Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Zomrela gymnastická legenda Věra Čáslavská

Věra Čáslavská zomrela vo veku 74 rokov. (Autor: TASR)
Sportnet|Publikované 31. aug 2016 o 05:51

Sedemnásobná zlatá olympijská medailistka podľahla ťažkej chorobe. Zomrela v utorok večer vo veku 74 rokov.

BRATISLAVA. Z olympijských hier má dokopy jedenásť medailí, z toho sedem zlatých. Ďalších sedem cenných kovov získala na majstrovstvách sveta.

Vo veku 74 rokov zomrela v utorok večer po ťažkej chorobe bývalá československá gymnastka a športová legenda Věra Čáslavská.

Informáciu priniesol napríklad portál iDnes.cz.

"Věra Čáslavská bola jednou z najvýznamnejších osobností v histórii českého športu. Bola vždy príkladom pre ostatných, či už ako športovkyňa, vďaka svojim občianskym postojom alebo obdivuhodnou bojovnosťou v osobnom živote. Do poslednej chvíle bola plná energie, ktorú dokázala rozdávať všetkým ľuďom v jej okolí. Bude nám veľmi chýbať," reagoval podľa ceskatelevize.cz na smutnú správu predseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval. 

Čáslavská sa roku 1958 ako šestnásťročná stala vtedy najmladšou účastníčkou majstrovstiev sveta v športovej gymnastike v Moskve. O rok neskôr získala svoju prvú zlatú medailu za cvičenie na kladine na európskom šampionáte v Krakove.

Zažiarila už ako dvadsaťročná v Prahe

Veľký úspech zaznamenala v roku 1962 na MS v Prahe. Zvíťazila v preskoku, vo viacboji jednotlivcov skončila druhá a bronzovú medailu jej vyniesli prostné.

K vrcholom jej kariéry patrili olympijské hry 1964 v Tokiu, kde získala tri zlaté medaily. 

Čáslavská sa okrem pozoruhodných výkonov preslávila otvoreným nesúhlasom s inváziou vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v roku 1968.

Sklonila hlavu pri hymne

Na OH 1968 v Mexico City získala štyri zlaté a dve strieborné medaily. 

V prostných skončila na prvom mieste spoločne so sovietskou pretekárkou Larisou Petrikovou. Počas slávnostného ceremoniálu od nej odvrátila zrak.

A keď po československej hymne zaznela sovietska, sklopila hlavu a pozerala sa do zeme. "My sme odchádzali do Mexika odhodlaní potiť krv, len aby sme porazili reprezentantov okupantov," vysvetľovala pre aktualne.cz Čáslavská.

"Pôvodne som chcela urobiť na stupňoch víťazov véčko. Ale bála som sa diskvalifikácie. Vravela som si: Náš národ potrebuje medailu, nie gesto."

"Ale keď začala hrať ruská hymna, všetko na mňa doľahlo. Z tých tónov sa na mňa valila rozpínavosť, okupantská agresia. A ja som odvrátila hlavu celkom inštinktívne," dodala v rozhovore pre aktualne.cz pred dvoma rokmi.

Bojovala za všetkých

Pre jej postoje k invázii vojsk Varšavskej zmluvy ju vylúčili z telovýchovnej organizácie. Po udalostiach podpísala manifest 2000 slov.

Ešte pred odletom na olympijské hry vyhlásila: "Obetovala by som všetky svoje doterajšie medaily za tohtoročné víťazstvo. Lebo nebojujem za seba, ale za nás všetkých. A naši ľudia si zaslúžia víťazstvo."

Zomrela Věra Čáslavská: fotogaléria

2.9.2016

Okrem siedmich olympijských titulov a štyroch pre svetovú šampiónku má Čáslavská tiež jedenásť trofejí za triumf na majstrovstvách Európy.

Po nežnej revolúcii bola v rokoch 1990 až 1996 predsedníčkou Československého olympijského výboru, v rokoch 1995 až 2001 aj členkou Medzinárodného olympijského výboru.

"Spolu s Emilom Zátopkom je Věra Čáslavská najväčším českým športovcom, a to nielen dosiahnutými výsledkami, ale aj svojím prístupom k športu i svojimi ľudskými postojmi, všetkým, čím sa zapísala do sŕdc svojich priaznivcov i myslí nepriateľov," uviedol v jej profile na svojom webe Český olympijský výbor.

Trápila ju ťažká choroba

Od vlaňajšieho mája bojovala Čáslavská s rakovinou pankreasu a odvtedy podstúpila aj niekoľko operácií.

Podľa filmovej dokumentaristky a jej bývalej priateľky Olgy Sommerovej zomrela v nemocnici, kam ju previezli po tom, ako sa zhoršil jej zdravotný stav.

"Stratila som veľkú priateľku a táto krajina stratila človeka, ktorý pre ňu znamenal veľa," vyhlásila pre Český rozhlas Sommerová.

Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.