Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Zvláštna dvojrola matadora zatiaľ nepremohla

Martin Bajčičák do novej edície SP vstúpil razantne. (Autor: sita)
Sportnet|Publikované 23. nov 2011 o 23:00

Pred začiatkom hlavnej sezóny v bežeckom lyžovaní boli obavy, ako sa naša mužská reprezentácia vyrovná s novými skutočnosťami.

KOŠICE. Nešlo len o to, že v príprave a dolaďovaní formy prišiel rad na improvizáciu, ale hlavne zredukovanie tímu bolo radikálne. Ako je známe, po skončení minulej sezóny sa rozhodol nepokračovať Ivan Bátory, jeden z osvedčených ťahúňov (ešte skôr opustil súťažnú stopu aj Michal Malák).

Čelom k realite

Vzápätí pri kormidle skončil aj lodivod Peter Bartoň. Jeho nástupcom sa stal Martin Bajčičák, ktorý sa tak stal sám sebe trénerom a zároveň má na starosti aj svojho jediného reprezentačného kolegu Petra Mlynára. „Tieto veci vyskočili prakticky z večera na ráno a bolo to treba riešiť bez nejakého otáľania. Keďže sa v kolotoči podujatí pohybujem rad rokov, nevidel som v tom problém. I keď je pravda, že je rozdiel byť niekým trénovaný a sám si ordinovať tréningové jednotky,“ konštatoval pred časom M. Bajčičák. Inak, aj nad jeho pokračovaním visel menší otáznik, ktorý ale člen Strediska štátnej športovej reprezentácie ŠKP Štrbské Pleso rezko zvesil. „Chcem to potiahnuť do olympiády v Soči a potom to zapichnem,“ dodal rodák zo Zákamenného, ktorý sa najviac preslávil triumfom v SP a tiež 4. miestom na majstrovstvách sveta. Rád by sa ešte niekedy priblížil k takýmto métam, hoci vidí svoje limity a najmä silu súperov. “Konkurencia je nemierne vyrovnaná, do jednej sekundy sa neraz vprace niekoľko pretekárov a tak každý bod v hodnotení 'sveťáku' bude mať veľkú hodnotu,“ konštatoval slovenský matador.

Prekvapivé body

V nórskom Sjusjöene, kde bola ouvertúra Svetového pohára, na pätnástke voľne skončil na prekvapivo výbornej 22. pozícii (Mlynárovi patril 84. stupienok). Na prvý pohľad to nie je svetoborný výsledok, ale kto pozná Martinove „rituály“, tak vie, že prekvapil. „Vstup do zápolení je u mňa tradične menej vydarený, rozbieham sa až v druhej polovici programu, preto toto umiestnenie považujem za veľmi príjemné,“ podotkol po tom, čo síce slabšie odštartoval, ale dokázal tempo vystupňovať a napokon ukoristil 9 bodov.
Slováci mali v tomto roku značne oklieštený program prípravy, lebo nedostatok financií zrážal ich plány k tvrdej realite. Príprava v lete bola v inom vydaní než kedysi. „Museli sme sa s tým popasovať a využiť na maximum tie možnosti, ktoré boli poruke,“ konštatoval M. Bajčičák. Kým on je skôr vytrvalostný typ – doménou je pätnástka, skiatlon a päťdesiatka, o 12 rokov mladší P. Mlynár (Bajčičák má 35) forsíruje hlavne šprint. Pravdaže, tým, že zostali iba dvaja naši jednotlivci v akcii, sme sa ochudobnili o zápolenia štafiet. Hlavným zámerom jednotlivcov je presadzovať sa v seriáli SP a nestratiť sa hlavne na prestížnom podujatí Tour de Ski.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.