Sobota, 10. apríla, 2021Meniny má Igor

Zrútilo sa lietadlo so 104 ľuďmi na palube!

Sportnet|30. okt 2006 o 00:00

Medzi viac ako 100 ľuďmi na palube lietadla, ktoré sa včera zrútilo neďaleko nigérijskej metropoly Abuja, sa nachádzal aj duchovný vodca

nigérijských moslimov sultán Muhammad Maccido. Informovali o tom miestne úrady.

Lietadlom sa viezol aj sultánov syn, ktorý pôsobí vo funkcii senátora, ako aj niekoľko ďalších politických predstaviteľov, vrátane zástupcu guvernéra štátu Sokoto a najmenej jedného ďalšieho senátora. Na palube Boeingu 737 sa nachádzal aj Abdarráhman Šehu Šagari, syn bývalého nigérijského prezidenta Šehua Šagariho, ktorý pôsobil vo funkcii hlavy štátu v rokoch 1979-83.

Sultán Maccido zo Sokota je šéfom Najvyššej národnej rady pre islamské záležitosti v Nigérii. Tento orgán ohlasuje začiatok a koniec pôstov a rozhoduje v politických otázkach týkajúcich sa nigérijských - prevažne sunnitských - moslimov. Moslimovia tvoria približne polovicu zo 130 miliónov obyvateľov najľudnatejšej africkej krajiny, ktorá je významným exportérom ropy.

Stroj súkromnej leteckej spoločnosti Aviation Development

Company (ADC) smeroval do mesta Sokoto na severozápade krajiny a havaroval krátko po štarte počas búrky. Z viac ako 100 osôb na palube šesť prežilo, uvádzajú oficiálni predstavitelia. Lekár z nemocnice, kam zranených previezli, však pre tlačovú agentúru DPA povedal, že hospitalizovali sedem osôb, pričom

stav šiestich z nich je stabilizovaný a siedma osoba je na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Podľa oficiálnych informácií sa na palube nachádzalo 104 ľudí - 98 pasažierov a šesť členov posádky. Trosky lietadla, časti mŕtvych tiel a osobné veci pasažierov boli porozhadzované na ploche vo veľkosti futbalového ihriska.

Naposledy došlo k vážnej havárii lietadla spoločnosti ADC v novembri 1996, keď sa jeden z jej strojov zrútil do lagúny neďaleko Lagosu. O život vtedy prišlo všetkých 143 pasažierov. ADC je v Nigérii obľúbeným osobným leteckým prepravcom. Včerajšie zrútenie sa lietadla je už tretím v Nigérii za posledný približne jeden rok.

Súvisiace články