Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Zuzulová skončila za polárnym kruhom piata

Zuzulová napriek zlému zdravotnému stavu skončila piata. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|Publikované 15. nov 2008 o 14:49

Pôvodná správa doplnená o hlas Lindsey Vonnovej.

LEVI. Slovenská zjazdárka Veronika Zuzulová obsadila v úvodnom slalome nového ročníka Svetového pohára v alpských lyžiarskych disciplínach vo fínskom Levi 5. miesto. Zuzulová figurovala po 1. kole ešte na 9. priečke, no štvrtou najrýchlejšou jazdou v 2. kole sa posunula na celkovú 5. pozíciu a zapísala si prvých 45 bodov do hodnotenia Svetového pohára. V hodnotení slalomu jej logicky patrí po prvých pretekoch 5. pozícia, v celkovom hodnotení SP je na delenej 10. priečke.

A to 24-ročná Slovenka pôvodne nemala v pretekoch vôbec štartovať, keďže nastúpila hendikepovaná zranením. V sobotu v rozjazdení pred 1. kolom utrpela tretia najlepšia slalomárka uplynulého ročníka SP nepríjemný pád a podľa ORF má narazený bok a rameno a tiež pomliaždeniny. Napokon sa však rozhodla, že to skúsi, zabojovala a výsledkom bolo jej najlepšie umiestnenie v Levi v kariére. V minulosti tam totiž najlepšia slovenská zjazdárka preteky v rámci SP dvakrát nedokončila a trikrát skončila na 9., 15. a 18. priečke.

"Story" Veroniky Zuzulovej z 15. novembra síce nebude bestsellerom, ale má typické momenty príbehov literárnych hrdiniek. Sobota za Severným polárnym kruhom bola dňom bolesti, ale i radosti. Toho negatívneho si slovenská lyžiarka užila po telesnej, pozitívneho po duševnej stránke.

Tvrdý pád ráno pred pretekmi, nepríjemné zranenia, vnútorný hamletovský boj (súťažiť či nesúťažiť) a napokon 5. miesto v úvodnom slalome Svetového pohára vo fínskom Levi. Rovnajúce sa morálnemu víťazstvu. "Ráno som išla na rozjazdenie a vo štvrtej bráne som chytila špicara," začala svoje rozprávanie pre TASR Zuzulová. Ako na potvoru práve v tomto úseku bola ochranná sieť zhruba meter od vyjazdenej stopy: "Vpálila som do toho rovnými nohami a lyže mi zostali nejako v sieti, ani neviem ako sa to zomlelo. Bola som úplne v šoku. Spadla som na bok, udrela som si hlavu, vyrazilo mi dych. Nič som nevidela... Bol to hrozný pocit." Keď Veroniku prvotne vzkriesili, začala si uvedomovať bolesti a na hoteli sa jej preto okamžite ujal jej dvorný fyzioterapeut Jozef Kunyi. "Jožko sa mi to snažil rozmasírovať, lebo som tuhla a ani chodiť som nemohla."

Zuzulová išla do prvého kola prakticky bez rozjazdenia. Šťastím pre ňu bol aj fakt, že tamojší kopec, mimochodom v jej vnímaní veľmi neobľúbený, sa nezačína strminou. V otvorených bránkach v prvej polovice trate stačilo držať rytmus a ťažiť z dobrej techniky. A práca nôh v momentálnom svete slalomu je aj podľa trénerov súperiacich tímov doménou slovenskej zjazdárky. "Bola som odhodlaná zvládnuť ten slalom za každú cenu, aj keby som mala získať iba jeden bod. Na rovine sa to dalo, ale potom na strmom to strašne bolelo. Čo brána, to strašný pocit, dobre, že som nekričala od bolesti. Pred druhou jazdou som sa snažila na tieto veci zabudnúť a napokon sa mi podaril takýto výsledok."

V točivých disciplínach sa pády, pred ktorými lyžiar stratí kontrolu, končia veľmi často zranením kolena. Aj Zuzulová priznáva, že mala za sobotňajších okolností aj kus šťastia: "Chvalabohu, že sa mi nestalo nič horšie. Lebo veru stať sa mohlo..." A aj keď sa nestalo, pomliaždeniny, bolesť hlavy a celkový otras tvorili dostatočnú mozaiku dôvodov, pre ktoré ostatní členovia malého slovenského tímu nechceli svoju hviezdu príliš zaťažovať náročnou súťažou. Veronika však tvrdí, že až tak dlho ich presviedčať o svojom odvážnom pláne nemusela. "Dali napokon na môj pocit, Dôležité bolo ako sa ja cítim. Vedela som, na čom som a oni to za mňa odjazdiť nemôžu. Samozrejme, že keby to bolo niečo vážnejšie, tak by som do toho nešla." Vyšlo to parádne, veď šéf minitímu, Zuzulovej otec a tréner málokedy vyrukuje so superlatívom, aký stihol tesne po súťaži vysúkať pre TASR - je to fantázia.

