Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Znovu v ústrety trénerskému dobrodružstvu, tentoraz je na rade klub z hlavného mesta Malajzie

Sportnet|Publikované 29. dec 2002 o 23:00

Prešov - Hoci v poslednom období bol častejšie za katedrou, ako na futbalovom ihrisku, futbalového ópia sa Igor Novák (na snímke) nemohol vzdať.

Kantorčinu bral však tiež s vervou, rád ukladal do hlavičiek žiačikov vedomosti. Po stresujúcom trénerskom povolaní prišla znovu rola učiteľa tomuto doktorovi pedagogiky zaiste aj vhod. Teraz sa však karta opäť otočila a šport znovu uňho vyhrá na celej čiare, detváky na istý čas opustí. Tento bývalý skvelý futbalista a čs. reprezentant sa totiž znovu profesionálne vrhá do víru trénerskej práce. A nie ledajakej, ale v ďalekej cudzine - Malajzii. "Hneď, ako sa tam začiatkom januára ukážem, podpíšem zmluvu na jednu sezónu s druholigovým klubom Kuala Lumpur Football Association," zvestoval čerstvú informáciu kormidelník, ktorý v uplynulých týždňoch bol na akomsi oťukávacom a spoznávacom pobyte v novom pôsobisku. Išlo o to, či sa mu tam bude páčiť a či mu navrhované podmienky budú vyhovovať. "Poviem pravdu, to, čo predostreli tunajší kluboví predstavitelia, sa nedalo odmietnuť."

Igor Novák sa dostal do Malajzie prostredníctvom Juraja Vengloša, manažéra a syna Jozefa Vengloša, známeho odborníka. Obaja v tejto krajine už pôsobili (okrem nich aj ďalší známy tréner Jozef Jankech) a majú s Malajzijčanmi dobré kontakty. Keď v tomto klube hľadali nového kouča, požiadali nášho manažéra o pomoc. Slovo dalo slovo a voľba padla na bývalého hráča Tatrana Prešov i Bohemians Praha. "Klub FA vypadol z prvoligovej súťaže, rozhodlo sa o tom tesne pred finišom zápolení v uplynulom ročníku, ktorý sa skončil v jeseni, v októbri. Snom funkcionárov je teraz postaviť nový mančaft, taký, ktorý by sa okamžite vrátil medzi elitu. Štartujeme deviateho februára a dovtedy treba pripraviť takú pozíciu, aby sme boli úspešní. Hráčov som v majstrovskom zápase nemal možnosť vidieť, musel som sa spoľahnúť na iné zdroje informácií a vlastné postrehy z tréningového procesu či z modelovaných zápasov." Slovenský lodivod má možnosť pripraviť zbrusu nový 22-členný káder aj iný realizačný tím. Prvých päť dní po príchode do krajiny sa venoval výberu adeptov na súpisku. K dispozícii mal 200 jednotlivcov. Tí nastupovali v stretnutiach medzi sebou vo večerných hodinách. Novák ich sledoval a robil si poznámky. Kto mu padol do oka, ten postúpil v pomyslenej eliminácii ďalej. "Kto z futbalistov mohol, ten prišiel na previerky. Tu je to totiž iné ako u nás. Zmluvy majú futbalisti iba na jednu sezónu, nie na dlhšie obdobie, potom sú voľní a dá sa z nich vyberať pre potreby jednotlivých mužstiev. Keď som odchádzal, v kolektíve figurovalo dvadsaťosem futbalistov. Je tu aj možnosť doplniť káder dvoma cudzincami. Reglement totiž umožňuje mať v každom celku dvoch legionárov. Pravdaže, uvažujem o Slovákoch, ktorých by som zobral so sebou."

So zúženým kádrom už I. Novák začal aj tréningový proces, postupne prichádzali ďalší kandidáti, ktorí sa nemohli dostaviť na konkurz v stanovenom termíne. Deviateho januára tento bývalý kormidelník Prešova, Bardejova, Giraltoviec, Banskej Bystrice či Ružomberka oficiálne spečatí svoj kontrakt a zároveň predostrie aj návrh na zloženie realizačného tímu. Ten bude tiež bezpochyby odlišný od toho, čo pracoval dosiaľ. "Samozrejme, rozmýšľam o ľuďoch od nás, ktorí by tam mohli byť so mnou. Jeden asistent bude určite domorodec, zostáva mi ešte obsadiť post fyzioterapeuta, druhého asistenta." O menách ľudí, čo odídu s Novákom, je ešte priskoro sa baviť, hoci čas tlačí, ale nový kouč Kuala Lumpur chce vyrukovať s hotovou verziou kádrového projektu až vtedy, keď bude mať všetko jasné. Rovnako nehodlá ísť s bubnom na zajace ani pri výbere slovenských kandidátov na dres. Je to záležitosť manažéra. "Hráč musí byť voľný a musí mať aj súhlas klubu na odchod, inak by mohli vzniknúť problémy. Do štvrtého januára, keď odlietam, však musím mať všetko načrtnuté." Nakriatli sme ho, či bola aj alternatíva, že túto ponuku odmietne. Odpovedal jasne a presvedčivo. "Vytvorili my také podmienky, že som nemal šancu cúvnuť a prípadne to nevziať. Všetko, čo som chcel, to sa snažili splniť. Dokonca aj manželka za mnou neskôr pricestuje, správali sa ku mne maximálne férovo."

