Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Zrakovo postihnutý Jakub Krako vyhral slalom SP

SITA|Publikované 15. jan 2009 o 14:42

Zrakovo postihnutý slovenský reprezentant v alpských lyžiarskych disciplínach Jakub Krako (ročník narodenia 1990) s navádzačom Jurajom Mederom triumfoval v slalome na pretekoch Svetového pohára telesne a zrakovo postihnutých lyžiarov v španielskom stredis

LA MOLINA. ku La Molina.

Stal sa tak najmladším víťazom slalomu medzi zrakovo postihnutými športovcami v histórii Svetového pohára. Zvíťazil s vyše trojsekundovým náskokom pred druhým Kanaďanom Wiliamsonom. Jakub Krako potvrdil svoju výbornú formu aj v obrovskom slalome, v ktorom skončil tretí. Na medailu si v slalome siahla aj jeho rovesníčka Petra Smaržová, ktorá v kategórii telesne postihnutých stojacich žien získala bronz.

Výborné boli aj ďalšie výsledky slovenských postihnutých zjazdárov. Petra Smaržová obsadila v obrovskom slalome 5. priečku, Norbert Holík skončil na 8., a Michal Beladič na 9. mieste. V slalome patrila Miroslavovi Harausovi 4. pozícia a Iveta Chlebáková skončila siedma.

Osemnásťročný Jakub Krako týmto víťazstvom potvrdil svoju príslušnosť k absolútnej svetovej špičke. Zároveň sa stáva najväčšou slovenskou nádejou pred blížiacimi sa ZPH vo Vancouveri 2010. Mohol by to byť práve on, kto získa pre Slovensko historicky prvú zlatú medailu zo zimných paralympijských hier. Slovenskí lyžiari vybojovali doteraz pri štyroch štartoch na ZPH (Lillehammer 1994, Nagano 1998, Salt Lake City 2002 a Turín 2006) celkovo 26 medailí, z toho bolo 16 strieborných a 10 bronzových. Potešiteľný je najmä fakt, že úspešnými nástupcami Jozefa Mištinu či Štefana Kopčíka sú práve najmladší lyžiari, ktorí iba nedávno dosiahli hranicu dospelosti.

Na prelome februára a marca čakajú na slovenský tím majstrovstvá sveta v kórejskom Kanwolande a v závere marca privíta stredisko Jasná v Demänovskej doline európsku elitu vo finále Európskeho pohára v zjazdovom lyžovaní telesne a zrakovo postihnutých športovcov (26. - 29. marca).

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.