Štvrtok, 4. marec, 2021Meniny má Kazimír

Zomrel Maurice Herzog, legenda z Annapurny

(Autor: SITA/AP)
Sportnet|Publikované 16. dec 2012 o 18:12

Francúz, ktorý ako prvý vyliezol na osemtisícovku, bol celý život národným hrdinom, v jeho závere ho však spochybnila aj vlastná dcéra.

BRATISLAVA. V lete 1950 bol Maurice Herzog slávnejším Francúzom ako generál Charles de Gaulle. Ním vedená horolezecká výprava ako prvá na svete vystúpila na jednu zo štrnástich osemtisícoviek.

Nebyť jeho až fanatického heroizmu, výprava horských vodcov zo Chamonix na vrchol Annapurny (8091 m) nevylezie, no to, že na ňom 3. júna 1950 stál s ním aj Louis Lachenal, v eufórii dosť zaniklo. Národným hrdinom sa stal Herzog, ktorý na ceste dolu v dôsledku omrzlín prišiel bezmála o všetky prsty na rukách aj na nohách.

De Gaullov minister

Jeho sláva gradovala, blednúť začala až po zverejnení Lachenalovho zápisníka z expedície v roku 1996. Herzog v piatok zomrel vo veku 93 rokov s pečaťou rozpornej osobnosti.

Dva roky po himalájskom triumfe sa stal šéfom francúzskych horolezcov a o ďalších šesť za de Gaullovej Piatej republiky dokonca ministrom mládeže a športu (1958 – 1965). Z reforiem, ktoré začal, ako priznala súčasná ministerka Valérie Fourneyronová, ťaží francúzsky šport dodnes – v žiadnej európskej krajine naň nejde z verejných zdrojov toľko financií.

Neskôr bol primátorom Chamonix (1968 – 1977) a hoci horolezectvo nepatrilo medzi olympijské športy, v roku 1970 ho prijali za člena MOV – štvrťstoročie bol riadnym, potom čestným. „Nikdy nezabudnem ako pomáhal pri kandidatúre Albertville,“ cituje L'Équipe Michela Barniera, ktorý s Jeanom-Claudom Killym šéfoval organizačnému výboru ZOH 1992.

Dcéra o otcovi: kariérista

Herzogova kniha „Annapurna, prvá osemtisícovka“ prekonala všetky rekordy: vyšla v náklade 12 miliónov v štyridsiatich jazykoch. Členovia výpravy sa totiž museli zaviazať, že päť rokov žiadnu nevydajú.

Lachenal sa svojej knihy nedožil – v novembri 1955 sa na lyžiarskej túre zrútil do rokliny. Kompletné znenie jeho zápiskov zverejnené pred 16 rokmi ukázalo iný pohľad na historickú expedíciu. Podľa Lachenala bol jej šéf hazardér, ktorý chcel „vrchol za každú cenu“.

Herzoga dorazila jeho dcéra Félicité z prvého manželstva, ktorá v knihe vydanej začiatkom tohto roku s ironickým názvom „Hrdina“ spochybnila dokonca aj to, že bol s Lachenalom až na vrchole Annapurny – ale bez dôkazov.

Podľa Paris Match vykreslila otca ako kariéristu, vypočítavca a tvorcu legendy o svojich nesmrteľných zásluhách. Ten sa zmohol na jediný komentár: „To nemohla napísať moja dcéra.“

Súvisiace články