Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Severokórejčanky dorazili do Pjongčangu. Sme všetky ako jedna, kričali

Severokórejské hokejistky prišli do dejiska ZOH 2018. (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 25. jan 2018 o 11:18

Utvoria spoločný tím s hráčkami domácej Kórejskej republiky.

SOUL. Dvanásť severokórejských hokejistiek oblečených v červeno-bielych vetrovkách vo štvrtok prekročilo ostro sledovanú hranicu s Južnou Kóreu, aby pokračovali do dejiska zimných olympijských hier v Pjongčangu (9.- 25. 2.).

Tam počas ženského hokejového turnaja utvoria spoločný tím s hráčkami domácej Kórejskej republiky.

Prekročenie ostro sledovanej hranice medzi dvoma znepriatelenými krajinami na Kórejskom polostrove sa nezaobišlo bez protestov konzervatívnych aktivistov, ktorí kričali slogany namierené proti ZOH v Pjongčangu a účasti spoločného kórejského tímu v ženskom hokejovom turnaji.

Sme všetky ako jedna

Severokórejčanky už medzitým zamierili medzi športovcov v olympijskej dedine priamo v dejisku Hier, kde ich privítala kvetmi americká trénerka spoločného kórejského tímu Sarah Murrayová aj ich nové juhokórejské spoluhráčky.

"Veľmi pekne vás tu vítame," predniesol známu formulku šéf dediny športovcov Lee Jae-kun. Tréner Park Chol-ho priviedol so sebou 12 hokejistiek a 2 členov realizačného tímu.

Sme všetky ako jedna. Pozrite sa, ako vyzeral príchod severokórejských hokejistiek do Pjongčangu (fotogaléria): fotogaléria

25.1.2018

"Som veľmi potešený tým, že utvoríme spoločný hokejový tím, ktorý sa zúčastní na tejto zimnej olympiáde. Hoci nemáme veľa času na spoločnú prípravu, očakávame dobré výsledky v prípade že zjednotíme svoje záujmy na ľade," uviedol Park.

Po vzájomnom privítaní sa členky oboch, resp. už len jedného kórejského tímu nechali vyfotiť a do pripravených televíznych kamier zakričali zborové: "Sme všetky ako jedna!"

Zjednotený kórejský výber nie je novinka

Prvé tréningy v dejisku ZOH 2018 by mali severokórejské hokejistky absolvovať samostatne, aby ich trénerka Murrayová čo najlepšie spoznala.

Podľa agentúry Jonhap hráčky oboch krajín si rýchlo našli cestu k sebe a rozhodli sa od prvého dňa zdieľať spoločnú šatňu.

Zjednotený kórejský výber nie je vo svete športu úplná novinka. Platí to len v prípade olympijských hier. V roku 1991 sa uskutočnili dve celosvetové podujatia, kde kórejskí športovci z oboch častí politicky, ale aj ekonomicky rozdeleného polostrova vystúpili pod spoločnou vlajkou.

Boli to majstrovstvá sveta v stolnom tenise a majstrovstvá sveta vo futbale do 20 rokov. Súčasťou aktuálnej dohody medzi oboma Kóreami, ktorú formálne požehnal aj Medzinárodný olympijský výbor, je aj spoločné defilé športovcov pod jednou vlajkou na slávnom otvorení ZOH v Pjongčangu 9. februára.

MOV oficiálne potvrdil účasť 22 športovcov z KĽDR na ZOH 2018 vrátane 12 hokejistiek v spoločnom výbere oboch krajín.

Zostávajúcich desať športovcov tvoria krasokorčuliari, rýchlokorčuliari na krátkej dráhe a tiež predstavitelia alpského a bežeckého lyžovania. Táto desiatka má zamieriť do dejiska Hier 1. februára.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články