Justyna Šwietyová-Erseticová so svojimi konkurentmi. (Autor: TASR/AP)
Jana Sedláková|6. máj 2020 o 10:00

MS v atletike priniesli premiéru zmiešanej štafety.

SME Šport extra - najlepšie virály:

Športový svet sa v týchto dňoch zastavil. Letné olympijské hry a majstrovstvá Európy vo futbale odložili, hokejový šampionát zrušili. Pozastavené sú aj všetky prestížne futbalové ligy či hokejová NHL.

Tím športových reportérov a editorov denníka SME sa preto rozhodol potešiť fanúšikov výberom najlepších virálnych videí a fotografií, ktoré v uplynulých rokoch rozveselili, dojali alebo ohromili divákov na Slovensku či na celom svete.

Najlepšie príspevky zo seriálu SME Šport extra - najlepšie virály zverejníme každý pondelok, stredu a piatok o 10:00 na stránke sport.sme.sk.

BRATISLAVA. Majstrovstvá sveta v atletike 2019 si mnohí zapamätali kvôli náročným až neľudským podmienkam pre chodcov a maratóncov.

Obrázky vysilených športovcov, ktorí vzdávali preteky, obleteli internet.

Diskusie však vyvolali aj športy, v ktorých sa súťažilo na klimatizovaných štadiónoch, teda za úplne iných podmienok. Novinkou na svetovom šampionáte bola zmiešaná štafeta na 4x400 metrov.

Pravidlá presne neurčujú, v akom poradí by mali ísť pretekári na trať. Zaužívané je zloženie muž - žena - žena - muž. Toho sa držali všetky súťažiace krajiny, okrem jednej.

Pre inú zostavu sa na majstrovstvách sveta rozhodla reprezentácia Poľska. Najskôr poslali bežať oboch mužov a až potom ženy.

Po prvom úseku boli na štvrtom mieste, dovtedy boli na trati iba muži. Následne, keď ostatné tímy poslali bojovať ženy, za Poľsko vyštartoval druhý muž.

Rafal Omelko s veľkým náskokom odovzdával na prvom mieste štafetu Ige Baumgartovej-Witanovej, ktorá vedenie udržala.

Na štarte posledného okruhu tak stálo sedem mužov a jedna žena - Justyna Šwietyová-Erseticová. Napriek tomu, že mohla vyštartovať ako suverénne prvá, po chvíli ju už jednotliví súperi začali predbiehať. Poliaci nakoniec skončili na piatom mieste. Vyhrala reprezentácia USA.

Jana Sedláková Študuje žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Písala pre fanúšikovské stránky o tenise, ale prvé novinárske skúsenosti zbierala najmä v TASR. V Spornete sa venuje najmä tenisovým témam.