Sobota, 24. júla, 2021Meniny má Vladimír

Zranenie spustilo debaty o zmene zakázaného uvoľnenia v NHL

Taylor Fedun (vľavo). (Autor: AP)
TASR|1. okt 2011 o 10:55

Vážne zranenie hokejistu Edmontonu Taylora Feduna vyprovokovalo diskusie o zmene pravidla posudzovania zakázaného uvoľnenia v NHL.

ST. PAUL. Hokejový obranca Edmontonu Taylor Fedun si zlomil pravú nohu po tom, ako narazil na mantinel v prípravnom zápase pred novým ročníkom zámorskej NHL proti Minnesote.

Fedun v druhej tretine zápasu korčuľoval spolu s Ericom Nystromom z tímu Wild za vyhodeným pukom, ktorý mieril k zadnému mantinelu.

Nystrom v snahe dotknúť sa puku a zabrániť zakázanému uvoľneniu dal svoju hokejku pred súpera. Fedunova korčuľa následne zavadila o hokejku a hráč následne nekoordinovane a tvrdo narazil na mantinel.

Obrancu Oilers odniesli z ľadu na nosidlách a napokon skončil v nemocnici. Tréner Oilers Tom Renney označil zranenie za "viacnásobnú zlomeninu".

"Chceme tvrdo trestať a dávať aj ďalšie sankcie hráčom, ktorí majú vysoko hokejku a nekontrolujú ju na úrovni hlavy. V prípade zakázaného uvoľnenia je podobným prehreškom to, keď dá hráč hokejku pod nohy súpera bez ohľadu na to, či napokon zasiahne puk, alebo nie. Je to mimoriadne nebezpečná situácia," cituje Renneyho kanadský portál tsn. "Chlapec takto zrejme prišiel o celú sezónu a ktovie, čo ho bude čakať ďalej."

Nystrom dostal za svoj zákrok trest na päť minút za narazenie a trest do konca zápasu. "Cítim sa hrozne," skonštatoval Nystrom.

"Utrpel vážne zranenie, čo som naozaj nechcel. Išiel som za pukom, aby som zabránil zakázanému uvoľneniu. Takéto mimoriadne situácie sa stávajú, a preto si ľudia myslia, že by sa mali zmeniť pravidlá o uvoľnení. Ak by som videl, že nemám šancu zasiahnuť puk, nešiel by som tam. Zdalo sa mi, že som dostatočne rýchly a môžem sa ho dotknúť. Cítim sa strašne."

V NHL sa, na rozdiel od európskych súťaží, musí brániaci hráč dotknúť puku, ktorý po ceste cez polovicu ihriska skončil za zadnou čiarou, aby rozhodca odpískal zakázané uvoľnenie. To umožňuje útočníkovi súpera dotknúť sa vyhodeného puku skôr, a tak zabrániť prerušeniu hry.

"Zdá sa mi, že zavadil korčuľou o hokejku, v rýchlosti stratil stabilitu a následne tvrdo a nešťastne narazil na mantinel," mieni hráč Edmontonu Darcy Hordichuk.

"Niečo také nechcete zažiť. Som si istý, že člen disciplinárnej komisie NHL Brendan Shanahan preverí túto situáciu a navrhne nahradenie súčasného pravidla zakázaným uvoľnením bez dotyku. Musia urobiť niečo, aby sa zabránilo zbytočným zraneniam."

Tréner Minnesoty Mike Yeo pripustil, že Nystroma zrejme dodatočne potrestajú. "Viem, že Ny sa stopercentne nesnažil nikoho zraniť," mieni Yeo.

"Opakovane sme si pozreli záznam a naozaj sa snažil zasiahnuť puk. Natiahol sa za ním. Je to nešťastná situácia. Nikto sa necíti horšie ako teraz Ny."

Po incidente na Nystroma vyštartoval v úlohe pomstiteľa Theo Peckham, no po bolestivom kriku Feduna sa stiahol. Peckham však tiež nerozumie, prečo NHL nezaviedla zakázané uvoľnenie bez dotyku obrancu.

"Z takejto akcie máte možno jednu šancu v 15 zápasoch," uzavrel Peckham. "Koľko hráčov si však takto ešte musí zraniť členky a nohy, kým sa liga rozhodne niečo s tým urobiť?"

Súvisiace články