Štvrtok, 21. októbra, 2021Meniny má Uršuľa

Zmierenie v slovenskom lyžovaní? Šéf Slovenskej lyžiarskej asociácie vidí nádej

František Repka počas utorňajšej tlačovej konferencie. (Autor: TASR)
TASR|5. okt 2016 o 15:48

Vnímam pozitívne, že všetky zúčastnené strany majú záujem, aby sa táto vec čo najskôr vyriešila, zdôraznil Repka.

POPRAD. Prezident Slovenskej lyžiarskej asociácie František Repka vyjadril po stredajšom stretnutí s predstaviteľmi jednotlivých úsekov nádej na vyriešenie súčasnej neprehľadnej situácie.

Podľa prvého muža SLA je dôležité, že zainteresované strany sa zhodli na prioritnom zabezpečení podmienok pre nasledujúcu sezónu.

Velez-Zuzulová s Vlhovou v ohrození

František Repka zvolal stretnutie, na ktorom sa zišli predstavitelia všetkých úsekov SLA, vrátane Úseku alpských disciplín.

Výsledkami stretnutia, ktorého cieľom bolo vyriešenie otázky o (ne)funkčnosti súčasných stanov čelných predstaviteľov slovenského lyžovania, je konsenzus v hľadaní spoločného riešenia a ochota strán komunikovať.

"Dohodli sme sa na najbližšom postupe, ktorý je potrebné spraviť. Potrebujeme komunikovať s ľuďmi, ktorí sú zainteresovaní v tejto záležitosti," uviedol predseda ÚAD Michal Rajčan.

Ešte koncom júna 2016 Okresný súd v Poprade predbežným opatrením pozastavil výkon uznesení, ktoré boli prijaté na májovej konferencii.

Opatrenie bolo vydané na podnet hromadnej žaloby zo strany zjazdárskeho hnutia. Jeho členovia sa nestotožnili s vedením ani so závermi konferencie.

Petra Vlhová a Veronika Velez-Zuzulová. (Autor: SME - Gabriel Kuchta)

Po predbežnom opatrení nie je realizované zosúladenie stanov s novým Zákonom o športe a podľa Františka Repku tak asociácia nemôže čerpať financie zo štátneho rozpočtu. Tie sú hlavným zdrojom príjmov SLA.

Tým je ohrozený aj štart reprezentantov v medzinárodných súťažiach, vrátane pretekov Svetového pohára, na ktorých sa v minulej sezóne darilo najmä slalomárkam Veronike Velez-Zuzulovej a Petre Vlhovej.

Šéf SLA načrtol postup

"Právny názor je jasný - porušujeme Zákon o športe. Pokiaľ toto platí, tak právny názor SLA je taký, že nemôžeme čerpať dotácie. Uvidíme, ako budú prebiehať rokovania s ministerstvom a ako rozhodne súd. Podľa toho budeme postupovať. Podstatné je to, aby sme vedeli zabezpečiť našim najlepším športovcom podmienky pre túto zimnú sezónu. Na tom sa všetci aktéri dnešného stretnutia zhodli," konštatoval Repka.

Podľa jeho slov SLA naposledy prijala finančné prostriedky 3. júna.

"Vnímam pozitívne, že všetky zúčastnené strany majú záujem, aby sa táto vec čo najskôr vyriešila," zdôraznil Repka.

Jeho názor na situáciu ohľadom čerpania finančných dotácií je v rozpore s pohľadom ÚAD.

Zjazdári tvrdia, že hlavná kontrolórka športu na rezortnom ministerstve potvrdila, že voči SLA je vedených v súčasnosti niekoľko kontrol na základe podaní jej členov a kým tieto kontroly nebudú ukončené, podľa zákona sa predpokladá, že SLA má spôsobilosť prijímateľa verejných prostriedkov.

Hrozí však, že SLA môže túto spôsobilosť stratiť.

Hoci ešte nie je známy dátum najbližšieho stretnutia SLA, jej šéf načrtol ďalší postup: "Dohodli sme sa na jednotnom postupe, ktorý bude nasledovať podľa vzniknutých okolností. V krátkej dobe budeme kontaktovať ministerstvo, aby sme žiadali o stretnutie a vykonzultovali si niektoré veci."

Súvisiace články