Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

Zuzulová trpí. Má zlomené rebro

Veronika Zuzulová pred týždňom v slalome svetového pohára vo fínskom Levi netušila, že sa do cieľa na výsledné piate miesto rúti so zlomeným rebrom. (Autor: REUTERS)
Vojtech Jurkovič|Publikované 24. nov 2008 o 23:00

Organizmus povedal stop. Čím viac sa Veronika Zuzulová hrnula do tréningu, tým silneli jej bolesti. Rebro neznesiteľne pichalo aj v pokoji, pridal sa krk. Až nemocnica vo Vaile určila diagnózu. Zlomenina. Pár dní úplný pokoj.V nedeľu chce skúsiť slalom.

BRATISLAVA. V minulotýždňovom slalome svetového pohára v mrazivom fínskom Levi zašla Veronika Zuzulová piate miesto.

„Išla na reverz. Lekárske konzílium by ju zrejme ani nepustilo na preteky. Pred štartom mi vravela, že je to skôr o adrenalíne ako o logike. Evidentne išla cez bolesť,“ povedal v cieli jej otec a tréner Timotej Zuzula.

Dráma sa udiala na tréningu

Veronikina dráma sa udiala deň pred štartom slalomu na tréningu. V štvrtej bránke dostala špicara, vyletela do ochrannej siete vzdialenej iba poldruha metra od trate. Hrana lyže prerezala sieť, Veronika sa našťastie zachytila o klipsňu topánky a neletela hlbšie. Chvíľu ostala v bezvedomí. Ošetril ju rakúsky lekár, doudierané telo jej potom rozmasíroval fyzioterapeut Jozef Kunyi. Cez noc toho veľa nenaspala, viac trpela. Na štart išla s tým, že skúsi aspoň zájsť symbolický bod. Skončila na skvelom piatom mieste. Otec jej povedal, že bola hrdinkou.

Podľa najnovších správ jej manažéra Róberta Magáta musel Zuzulovej minitím prerušiť sústredenie vo Friscu neďaleko Aspenu.

„Veronika mala obrovské bolesti už pri samotnom dýchaní,. Zhoršený stav si vynútil vyšetrenie v nemocnici vo Vaile. Diagnóza lekárov bola nepríjemná, ale je jasná – zlomené rebro. Bolo dodatočne jasné, že piate miesto vo fínskom Levi si vyjazdila so zlomeným rebrom. Ona sama i ľudia okolo nej veria, že hojenie bude mať progresívny priebeh a najmä ustúpia bolesti, pre ktoré mala dva dni úplný pokoj. Tento typ zranenia sa nedá nijako fixovať, dýchanie musí mať voľný priebeh.“

Rada by stihla nedeľňajší slalom

V Aspene je na programe v sobotu obrovský program svetového pohára, v nedeľu slalom.

„Obrák Veronika určite vypustí. Vyžiadal by si už vo štvrtok intenzívny tréning, navyše tamojšia trať jej veľmi nevyhovuje. Prvoradé však je, neriskovať prípadný pád a zhoršenie stavu,“ dodáva R. Magát.

Dvadsaťštyriročná Bratislavčanka, rebríčkovo tretia najlepšia slalomárka sveta, začne pomaly trénovať v telocvični. Od stredy možno opatrne na lyžiach slalom. V nedeľu by už rada stála na štarte.

Lekár: Pálffy hral so zlomeným rebrom hokej

Stáva sa,že športovec odohrá so zlomeným rebrom aj hokejový zápas a nevie o tom. Bolesť utišujú lieky. Reprezentačný útočník Žigmund Pálffy tak hral v stretnutío bronz na svetovom šampionáte v Helsinkách 2003 s Čechmi.

Zlomenina rebra býva zákerná v tom, že jej diagnóza je jasná až po desiatich dňoch. Lekár slovenskej hokejovej reprezentácie Dalimír Jančovič s tým má bohaté skúsenosti: „Zvyčajne ide o vlásočnicovú zlomeninu, ktorú v jej okolí maskuje novotvorené kostné pletivo kalus.“

Po zlomenine rebra sa nedávno skvele rozohral v NHL hokejista Pavol Demitra. „Ten mal zlomeninu v chrupavkovitej časti, kde sa kočí rebrová kosť. Zisťuje sa zväčša magnetickou rezonanciou a jej liečba trvá dlhšie.“

Podľa lekára je dôležité, či sa pri zlomenine rebra vyskytnú úlomky, vtedy je diagnóza rýchlo zrejmá.

Ak nie, športovci zvládajú aj opakovanú záťaž, ak berú lieky na utíšenie bolesti. Pri tomto zranení sa nepoužíva pevná fixácia. „Hojenie zlomeniny sa záťažou v zásade nekomplikuje. Samozrejme, ak sa nevystavuje zbytočným kontaktom, dodáva Jančovič.