Je paradoxné, že práve hlavné mesto Kuala Lumpur, ktoré disponuje špeciálnym štatútom vo futbalovej organizácii súťaží (krajina je rozdelená na pätnásť regiónov, z nich v súťaži je po jednom zástupcovi), má nateraz najslabšie výsledky. Aj preto činovníkov ženie túžba vytiahnuť sa. "Pýtal som sa, čím to je, že tím vypadol z prvej ligy a počul som odpoveď, že predo mnou tam bol lodivod z Iraku, ktorý to vraj spôsobil. Vybral si údajne zlých hráčov. Lenže potom som zistil, že na súpiske neboli cudzinci, údajne jeden hráč Dowson zaberal miesto legionárovi, pritom nebol legionárom. Lenže poznám to, ako to chodí, na trénera sa dá všeličo zvaliť. Podľa mňa sa tu málo investovalo o futbalu, v tom to je." Cudzinec si pomôže v exotickom prostredí angličtinou, v lige nie je núdza vidieť v akcii množstvo Brazílčanov, ale aj Maďarov. Pred časom tu zopár sezón strávil medzi žrďami ak Karel Stromšík. "Vtedy, keď v Kualu Lumpure pôsobil Jozef Vengloš, bol celok tri razy po sebe majstrom krajiny a na toto obdobie stále spomínajú. To som si uvedomil už za ten krátky čas môjho pobytu."

Novák už má skúsenosti s exotickými kútmi sveta. Trénoval v Ománe i Katare a vie, že všade sú rozhodujúce výsledky. Výjazd do Malajzie berie nielen ako ďalšiu previerku svojej trénerskej erudovanosti, ale hlavne ako skúšku toho, čo vie a čo dokáže so zverencami. "Musím sa čím skôr zoznámiť so špecifikami, zákonitosťami, problémami a predpokladmi klubu i hráčov. Kvalita práce bude rozhodujúca." Z II. do I. ligy postupujú prví dvaja, okrem toho účasť v najvyššej súťaži sa dá vybojovať aj prostredníctvom úspechu v niektorej z pohárových súťaží vzhľadom na reorganizáciu súťaže. "Dovedna sú štyri pohárové zápolenia, nemám v tomto ani ja celkom jasno." Malajzijčania sú vzrastom nižší, ale o to dynamickejší, pružnejší, pohybliví. "Národný tím podľa mňa si nepočína zle, čo je i zásluha anglických koučov, ktorí sú na lavičke. Celkove som mal možnosť dozvedieť sa, že v Malajzii hodlajú futbal vytiahnuť vyššie než je dosiaľ a práve odborníci z Anglicka i z ďalších krajín by im v tom mali pomôcť."

Pre Stredoeurópana trvá zakaždým nejaký čas, keď sa dostane do neznámeho prostredia na druhej strane zemegule, kým si osvojí daktoré zákonitosti. "Už viem, že hráči, ktorých budem viesť, sú na tom takticky mizerne. Na druhej strane na rozdiel do slovenských futbalistov nie sú takí zviazaní pokynmi a urobia neraz to, čo sa v momentálnej situácii na ihrisku žiada. Zaimprovizujú, vedia sa presadiť, v šestnástke obídu protihráča a dravo preniknú. Pritom ale nevrátia sa dozadu, nepomôžu pri bránení. Okrem toho ani kondične nie sú na tom najlepšie. Pritom hráči majú dobré platy a vytvorené exkluzívne podmienky, všetci sú profesionáli. Pre zaujímavosť, z doterajšieho kádra zostali iba štyria, ale možnože si nakoniec zahrá iba jeden, čo bol kapitánom. Ten je v klube považovaný za akýsi diamant. Zaujalo ma aj to, že veľa hráčov má okolo 30 rokov a ďalšiu skupinku tvoria borci vo veku do 20 rokov. Chýba teda stredná futbalová generácia." I. Novák je si pochvaľuje, že Malajzia je otvorená krajina bez nejakých náboženských, rasových alebo etnických obmedzení, kam možno prísť bez víza. Po troch mesiacoch sa treba prípadne vrátiť a znovu si predĺžiť pobyt. Pokiaľ ide o štadión, je moderný a pre 15-tisíc divákov. "Zázemie má klub fantastické, takže neviem si celkom dobre vysvetliť, prečo tím vypadol. Možno sú vo vnútri nejaké rozpory..."To, že v Kuala Lumpure angažovali Igora Nováka, bolo spôsobené i tým, že má titul a zvučné meno. "Slovenský futbal nie je pre nich neznámy, hoci v súčasnosti má prím ostrovný futbal a Brazílčania. Sám neviem, čo ma presne čaká, to sa ukáže postupne. V priebehu roka sa možno ukážem doma, potom budem múdrejší," dodal pri rozlúčke muž, ktorý sa hotuje na opätovné trénerské dobrodružstvo.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.