Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Zožeňte nám Bolta, prosia aj najslávnejší

Najžiadanejší atlét súčasnosti Jamajčan Usain Bolt. (Autor: SITA/AP)
Peter Fukatsch|Publikované 3. máj 2009 o 20:30

Trojnásobný šprintérsky olympijský víťaz z Pekingu Jamajčan Usain Bolt (22) pobeží na mítingu Zlatá tretra stovku. Organizátori českého podujatia majstrovsky zvládli tvrdý konkurenčný boj, aby najdrahší atlét histórie potvrdil, čo sľúbil po svetových reko

rdoch na olympiáde. V Ostrave sa predstaví 17. júna.

BRATISLAVA. Bolt príde do Ostravy tretí raz. Dvakrát vyhral na Tretre dvojstovku (20,28 s v roku 2006 a vlani 19,83). Jamajčan bude štarovať v celkom novej pozícii.

Svetovú atletiku ovládla jediná túžba: prilákať na štart Bolta. „Posadnutosť" je ešte väčšia ako v časoch vrcholnej formy šprintéra Carla Lewisa (deväťnásobný olympijský víťaz) alebo štvornásobného víťaza na OH Michaela Johnsona.

Parížsky rozkaz

„Zožeňte mi Bolta! Nič iné ma nezaujíma," cituje internetová stránka idnes.cz šéfa parížskeho zlatoligového mítingu Laurenta Boquilleta. Bolt zabehol na poslednej olympiáde tri svetové rekordy: 100 m - 9,69 s, 200 m - 19,30 s (týmto výkonom prekonal dobu) a v štafete Jamajky na 4x100 m - 37,10 s.

Manažérom ostravského podujatia je Bratislavčan Alfons Juck, jeden z najvšestrannejších svetových znalcov atletiky - novinár, organizátor viacerých podujatí, manažér niekoľkých hviezd.

Nielen v Pekingu pôsobil v skupine expertov na bleskové rozhovory. Človek s úžasnou intuíciou oslovoval hviezdy, keď ešte hviezdami neboli. Aj Bolta.

„Milujem Ostravu a rád sa vždy vraciam. Nezaujíma ma, kto pobeží, som pripravený na akéhokoľvek súpera, je to môj džob," e­mailoval Bolt Juckovi po tom, ako sa defenitívne dohodol s Boltovým manažérom Rickym Simmsom.

Najdrahší v histórii

Bolt je najdrahší, ľudí zaujíma jeho cena. Pohybuje sa niekde medzi dvesto­ až dvestopäťdesiattisíc dolármi. Ide však iba o odhad.

„Je najdrahší v histórii atletiky. Zháňa sa ťažko, lebo ho všetci chcú. Nie je to len otázka financií. Komunikácia o podmienkach sa deje výlučne po línii manažérov. Pomáha mi, že som s Rickym Simmsom, Boltovým manažérom, a nielen s ním, ak už nie priamo kamarát, tak celkom iste dobrý kolega. Mám korektné vzťahy takmer so všetkými manažérmi," e­mailoval nám Juck z Varšavy, kde bol na pretekoch Good-Bye Kamila.

Boli spomienkou na kladivársku olympijskú víťazku 2000 Kamilu Skolimowskú, ktorá vo februári tohto roku tragicky skonala vo veku 27 rokov. Juck bol aj jej manažérom.

Sľúbil už v Pekingu

Bolt v Pekingu dobehol rekordnú stovku. Zo strapca novinárov prišiel k Juckovi, aby ho pozdravil. Bratislavčan konal. „Celá Ostrava ti držala palce. Boli by sme radi, keby si prišiel aj o rok," povedal manažér.

Atlét sľúbil. „Také čosi sa v eufórii prihodí, ale takúto šancu nesmiete pustiť. Ihneď som volal majiteľovi agentúry, ktorá Tretru organizuje, s pripomienkou, že Bolt bude teraz určite veľmi drahý," opísal Juck.

Podľa zmluvy sa suma za štart nezverejňuje. Možno iba dedukovať. Organizátori mítingu v Toronte sa chvascú, že za neho zaplatili 250-tisíc dolárov.

