Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Zomrel legendárny rakúsky zjazdár Tony Sailer

TASR|Publikované 25. aug 2009 o 05:48

Vo veku 73 rokov zomrel v pondelok po dlhej chorobe legendárny rakúsky zjazdár Tony Sailer.

VIEDEŇ. Vo veku 73 rokov zomrel v pondelok v Innsbrucku po dlhej chorobe legendárny rakúsky zjazdár Toni Sailer. Rodák z Kitzbühelu sa stal na ZOH 1956 v talianskej Cortine d'Ampezzo prvým alpským lyžiarom v histórii, ktorý získal na jednej zimnej olympiáde tri zlaté medaily.

Sailer triumfoval v zjazde, v slalome i v obrovskom slalome. Populárny Rakúšan pod prezývkou "Blitz von Kitz" (Blesk z Kitzbühelu) zažiaril aj na MS 1958 na domácom svahu v Bad Gasteine, kde tiež získal tri tituly. O rok neskôr, iba ako 23-ročný ukončil aktívnu kariéru, ktorá v jeho ére nemala obdobu. Keby sa v tom čase bol jazdil aj super-G (až v polovici 80-tych rokov) a rátala sa na každej vrcholnej akcii kombinácia, úspechov by mal ešte viac. Aj tak je však výpočet obdivuhodný - trojnásobný olympijský víťaz, sedemnásobný majster sveta, v pretekov Svetového pohára bol štyrikrát najrýchlejší v najdlhšom zjazde sveta vo Wengene, takisto je štvornásobný víťaz na svojom domovskom Hahnenkamme v Kitzbüheli (2x zjazd, slalom a kombinácia). Nečudo, že držiteľa olympijského rádu z roku 1985 vyhlásili aj za športovca storočia v Rakúsku.

Sailer sa po nečakanom ukončení športovej kariéry v roku 1959 vrhol do prostredia filmu. Ako herec pôsobil vo viac ako 20 snímkach, hral aj v divadlách a ako spevákovi šlágrov mu vyšlo takmer 20 albumov. Napísal knihu "Moja cesta k trojnásobnému olympijskému triumfu", ktorou si vydláždil návrat do prostredia športu.

V rokoch 1972-1976 pôsobil ako šéftréner rakúskej reprezentácie a zároveň technický riaditeľ Rakúskeho lyžiarskeho zväzu. Viedol v rodnom Kitzbüheli lyžiarske školy a dve dekády bol riaditeľom prestížných hahnekammských podujatí SP, od roku 1992 bol šéfom alpskej komisie Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS).

Autor: TASR

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.