Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

ZOH: KĽDR chce na otvorení ZOH kráčať po boku južného suseda

TASR|Publikované 15. jan 2002 o 08:53

Soul 15. januára (TASR) - Predstavitelia Olympijského výboru KĽDR oznámili organizátorom ZOH v Salt Lake City, že na otváracom ceremoniáli chcú kráčať spolu s rivalmi z Kórejskej republiky, hoci zatiaľ ani jeden zo športovcov tejto krajiny sa na olympiádu nekvalifikoval.

"Chceme sa zúčastniť, ale doposiaľ sa nám nekvalifikoval ani jeden športovec. Definitívnu odpoveď na túto otázku sa dozvieme 24. januára," povedal predstaviteľ Olympijského výboru zo "severu", ktorý požiadal, aby jeho meno zostalo v anonymite.

Od rozdelenia Kórey v 1948 kráčali naposledy obe krajiny takto svorne na olympijských hrách 2000 v austrálskom Sydney, čo malo symbolizovať ich túžbu po urovnaní konfliktov.

"KĽDR patrí medzi 84 krajín, ktoré prisľúbili účasť na ZOH. Veľa krajín sa ešte snaží na ZOH kvalifikovať, keďže posledný možný termín je 28. januára, 11 dní pred začatím olympiády," vyjadrila sa hovorkyňa Medzinárodného olympijského výboru.

KĽDR získala na ZOH v histórii dve medaily, z ktorých tá "čerstvejšia" bronzová pochádza z rýchlokorčuliarskej krátkej trate na ZOH 1992 v Albertville.

Naopak Kórejská republika má v zbierke 16 medailí zo ZOH, vrátane 9 zlatých. Na ostatných ZOH 1998 v Nagane vybojovala tri zlaté, jednu striebornú a jednu bronzovú medailu.

Autor: TASR

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.