Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

ZPH´06: V zjazde medailový zásah Chlebákovej

TASR|Publikované 11. mar 2006 o 15:25

Sestriere 11. marca (TASR) - Hneď prvý štart slovenského pretekára na súťaži IX. zimnej paralympiády v Turíne (10.-19. marca) priniesol Slovensku medailový ...

Sestriere 11. marca (TASR) - Hneď prvý štart slovenského pretekára na súťaži IX. zimnej paralympiády v Turíne (10.-19. marca) priniesol Slovensku medailový úspech. Zaslúžila sa oň 42-ročná alpská lyžiarka Iveta Chlebáková, ktorá v kategórii stojacich žien získala bronzovú medailu v disciplíne zjazd.

Dvojnásobná bronzová medailistka z minulej paralympiády v Salt Lake City (slalom a Super-G) vybojovala na svojej tretej paralympiáde prvú medailu v zjazde vo svojej kariére. V Salt Lake City bola v zjazde siedma. Chlebáková svojím bronzom zveľadila zbierku slovenských medailí na jubilejných dvadsaťpäť, pričom 12 z nich je strieborných a 13 bronzových. Zlatá medaila v tejto celoslovenskej zbierke účastníkov zimných paralympiád stále chýba. Podľa Karola Mihoka, člena realizačného tímu zdravotne postihnutých pretekárov - lyžiarov, práve Chlebáková bola najväčším adeptom na historické zlato zo zimných paralympiád.

Súťaž stojacich lyžiarok vyhrala Francúzka Solene Jambaqueová (1:28,000) pred Nemkou Reinhild Moellerovou (1:30,000) a Ivetou Chlebákovou (1:30,430). Na paralympijských pretekoch v zjazde stojacich žien sa v Sestriere predstavilo 13 lyžiarok z desiatich krajín. Chlebáková po pretekoch povedala, že bronzová medaila ju samozrejme teší, no ona mala ambície skončiť vo výsledkovej listine vyššie. "Samozrejme, že z medaily mám veľkú radosť, hoci som túžila skončiť vyššie. Na súťaž som sa poctivo pripravovala. Možno som teraz doplatila na to, že v Sestriere napadol tesne pred súťažou čerstvý sneh," reagovala zverenka trénera Jozefa Ledváka na svoj výsledok na prvej paralympijskej súťaži v Turíne.

Okrem Chlebákovej sa v sobotu na paralympiáde predstavili aj dvaja slovenskí biatlonisti v súťaži mužov na 12,5 km. Vladimír Gajdičiar v kategórii sediacich v konkurencii 17 pretekárov z ôsmich krajín narazil na mimoriadne kvalitných rivalov z Ruska a Ukrajiny (šesť Rusov a štyria Ukrajinci). Dôkazom ich mimoriadnej sily je fakt, že práve Rusi si medzi sebou rozdelili všetky medailové pozície a spolu s Ukrajincami obsadili prvých sedem miest. Až za nimi skončil 38-ročný obhajca striebra z minulej paralympiády v súťaži mužov na 5 km. Jeho reprezentačný kolega Marián Baláž podľa vlastných slov biatlonovú súťaž nevidiacich mentálne nezvládol a po výbuchu na tretej streľbe, keď netrafil štyri terče, skončil na 6. mieste. Aj v jeho kategórii tempo pretekov udávali Ukrajinci, Rusi a Nemci. V konkurencii 14 pretekárov z 10 krajín si reprezentanti týchto krajín nielen rozdelili stupne pre víťazov, ale aj všetkých päť prvých miest. Šiesty bol Marián Baláž s navádzačom Michalom Jurčom. Všetko som pokazil na tretej streľbe, kde som netrafil až štyri terče. Ak sa mám priznať, nepamätám sa, že by som niekedy tak zle strieľal ako dnes na tretej streľbe, priznal 30-ročný Marián Baláž, ktorý v roku 2002 v Salt Lake City obsadil 2. miesto. Samozrejme, že tam som si poriadne odfúkol svoj výsledok. Neviem si to vysvetliť prečo. Vychádza mi to tak, že som tieto preteky nezvládol predovšetkým mentálne. Úplne som na nich zhorel, dodal Baláž na margo svojho prvého nevydareného vystúpenia v Turíne.

Výsledky, lyžovanie, stojace ženy, zjazd: 1. Jambaqueová (Fr.) 1:28,000, 2. Moellerová (Nem.) 1:30,000, 3. Chlebáková (SR) 1:30,430, 4. Woolstencroftová (Kan.) 1:31,640, 5. Haslacherová (Rak.) 1:33,050, 6. Coradiniová (Tal.) 1:33,120.

Biatlon, muži, 12,5 km, sediaci: 1. Kiselev 46:46,500, 2. Kryjanovski 47:34,700, 3. Terentiev (všetci Rus.) 49:15,200, 4. Kostjuk (Ukr.) 49:18,600, 5. Šilov (Rus.) 49:20,200, 6. Morozov (Ukr.) 49:54,900...8. Gajdičiar (SR) 51:14,300.

Biatlon,muži, 12,5 km, nevidiaci: 1. Lukjanenko (Ukr.) 38:54,900, 2. Mannanov (Rus.) 39:15,400, 3. Brem (Nem.) 41:24,300, 4. Munts (Ukr.) 41:42,300, 5. Bentele (Nem.) 44:06,000, 6. Baláž (SR) 44:15,900.