Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Zo Schmiedlovej chce spraviť malého Hrbatého

Karolína Schmiedlová si ako juniorka zahrala vlani finále Roland Garros. Medzi ženami sa na okruhu WTA začala presadzovať tento rok. Z kvalifikácii sa prebojovala na Roland Garros aj vo Wimbledone a v aktuálnom rebríčku je na 97. mieste. (Autor: TASR)
Tomáš Prokop|15. júl 2013 o 15:56

V stovke rebríčka máme vďaka osemnásťročnej Karolíne Schmiedlovej už päť hráčok.

Talentovaná Košičanka sa posunula za trinásť mesiacov o vyše 200 miest. S istotou sa už vyhne kvalifikácii na grandslamový US Open.

BRATISLAVA. „Chcela by som byť v stovke na konci sezóny, ale keď to nesplním, nič sa nestane. Budem rada, aj keď sa dostanem medzi 150 najlepších,“ hovorila začiatkom apríla Karolína Schmiedlová.

V pondelok sa jej po výborných výsledkoch sen splnil. Za trinásť mesiacov sa v rebríčku posunula o 213 miest. Pomohli jej k tomu najmä druhé kolo na Roland Garros a prvé kolo vo Wimbledone.

Momentálne figuruje na 97. mieste. V elitnej stovke tak doplnila kvarteto Cibulková, Hantuchová, Rybáriková a Čepelová.

„Je to výborné, cieľ sme splnili o niečo skôr hlavne po výsledkoch na grandslamoch. Teraz je hlavné sa v stovke udržať. Kaja obhajuje do konca roka ešte 150 bodov,“ hovoril do telefónu Schmiedlovej tréner Milan Martinec, ktorý zvolil dobrý model, keď po veľkých turnajoch išli dva challengre, na ktorých sa jeho zverenkyňa dostala do semifinále a finále.

Prekonala očakávania

„Chceli sme si zabezpečiť hlavne účasť na US Open bez kvalifikácie, na čo sme potrebovali byť okolo 105. miesta. Kaja to prienikom do stovky ešte prekonala.“

Skúseného trénera teší, že Schmiedlovej sa podaril prechod od junioriek k seniorkám. „Tri roky pracujeme na technike. Hlavne na forhende, ktorý si zlepšila. Teraz sa snažíme ešte zrýchliť hru. Ak pridá k výborným nohám rýchlu hru a bude hrať loptičky hneď po odskoku, tak to bude výborné. Pomaly zvyšujeme level turnajov, sparingpartnerov a aj hry.“

So stúpajúcim rebríčkovým postavením sa zvyšuje aj sebavedomie hráčky, čo bolo vidieť hlavne na Roland Garros, kde v prvom kole zdolala bývalú svetovú dvanástku Yaninu Wickmayerovú.

„Pred dvoma rokmi prehrala ešte ako juniorka veľa vyrovnaných zápasov, s čím som si lámal hlavu, ale aj v tom sa výrazne zlepšila. Máva herné výpadky ako každý hráč, ale som rád, že nie je trémistka, ktorá by sa položila,“ dodáva Martinec, ktorý by bol rád, keby jeho zverenkyňa napodobnila prístup Dominika Hrbatého.

„Z Kaje by som chcel spraviť takého malého Hrbatého s bezchybnou hrou, dobrými nohami a výbornou kondíciou, aby mohla loptičky rozdeľovať zľava doprava.“

Na všetkých povrchoch

Schmiedlová si postupne zvyká na všetky povrchy. K hardu pridala vydarené výsledky na antuke a dobre sa javila aj na tráve.

„Dobré výsledky už mala na všetkých povrchoch. Na antuke hrá tradične dobre. Páčilo sa mi, ako sa pohybovala na tráve, ktorá by jej tiež mohla vyhovovať, len na Wimbledone mala ťažký žreb. Myslím si však, že vyhovovať jej budú hlavne tvrdšie povrchy, kde loptička až toľko neodskakuje,“ pokračuje český kouč, ktorý chváli osemnásťročnú Slovenku za prístup k tréningom.

„Výborne sa s ňou trénuje. Rada behá, niekedy ju musím nútiť, aby to nepreháňala. Mohla by byť väčšou profesionálkou, čo sa týka plánovania turnajov, regenerácie. Na druhej strane je dobre, že to izoluje a neštuduje toľko rebríček na internete, čo za ňu robím ja. To všetko však príde časom. Má všetky predpoklady na to, aby sa zlepšovala.“

Súvisiace články