Na svetovom šampionáte v Helsinkách 2003 bol pri tom, ako sa náš útočník Žigmund Pálffy zrazil s Petrom Forsbergom v semifinále. Po nočnej starostlivosti nastúpil vtedy Žigo hneď na druhý deň v boji o bronz proti Česku, no Pálffyho trafil pri mantineli Čech Duda. Až na druhý deň sa potvrdilo, že Pálffy dohral zápas o bronz so zlomeným rebrom.

(ju)
Cisár bez jednej ruky

Franz Beckenbauer dohral so zlomenou kľúčnou kosťou zápas na svetovom šampionáte v Mexiku takmer bez chyby.

Na majstrovstvách sveta vo futbale v Mexiku 1970 skončili nemeckí futbalisti na treťom mieste, ale viac ako bronz sa vtedy spomínal heroický výkon Franza Beckenbauera v semifinále s Talianskom, ktoré Nemci prehrali 3:4 po predĺžení. V boji o 3. miesto už bez kapitána zdolali Uruguaj 1:0.

Beckenbauera už vtedy titulovali Kaiser. Cisár šéf, robotník, poctivec, obetavec, elegán. Najväčší zápas dovtedajšej kariéry, paradoxne, prehral. V semifinále Nemci prehrávali 0:1, lámali talianske cattenaccio. Beckenbauer tak vehementne, že si v jednom zo súbojov nalomil kľúčnu kosť. Tréner Helmuth Schön už striedať nemohol, možnosti vyčerpal. Nemci vyrovnali, ako inak, v posledných sekundách.

Predĺženie zápasu vošlo do histórie. Nemci najskôr viedli, vzápätí prehrávali, vyrovnali. Napokon podľahli 3:4. Hráči oboch tímov padali od únavy ako muchy.

Cisár Franz dôstojne odkráčal s rukou tuho priviazanou k telu. Takto hral takmer trištvrte hodiny. Takmer bez chyby. Vôbec to nepoznačilo jeho senzačnú celoplošnú hru a dirigentské schopnosti. Sadru mal tri týždne.

(ja)
Jágr s titulom bez malíčka

Zlomenina nemusí pre špičkového športovca znamenať koniec nádejí.

So zranením sa dá športovať, čo najčastejšie dokazujú cyklisti a hokejisti.

V roku 2003 v 1. etape Tour de France spadol Američan Tyler Hamilton. Utrpel dvoji­tú fraktúru kľúčnej kosti.

„Bolo to veľmi bolestivé,“ povedal pre International Herald Tribune. Röntgen potvrdil narušenie kosti v tvare písmena V. Fraktúra však bola jemná, kosť ostala vcelku. Tyler pokračoval a skončil štvrtý. „Bolo to úmorné, mal som veľké bolesti,“ spomína.

Preteky Giro d' Italia vyhral tento rok Španiel Alberto Contador, i keď v 8. etape po páde utrpel vlásočnicovú zlomeninu ľavého predlaktia.

Na MS 2005 hral Jaromír Jágr so zlomeným malíčkom na ľavej ruke. Mal ho upevnený v špeciálnej dlahe. Česi sa stali majstrami sveta.

V NHL odohral Joe Thornton sezónu 2006/2007 napriek fraktúre prsta na nohe i ruke.

Funkcionár cyklistiky Juraj Zeman z Bratislavy mal v kariére zlomené ruky, nohy, rebrá i dve fraktúry lebky.

V Budmericiach spadol pelotón, v strede Zeman. „Prešlo ma veľa jazdcov. Dvíhal som sa posledný. Pichalo ma v hrudi, ale došiel som do cieľa,“ spomína na tých 50 km.

Večer mu bolo zle, mal teplotu. „Mal som „žiletky,“ ako sa hovorí pichaniu v pľúcach. Lekár zistil, že mám štyri zlomené rebrá. A jedno mi prepichlo hrudník. Lekár s hrôzou konštatoval: „Chlape, veď máte v pľúcach vzduch.“ Mal pneumotorax, dva týždne mu rebrá zrastali.

Smoliar bol aj Michal Klasa z Brna. Ako šprintér padal v koncovke etáp. V roku 1978 na Pretekoch mieru vo Varšave mu pri kritériu vbehol do cesty pes a Klasu, obrazne povedané - zlikvidoval. Michal ťažko vstal, čakal ho Jiří Bartolšic. Prišli s veľkou stratou, Klasa stratil šancu na prvenstvo, v cieli mu zistili zlomeninu čeľuste. Zdrôtovali mu tvár a skončil. Vyše 80 km jazdil s tou zlomeninou. Obaja dostali za výkon ďakovný list Medzinárodného výboru Fair play pri UNESCO.

(sb,ja)
Autor: Vojtech Jurkovič

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.