Senzačnou víťazkou sa v sobotu na Čiernej zjazdovke stala Američanka Lindsey Vonnová, ktorá dosiahla v oboch kolách najrýchlejší čas. Obhajkyňa veľkého krištáľového glóbusu za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári je špecialistkou na kĺzavé disciplíny a doteraz nemala na konte ani jedno pódiové umiestnenie v slalome. Druhá skončila s odstupom 40 stotín sekundy Švédka Maria Pietiläová-Holmnerová a tretia bola Nemka Maria Rieschová (+0,66). "V lete som sa viac zamerala na tréning slalomu a obrovského slalomu a užšie spolupracovala na výstroji s Rossignolom, ale víťazstvo som rozhodne nečakala. V slalome nikdy nemyslím na najvyššie priečky, skôr na to, ako ukoristiť nejaké body do celkového hodnotenia Svetového pohára. Toto víťazstvo je pre mňa bonus, ktorý ma zbavuje tlaku pred súťažami v zjazde a super G, kde budem favoritkou," uviedla v cieli nečakaná víťazka Vonnová.

Piata Zuzulová zaostala za víťazkou o 1,12 s. Za sebou nechala domácu favoritku Tanju Poutiainenovú (6.), všestrannú Švédku Anju Pärsonovú (7.) ako aj úradujúcu majsterku sveta v slalome Češku Šárku Záhrobskú (9.). V stredisku Levi za Severným polárnym kruhom sa v sobotu jazdilo za slnečného počasia pri mínusových teplotách, ale trať nebola úplne ľadová. Napriek dobrým podmienkam urobilo niekoľko favoritiek najmä v 2. kole viacero chýb. O dobré umiestnenie sa takto pripravili Rakúšanka Kathrin Zettelová, Švédka Frida Hansdotterová či Talianka Chiara Costazzová. Slalomársky víkend v Levi vyvrcholí v nedeľu pretekmi mužov.

SP v alpských lyžiarskych disciplínach - Levi (Fín.):

Slalom žien (1.+2. kolo):

1. Lindsey Vonnová (USA) 1:47,98 (53,61 + 54,37), 2. Maria Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) +0,40, 3. Maria Rieschová (Nem.) +0,66, 4. Nicole Hospová (Rak.) +0,96, 5. Veronika Zuzulová (SR) +1,12, 6. Tanja Poutiainenová (Fín.) +1,30, 7. Anja Pärsonová (Švéd.) +1,32, 8. Therese Borssenová (Švéd.) +1,48, 9. Šárka Záhrobská (ČR) +1,50, 10. Monika Bergmannová (Nem.) +2,12.

Poradie SP v hodnotení slalomu (po 1 z 9 pretekov):

1. Lindsey Vonnová (USA) 100 bodov, 2. Maria Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) 80, 3. Maria Rieschová (Nem.) 60, 4. Nicole Hospová (Rak.) 50, 5. Veronika Zuzulová (SR) 45, 6. Tanja Poutiainenová (Fín.) 40, 7. Anja Pärsonová (Švéd.) 36, 8. Therese Borssenová (Švéd.) 32, 9. Šárka Záhrobská (ČR) 29, 10. Monika Bergmannová (Nem.) 26.

Poradie vo Svetovom pohári (po 2 z 35 pretekov):

1. Lindsey Vonnová (USA) 129 bodov, 2. Maria Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) a Tanja Poutiainenová (Fín.) 120 bodov, 4. Kathrin Zettelová (Rak.) 100, 5. Maria Rieschová (Nem.) 80, 6. Anja Pärsonová (Švéd.) 72, 7. Andrea Fischbacherová (Rak.) 60, 8. Nicole Hospová (Rak.) 53, 9. Denise Karbonová (Tal.) 50, 10. Veronika Zuzulová (SR) a Lara Gutová (Švajč.) obe po 45.

Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.