Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Zlý vstup do Baltika Cupu zapríčinili podľa M. Škoviru najmä nezohratosť a náročnosť presunov

Sportnet|Publikované 22. dec 2002 o 23:00

Košice - Slovenská hokejová reprezentácia na medzinárodnom turnaji Baltika Cup (nástupca Ceny Izvestijí) v Helsinkách a Moskve veľké oči nemala.

Výber zložený z hráčov z domácej extraligy a európskych líg napokon dosiahol v štyroch stretnutiach proti tímom z absolútnej európskej špičky jedno víťazstvo 3:1 nad Švédskom a skončil v silnej päťčlennej konkurencii na štvrtom mieste.

Po prvých dvoch vystúpeniach to so Slovákmi vyzeralo veľmi blede. Fíni i Česi si v dueli proti našim vytvorili veľký tlak a výsledkom boli prehry 1:4 a 1:6. Nad herným prejavom nášho tímu v týchto dvoch dueloch si slovenský fanúšik musel iba zhlboka povzdychnúť. "Myslím, že tie výsledky neboli ani tak dôsledkom našich možností, ako toho, že dva dni sme neboli na ľade, pricestovali sme a hneď sme šli hrať zápas, nikto s nikým nebol zohratý. Podľa mňa toto bol hlavný dôvod toho, že prvé dva zápasy nám nevyšli. Do Fínska sme došli ráno, večer sme hrali proti domácim, potom bolo tiež všetko v zhone, pretože sme sa museli presúvať z Helsínk do Moskvy, kde sme hrali s Čechmi," povedal nám včera po návrate útočník Miroslav Škovira (na snímke), jeden zo štvorice hráčov HC Košice, ktorí si na Baltika Cupe zahrali.

Pred tretím duelom so Švédmi nemohla byť, pochopiteľne, v kabíne dobrá nálada, ale Slováci sa zmobilizovali a 'tri korunky' zdolali 3:1. "Vedeli sme, aké správy o nás po dvoch prehrách na Slovensku idú, takže sme všetkým neprajníkom chceli dokázať, že hokej hrať vieme. Pozoruhodné bolo, že v úvodných dvoch zápasoch sme prvýkrát skórovali my a prehrali sme. Proti Švédom sme sme prvýkrát inkasovali my, takže som veril, že tentoraz to otočíme my a vyhráme. Základom bla dobrá defenzíva, neboli sme zbytočne vylučovaní a celý zápas sme hrali aj dobre technicky." V záverečnej tretine z stavu 1:1 Slováci strhli počet striel na bránku na svoju stranu, takže druhý gól si zaslúžili. Napokon sa ho dočkali až v poslednej minúte a do prázdnej bránky v závere pridali aj tretí a definitívne pochovali švédske nádeje. "Švédi hrali aj deň predtým, takže v tomto prípade sa v záverečnej tretine už na nich trošku prejavila únava, kým my sme mali deň voľna."

Na záver v súboji s Rusmi držali naši reprezentanti dlho nerozhodný výsledok 1:1, ale napokon domáca zborná zúžitkovala celozápasovú prevahu okorenenú rýchlym spôsobom hokeja a zvíťazila 3:1. "Bol to rýchly hokej, zamerali sme sa na defenzívu, lebo sme vedeli, že Rusi sú doma a budú nás chcieť zatlačiť. Škoda druhého gólu, keby sme ho nedostali, myslím, že by sme uchránili remízu 1:1." Za najťažší zápas považuje M. Škovira stretnutie s Čechmi. "Presadzovalo sa proti nim veľmi ťažko, pretože zakaždým nás napádali a na spracovanie puku nám neposkytli ani sekundu času."

Škovira dostal pozvánku do národného tímu po dlhej pauze a hneď v úvodnom vystúpení proti Fínom zaznamenal svoj prvý reprezentačný gól. "Gól by ma viac potešil, keby som ho dal vo víťaznom zápase. Z Baltika Cupu som si zobral ponaučenie, zistil som, ako sa hrá na najvyššej európskej úrovni. Viem, ako mám na sebe pracovať." Turnaj začínal Škovira so spoluhráčmi z Košíc Kmiťom a Sabolom v jednom útoku, ale tréneri zostavu po úvodných nezdaroch premiešali. "Myslím si, že zmeny boli po nevydarených prvých dvoch zápasoch potrebné. Bol to dobrý ťah a napríklad na Igora Rataja som si zvykať nemusel, veď som s ním kedysi hrával od detstva."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.