Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Zomrel legendárny Pancho Segura, bývalá svetová jednotka či tréner Connorsa

Pancho Segura. (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 20. nov 2017 o 07:56

Rodák z Ekvádora zomrel vo veku 96 rokov.

CARLSBAD. Americký bývalý tenista aj tréner Pancho Segura zomrel vo veku 96 rokov v kalifornskom Carlsbade na následky komplikácií spojených s Parkinsonovou chorobou.

Rodák z Ekvádora bol v starých tenisových časoch prototypom hráča, ktorý výborne zvládol prechod z amatérskych na profesionálne dvorce. Amatérom bol do roku 1947, neskôr brázdil svetové kurty už ako profesionál.

Smutný deň, napísal Connors

Segura vyhral dovedna trikrát vo dvojhre a trikrát vo štvorhre prestížny US Pro Tennis Champioships a ako jediný na troch rôznych povrchoch. V roku 1950 sa stal svetovou jednotkou podľa PLTA a celkovo bol držiteľom 66 singlových titulov.

Po skončení kariéry sa stal trénerom, známy bol najmä ako kouč Američana Jimmyho Connorsa, víťaza 8 grandslamových turnajov vo dvojhre. V roku 1984 uviedli Seguru do medzinárodnej tenisovej siene slávy.

"Smutný deň. Stratil som priateľa, trénera aj životného mentora," reagoval Connors na smrť Seguru na twitteri.

Bol som zabijak, vravel o sebe

Segura vyrastal v Guayaquile ako množstvo jeho rovesníkov s futbalovou loptou, ale keďže nemal dostatočne silné nohy, musel zanechať najpopulárnejší juhoamerický šport. Neskôr sa stal zberačom loptičiek v jednom z domácich tenisových klubov a postupne sa zaúčal do tajov tenisu.

"Učil som sám seba ako hrať tenis. Pracoval som deň čo deň, odbíjal si loptičku o stenu a prosil okolodúcich, aby si so mnou 'zapinkali'," vysvetlil Segura v rozhovore pre ESPN v roku 2009.

Pancho Segura. (Autor: TASR/AP)

Mladík sa vypracoval až na juhoamerického šampióna a neskôr si ho všimol tréner Univerzity v Miami Gardnar Mulloy, ktorý mu vybavil miesto v tejto prestížnej škole.

V rokoch 1943 - 1945 Segura trikrát v sérii vyhral vysokoškolské majstrovstvá USA vo dvojhre a to mu otvorilo cestu na amatérsky tenisový okruh. Tam sa štyrikrát dostal do semifinále U.S. Championships, turnaja, ktorý bol predchodcom dnešných US Open.

V roku 1944 sa stal majstrom USA na antuke a o dva roky neskôr aj v halových podmienkach."Hoci meral iba 168 centimetrov, jeho unikátna technika úderov bola často nad sily oveľa vyšších a robustnejších súperov. Devastačný bol najmä jeho obojručný forhend," napísala AP.

Segura sám seba tenisovo charakterizoval takto: "Do loptičky som udieral rýchlosťou zo zbrane vypálenej guľky. Oči som mal na stopkách, ruky stále pripravené zahrať úder, stále som bol v strehu. Nenávidel som prehry, bojoval som do posledného dychu o víťazstvá. Bol som zabijak na kurte." Tieto slová odzneli v rozhovore v roku 1987 pre San Diego Union-Tribune.

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.