebovali cítiť dôveru, i keď sa im vtedy nie veľmi darilo. Oleg predostrel veľký potenciál, len som mu kládol na srdce, aby pravidelne trénoval a gólovo porastie. Pred sezónou sme si v kabíne povedali – 30. To bol počet, ktorý mal naplniť a podarilo sa, ba dokonca aj s dvojgólovým doplnkom. Má priemer viac než gól na stretnutie, čo je skvelé. Tešil som sa ja, Oleg i všetci jeho spoluhráči. Som veľmi spokojný, Oleg pomohol sebe, ale tiež mužstvu.“

Ktoré mená sninského kádra ešte možno zahrnúť do skupiny „opory“ mužstva? - Brankársku dvojicu Diňa - Lojka pokladám za najlepšiu v 3. lige. Obrana absolútne stabilizovaná, snáď na malé výnimky, samozrejme rezervy sú, je sa v čom zlepšovať. V zálohe sa to najviac mlelo, kým sa vyskúšali rôzne variácie a dvojica na hrote Vyshnevskyi – Skvašík splnili absolútne to, čo sme očakávali. Oleg 32, Jožko 13, to je 45 gólov zo 66, k tomu sotva možno niečo povedať. Boli to ofenzívni šéfovia mužstva.“

Káder MFK Snina nemal iba skúsených harcovníkov. Zapracoval aj mladíkov. Komu sa podarilo najlepšie zaujať pevné miesto v A-mužstve? - Balko si udržal svoju pozíciu na okraji obrany, najmä v jarnej odvete hral vynikajúco. Mladý chlapec, má perspektívu. Dobre sa javil aj Peknhaus, ktorý ma však v závere sezóny sklamal, dokonca v posledných kolách z kádra vypadol. Plevka či Lajtár hrali striedavo, ale ukázali potenciál. Majú šancu sa v blízkej budúcnosti do „áčka“ prebojovať. Filozofia klubu je postavená dávať šancu vlastným odchovancom, opäť očakávam, že aj teraz v letnej prestávke budú mať viacerí príležitosť presvedčiť o svojich kvalitách i snahe.“

Výsledky sa dostavia iba vtedy, ak mužstvo ťahá za jeden povraz. Staré známe: Všetci za jedného, jeden za všetkých... - Partia je super, chlapci sa navzájom držia, pomáhajú si, vedia spolu bojovať na trávniku i zabaviť sa mimo neho. Súdržnosť jednoducho funguje, čo je prísľubom aj do ďalšej sezóny.“

Bude súčasťou MFK Snina v súťažnom ročníku 2018/2019 aj Jozef Štafura? – Vedenie klubu naznačilo, že by som mal pokračovať vo svojej práci. Spokojnosť je zo strany klubu, mesta, nemám čo namietať.“

Letná prestávka je krátka, čochvíľa klope na dvere nová sezóna... - Končili sme 13. júna, hráči mali deväť dní voľno, pričom v rámci toho sme sa zúčastnili Festivalu kultúry a športu v Medzilaborciach. I keď to bolo kombinované mužstvo, posunulo začiatok prípravy, ktorá sa začala v utorok 26. júna,“ dodal Jozef Štafura.