Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Zmoray: Chcem byť aspoň raz v hlavnej súťaži MS

SITA|Publikované 24. feb 2011 o 07:39

Slovensko bude na majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v Osle (23. 2. - 6. 3.) reprezentovať v skokoch na lyžiach iba Tomáš Zmoray.

OSLO. Slovensko bude na majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v Osle (23. 2. - 6. 3.) reprezentovať v skokoch na lyžiach iba Tomáš Zmoray, ktorý sa už v utorok presunul s trénerom Petrom Schlankom do dejiska šampionátu.

Dvadsaťjedenročný člen VŠC Dukla Banská Bystrica (nar. 26. 7. 1989) splnil ako jediný zo skokanov SR podmienky a kritériá Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) na štart na tohtoročných MS v areáli Holmenkollen na predmestí nórskej metropoly.

V prípade Zmoraya pôjde o druhé seniorské majstrovstvá sveta. Pred dvoma rokmi v českom Liberci skončil na strednom mostíku na 50. mieste, na veľkom mostíku nepostúpil z kvalifikácie.

"Ani na tohtoročnom šampionáte nemôžem mať určite veľké oči. Mojím cieľom je byť aspoň raz v hlavnej súťaži, toto by som chcel dosiahnuť. Zdravotne som fit, v tomto smere je všetko v poriadku. Pokiaľ ide o techniku skoku, snažil som sa na tom pracovať minulý týždeň v príprave v rakúskom stredisku Ramsau. Vo štvrtok 17. februára som tam absolvoval 16 skokov."

"Verím, že moje nájazdové postavenie už bude lepšie, stabilnejšie a nebudem mať s tým už vážnejšie problémy," uviedol v rozhovore pre agentúru SITA Tomáš Zmoray a pokračoval:

"Už sa mi podarilo nabrať nejaké skúsenosti z veľkých podujatí. Okrem svetového šampionátu v Liberci pred dvoma rokmi som štartoval vlani aj na zimných olympijských hrách v kanadskom Whistleri (na veľkom mostíku obsadil Zmoray 43. miesto, na strednom mostímu nepostúpil z kvalifikácie, pozn.), takže nemám dôvod mať nejakú veľkú trému."

V tejto sezóne sa súčasná slovenská skokanská jednotka pre chorobu nezúčastnila na Turné štyroch mostíkov, čo je tradičné podujatie na prelome rokov. Vo Svetovom pohári sa v tomto ročníku dostal Zmoray iba raz do hlavnej súťaže, v poľskom Zakopanom ho 23. januára 2011 klasifikovali na 49. mieste.

"Uprednostnil som súťaže nižšej kategórie, tzv. FIS Cup, kde som lídrom celkového poradia s približne 300-bodovým náskokom a o vedúce postavenie by som už takmer naisto nemal prísť. Na druhej strane ma samozrejme mrzí, že vo Svetovom pohári sa mi ešte nikdy nepodarilo bodovať a v tejto zime som sa nedostal do bodovanej tridsiatky ani v Kontinentálnom pohári," poznamenal ďalej T. Zmoray.

Na Oslo a vôbec na Nórsko však má slovenský skokan na lyžiach dobré spomienky. Vlani 14. marca dosiahol práve v dejisku tohtoročných majstrovstiev sveta na veľkom mostíku svoje doterajšie maximum vo Svetovom pohári (SP) - 36. miesto.

V ďalšom stredisku "vikingov" v Lillehammeri bol 6. decembra 2009 Zmoray klasifikovaný na 38. pozícii, čo je doteraz jeho druhé najlepšie umiestnenie v rámci SP.

"Myslím si, že veľký mostík v Osle mi sedí a vyhovuje. Verím, že tak bude aj tentoraz na svetovom šampionáte. Škoda, vtedy na ´sveťáku´ mi chýbalo iba trochu šťastia, aby som zabodoval. Teším sa aj na výbornú atmosféru, ktorá je pravidelne v tejto krajine pri športových podujatiach. Vždy sa lepšie skáče, keď je dobrá kulisa a veľa prítomných divákov na tribúnach."

Tomáš Zmoray sa na MS 2011 v klasických lyžiarskych disciplínach predstaví minimálne dvakrát. V piatok 25. februára o 12.30 h bude štartovať v kvalifikácii na strednom mostíku HS-106 a bude sa snažiť o účasť v sobotňajšej hlavnej súťaži medzi 50 najlepšími. Na budúci týždeň v stredu 2. marca je v Osle od 18.00 h na programe kvalifikácia skokanov na lyžiach na veľkom mostíku HS-134, o deň neskôr sa bude bojovať o medaily v hlavnej súťaži.

Na ktorom mostíku má Tomáš Zmoray väčšie šance uspieť? "Ťažko povedať. Záleží na tom, ako vám vychádzajú skoky. Nechcem predbiehať, uvidíme. Momentálne nemám stabilnú formu, takže sa sám nechám prekvapiť, ako mi to pôjde."

Slovenský reprezentant však priznal, že cíti väčšiu možnosť presadiť sa na majstrovstvách sveta ako na pretekoch Svetového pohára. "Šanca uspieť je teraz na šampionáte určite reálnejšia. Z jednej krajiny môžu štartovať na MS štyria skokani, na podujatiach SP je to šestica a navyše, keď je organizátorom Rakúsko či Nemecko, aj ich tzv. národná skupina, v ktorej sú tiež kvalitní pretekári. Opakujem, rád by som v Osle aspoň raz postúpil z kvalifikácie do 1. kola hlavnej súťaže," dodal T. Zmoray.Program súťaží v skokoch na lyžiach na 50. MS v klasických lyžiarskych disciplínach v nórskom Osle:

Piatok, 25. februára:

muži: kvalifikácia na strednom mostíku HS-106 (12.30 h, Tomáš Zmoray)

ženy: hlavná súťaž na mostíku HS-106 - 1. kolo (15.00 h, bez účasti SR)

Sobota, 26. februára:

muži: hlavná súťaž na strednom mostíku HS-106 - 1. kolo (15.00 h, Tomáš Zmoray ?)

Nedeľa, 27. februára:

muži: súťaž družstiev na strednom mostíku HS-106 - 1. kolo (15.00 h, bez účasti SR)

Streda, 2. marca:

muži: kvalifikácia na veľkom mostíku HS-134 (18.00 h, Tomáš Zmoray)

Štvrtok, 3. marca:

muži: hlavná súťaž na veľkom mostíku HS-134 - 1. kolo (17.00 h, Tomáš Zmoray ?)

Sobota, 5. marca:

muži: súťaž družstiev na veľkom mostíku HS-134 - 1. kolo (15.30 h, bez účasti SR)

Súvisiace články