„Sumy sú na mítingoch viac-menej rovnaké. Existuje istý manévrovací priestor. Dajú sa nastaviť podmienky, prémie. Dôležitú úlohu robí zvuk mítingu, serióznosť organizátorov. Medzi manažérmi jestvuje všeobecná akceptácia možnej zmeny situácie. Napríklad: vypadne hlavný sponzor alebo dostanete penieze neskôr. Meškanie sa viac-menej toleruje. Nedodržanie dohody však v žiadnom prípade," napísal Juck.

Boltovým manažérom je Ricky Simms, 27-ročný Ír s vysokoškolským diplomom. „Nehovorte o mne ako o manažérovi, ale ako o zástupcovi atlétov," citujú ho na idnes.cz. Bolta objavil ako 15­ročného v roku 2003. Odvtedy mu dohoduje štarty i gážu, robí PR akcie. „Vlani zarobil Usain približne 10 milionov dolárov," odhadol.

Rozhodujú manažér a kouč

„Usain nikdy nepovie nie. Je slušný, zachováva si štýl sympaťáka," tvrdí Juck. „Obaja však dobre vieme, že o všetkom napokon rozhodnú manažér i tréner."

Práve kouč Glenn Mills mal svoju hlavu. Nepozdával sa mu dátum Zlatej tretry - 17. jún. Dokonca žiadal jeho posunutie dopredu. Týždeň po ostravskom podujatí sú majstrovstvá Jamajky.

„Taký ústupok by už bol pod našu úroveň," zdôraznil Juck, ktorý vyštudoval fakultu telesnej výchovy a športu v kombinácii so základmi žurnalistiky. Niekedy celkom dobre behal cez prekážky na 400 m. Je štatistikom svetového formátu, plynulo hovorí po anglicky, nemecky, rusky, pohodlne sa dohovorí po francúzsky, taliansky, španielsky, poľsky, maďarsky.

Všetko dobre dopadlo. Na vyhlasovaní najlepších atlétov sveta v Monte Carle vlani v novembri sa obaja manažéri dohodli, že Bolt v Ostrave pobeží tentoraz sto metrov. Kouč Mills ešte raz nadšenie pribrzdil.

„Ricky a tiež Usain ho prehovorili, že sľuby sa majú plniť. Atlét nie je iba nástroj v rukách manažérov. Napokon, on je hlavnou postavou deja. Ibaže nezasahuje do finančných rokovaní."

Simms poskytol istú zľavu. Organizátori zase sľúbili 100-tisícdolárový bonus za rekord. Bolt dostane letenku 1. triedy na trase Kingston-Londýn a špeciál z Londýna do Ostravy.

Podľa idnes.cz to vyjde na 150-tisíc českých korún. Bolt musí v Ostrave absolvovať tlačovú besedu a zúčastniť sa na vopred naplánovaných akciách pre fanúšikov.

Havária

Juck na tlačovke, kde oznámili Boltovú učasť, povedal: „Teraz budem pri každom Boltovom štarte nervózny, aby sa mu nič nestalo." Štyri hodiny po tom (29. apríla) havaroval Bolt, milovník rýchlych áut, so svojím BMW. Našťastie bez následkov.

Zlatá tretra v Ostrave bude prvým Boltovým európskym štartom. Po jamajskom šampionáte potvrdil ešte tri - 7. júla v Lausanne, 17. júla v Paríži, 24. júla v Londýne. Na MS v Berlíne (15. - 23. augusta) chce zopakovať pekinskú zlatú trojkorunu.

Slováci v Ostrave

Zo slovenských atlétov budú v Ostrave štartovať v hode kladivom Martina Hrašnová a Libor Charfreitag, bežci na 800 m Jozef Repčík a Lucia Klocová, diaľkarka Jana Velďáková a prekážkarka na 100 m Miriam Bobková.

Lístky na Tretru sa začínajú predávať dnes. Usporiadatelia znížili cenu vstupenky na státie na 80 českých korún (deti do 15 rokov majú vstup zadarmo), na tribúnu stojí lístok 500 korún. Možno ich kúpiť aj prostredníctvom www.ticketstream.cz a od 15. mája priamo na štadióne vo Vítkoviciach.

Autor: Peter Fukatsch

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.