Sobota, 19. júna, 2021Meniny má Alfréd

Isinbajevová vyzýva potrestaných medailistov zo Soči 2014, aby sa súdili

Jelena Isinbajevová (uprostred) je legendou ruského športu. (Autor: TASR/AP)
SITA|6. dec 2017 o 18:35

Treba sa dívať do budúcnosti a nepripomínať si zakaždým čiernu minulosť.

MOSKVA. Ak si niekto myslí, že Rusi budú na ZOH v Pjongčangu súťažiť ako neutrálni športovci, mýli sa. Pôjdu tam ako Rusi a budú bojovať za svoju krajinu.

Ak niekto dúfa, že olympijská vlajka a odopretie vypočutia štátnej hymny po víťazstve ruského športovca mu odoberie národnú hrdosť, rovnako sa mýli. Hymnu si môže zaspievať aj sám a bude predsa nosiť oblečenie s národnou trikolórou.

Tieto aj množstvo iných názorov prezentovala prostredníctvom instagramu dvojnásobná olympijská víťazka a trojnásobná majsterka sveta v skoku o žrdi Jelena Isinbajevová.

"Rozhodnutie MOV nebolo pre mňa šokom, dalo sa to očakávať. Spočiatku som bola veľmi sklamaná a rozhorčená, ale keď som sa vyspala, viaceré veci začínam vidieť v lepšom svetle," vravela Jelena Isinbajevová a svoje myšlienky vzápätí rozšírila.

"Skutočnosť, že niektorí naši športovci budú môcť súťažiť v Pjongčangu, je pozitívna. Neutralita proklamovaná navonok je vlastne sebaklam. Všetci predsa budú vedieť, že sú to Rusi, či už počas súťaží alebo možno aj neskôr na tlačových konferenciách. Najmä budú tam môcť byť. Ja som takúto šancu pred vyše rokom v Riu de Janeiro nedostala."

Zastavte túto hrôzu

Držiteľka svetového rekordu pod holým nebom (506 cm) vysvetlila aj svoj pohľad, ktorý presahuje kauzu štátom riadeného dopingu v Rusku.

Podľa jej názoru sa veľa vecí urobilo nesprávne, ale treba sa dívať do budúcnosti a nepripomínať si zakaždým čiernu minulosť.

"Najväčšie pozitívum vidím v tom, že sa to už celé skončí. Po ZOH 2018 začnú naši športovci pokojne trénovať a súťažiť či hrať za Rusko. Musíme sa na to pozerať v záujme budúcnosti mladých, ktorí sa budú pripravovať na olympijské hry 2020 v Tokiu. Mám pre nich odkaz: Mílí športovci, potenciálni víťazi z Tokia 2020, zastavte túto hrôzu a ukážte, že raz budete najlepší."

Rusom zo Soči radí súdy

Isinbajevová (35) sa nepriamo prihovorila aj ruským hviezdam zo Soči, ktoré uviazli v dopingovej slučke WADA a MOV, pričom viacerí z nich údajne ani nevedia, prečo.

"Všetci tí, ktorých vás vylúčili z hier na základe výsledkov Oswaldovej komisie, vyzývam vás na ochranu svojich práv na súdoch. Čas je vaša šanca! Zažila som si niečo podobné a teda viem, o čom hovorím," doplnila Isinbajevová na instagrame, citoval ju aj portál championat.com.

Isinbajevová ukončila kariéru ešte počas trvania OH 2016 v Riu de Janeiro, kde jej nedovolili participovať pre celoplošný zákaz štartu ruských atlétov.za podvod s krytím užívania zakázaných látok.

Neskôr sa stala šéfkou dozornej rady Ruskej antidopingovej agentúry, ale vo funkcii sa dlho neohriala. WADA neodporučila jej pokračovanie.

Multimedailistka z vrcholných žrdkárskych podujatí pôvodne zvažovala aj kandidatúru na post hlavy Všeruskej atletickej federácie (VFLA), ale napokon z tohto boja vycúvala.

Súvisiace články